Anopsologia, czyli instynktowny sposób odżywiania
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Ciągły pośpiech oraz chroniczny stres skutecznie odciskają swoje piętno na samopoczuciu współczesnego człowieka. Zbyt często zapominamy o tym, by zaspokajać naturalne potrzeby organizmu. Spożywanie posiłków w biegu jest powodem wielu dolegliwości. Anopsologia to nauka, której głównym założeniem jest kierowanie się instynktem w odżywianiu. Tylko, co to oznacza?
Kierunek ten zapoczątkował 26-letni szwajcarski fizyk Guy-Claude Burger, który podczas choroby, która była wynikiem oddziaływania cywilizacji, doszedł do wniosku, że należy od cywilizacji odejść. Aby móc realizować swoje postanowienie, zaszył się na farmie w prymitywnych warunkach, gdzie objawy choroby z czasem zaczęły stopniowo ustępować, a już po kilku miesiącach doszło do całkowitego wyzdrowienia. Obserwacje Burgera zostały odczytane na Akademii Medycznej w Paryżu w 1983 roku, a badania stały się podstawą do stworzenia zupełnie nowego kierunku w odżywianiu jakim jest anopsologia.
Instynkt w żywieniu
Natura obdarzyła nas zmysłami węchu oraz smaku, abyśmy mogli zaspokajać podstawowe potrzeby organizmu, które sygnalizowane są przez instynkt. Człowiek pierwotny, zupełnie podobnie jak niemowlęta oraz małe dzieci jadł i pił, wtedy, gdy był głodny i spragniony. Wychowanie oraz tradycyjne odżywianie sprawia, że instynkt jest w nas zabijany. Problem współczesnego człowieka polega na tym, że myli uczucie apetytu z głodem. Anopsoterapia to powrót do pradawnego sposobu odżywiania, dlatego też znalazła wielu swoich zwolenników.
Instynktowne odżywianie oparte jest na założeniu, że organizm ludzki wie, czego mu potrzeba bądź czego brakuje. Jednak już od wczesnego dzieciństwa jesteśmy zmuszani do przejadania się. Takie działanie jest niewłaściwe, nie tylko dlatego, że staje się powodem problemów z podjadaniem w przyszłości, ale również niszczy naturalną barierę smaku, która stanowi najcenniejszy mechanizm obronny. Co również istotne, to nieprzejadanie powoduje, że procesy biologiczne przebiegają sprawnie i w harmonijny sposób. Mądre odżywianie jest to umiejętność kierowania się instynktem w doborze pokarmów.
Anopsologia – zasady
Chcąc stosować anopsologię w życiu konieczne staje się przestrzeganie kilku istotnych zasad.
- Spożywaj pokarm wtedy, gdy czujesz głód.
- Zadbaj o dobrą jakość spożywanego pokarmu, a przede wszystkim o jego świeżość. Zaleca się odrzucenie produktów, w których zostały zastosowane konserwanty i przetwory – wyjątkiem są produkty mleczne.
- Każdy produkt należy spożywać osobno. Jeżeli sporządzasz surówkę, to najlepiej zrobić ją z jednego warzywa. Wielowarzywne oraz wieloowocowe są praktycznie wykluczone.
- Zadbaj o to, aby w danej chwili jeść tylko to na co ma się ochotę. Przykładowo nie należy zjadać połowy arbuza, ponieważ uważa się, że pozostawioną część szkoda będzie wyrzucić. Zjadanie więcej niż czujemy, że nam potrzeba to wielki błąd. A każdy dodatkowy kęs to zbędny balast dla żołądka. Podobnie nie należy zmuszać dzieci do zjedzenia czegoś, argumentując to w ten sposób, że coś się zmarnuje lub kosztowało wiele pracy.
- To pośpiech w jedzeniu i piciu jest głównym wrogiem i zaleca się dokładne przeżuwanie pokarmu. W końcu już wstępne trawienie rozpoczyna się w jamie ustnej, a zbyt szybkie połykanie wiąże się z szeregiem dolegliwości układu pokarmowego. Koniecznością zatem staje się znalezienie czasu na powolne i dokładne przeżuwanie spożywanych posiłków.
Zdecydowanie za często zapychamy nasz żołądek zupełnie bezmyślnie, czym się tylko da, nie zdając sobie sprawy, że przeładowany układ pokarmowy ma znaczne trudności z przyswojeniem nowych treści. Jeżeli tylko zostanie oczyszczony z nadmiaru i pozostanie w zgodzie ze swoimi potrzebami zdecydowanie sprawniej wykona swoją pracę. Dieta jabłkowa może skutecznie pomóc nam oczyścić organizm i być początkiem innego, instynktownego odżywiania.