Arjuna (migdałecznik) – działanie i przeciwwskazania

16 18 20

Arjuna jest rośliną stosowaną w medycynie naturalnej, powszechnie dostępną szczególnie w Indiach. Ze względu na swoje szerokie terapeutyczne działanie znalazła zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, zwłaszcza tych związanych z układem sercowo-naczyniowym.

Arjuna (migdałecznik)

Arjuna to wiecznie zielone drzewo rosnące na subkontynencie indyjskim, mogące osiągać ponad 24 metry wysokości. Kora arjuny posiada właściwości lecznicze i jest wykorzystywana przez ludzi od stuleci do leczenia rozmaitych schorzeń. Jest stosowana do dnia dzisiejszego w medycynie indyjskiej, czyli Ajurwedzie. W składzie kory migdałecznika znajdziemy m.in. triterpeny, flawonoidy, taniny, glikozydy oraz składniki mineralne wapń, magnez, cynk, miedź.

Arjuna – działanie

Arjuna wykazuje korzystne działanie na wielu polach. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie praktycznie wszystkich układów: krwionośnego, pokarmowego, oddechowego, nerwowego, hormonalnego, rozrodczego oraz wydalniczego. Jest także bardzo użyteczna w leczeniu problemów skórnych. Arjuna przede wszystkim działa kardioprotekcyjnie. Pozwala utrzymać pracę serca w odpowiedniej kondycji poprzez wpływ na skurcze i rozkurcze mięśni serca oraz obniżanie ciśnienia krwi. Wpływa również na profil lipidowy: obniża poziom cholesterolu całkowitego krwi oraz lipoprotein LDL i triglicerydów. Arjunę można zastosować podczas urazów i skaleczeń, ponieważ wykazuje działanie koagulacyjne oraz miejscowo zwężające naczynia krwionośne, co znacznie ułatwia zatamowanie płynącej z rany krwi.

Dodatkowo arjuna posiada właściwości ściągające, dlatego może być stosowana w przypadku problemów trawiennych, zwłaszcza biegunek. Reguluje perystaltykę jelit, dzięki czemu nie dochodzi do odwodnienia. Poprawia również kondycję wątroby.

Korzystne działanie wobec układu oddechowego sprowadza się do usuwania wydzieliny zalegającej w nadmiernych ilościach w drogach oddechowych. Arjuna utrzymuje drożne drogi oddechowe oraz zapobiega infekcjom płuc. Wpływa pozytywnie na jakość nasienia oraz działanie gruczołów układu hormonalnego. Wzmacnia układ moczowy i reguluje częstotliwość oddawania moczu.

Roślina ta polecana jest też przy problemach skórnych, m.in. w egzemie, swędzeniu i wysypce, a nawet łuszczycy. Podczas jej stosowania mogą pojawić się efekty uboczne, takie jak nudności, nieżyt żołądka, ból głowy, zaparcia oraz bezsenność. W przypadku ich występowania należy zaprzestać przyjmowania arjuny.

Arjuna – przeciwwskazania

Arjuny nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące. Przeciwwskazaniem do stosowania jest także kamica nerkowa. W związku z tym, że arjuna jest stosowana w przypadku chorób sercowo-naczyniowych, może dochodzić do interakcji z lekami stosowanymi w tych schorzeniach. Może wpływać również na czynność tarczycy, co jest szczególnie niewskazane w przypadku osób chorujących na niedoczynność czy nadczynność tego narządu.

W świetle dostępnej literatury arjuna wydaje się skutecznym, naturalnym lekiem stosowanym m.in. w przypadku chorób serca, nadciśnienia i wysokiego poziomu cholesterolu w krwi. Przydałyby się jednak dodatkowe badania mające na celu sprawdzenie interakcji z innymi lekami oraz działań szkodliwych na organizm człowieka.

Literatura:

  1. Phytopharmacological review of Arjuna bark, Amol B. Choudhari et al., Journal of Pharmacy Research 2011,4(3), s. 580581,
  2. Revisiting Terminalia arjuna – An Ancient Cardiovascular Drug, Shridhar Dwivedi, Deepti Chopra, Journal of Traditional and Complementary Medicine Vo1. 4, No. 4,
  3. http://www.pspuok.com/books/monograph%20on/43.pdf.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Arjuna (migdałecznik) – działanie i przeciwwskazania - 4.6/5. Oddano 20 głosy.
Autor artykułu: