6 skutków spożywania czekolady wpływających na kondycję ciała

16 18 20

Czekolada, znany poprawiacz nastroju w pochmurne i pechowe dni, słynie również jako suplement wspomagający koncentrację oraz powodujący nagły wzrost energii. Łatwo się uzależnić i zamiast po rozsądną jedną czy dwie kostki sięgnąć po całą tabliczkę. Kontrargumentem do nadmiernego spożycia stanowi waga, która jest w stanie delikatnie otrzeźwić nasz umysł, by racjonalnie dawkować sobie tę słodycz.

Skutki jedzenia czekolady

Pozytywny nastrój

Ziarna kakaowca będące półproduktem w produkcji czekoladowej dobroci zawierają tłuszcze, które w naturalny sposób stymulują wydzielanie przez organizm hormonów szczęścia – endorfin. Dodatkowo udowodniono licznymi badaniami, że czekolada posiada w składzie niewielkie ilości anandamidu (organiczny związek z grupy kanabinoidów), który znajduje się także w marihuanie.

Wzrost koncentracji – korzyści dla mózgu

Epikatechina* jest flawonoidem (antyoksydantem neutralizującym wolne rodniki, czyli komórki uszkadzające nasz organizm), dzięki któremu poprawia się ukrwienie mózgu oraz wzmacnia pamięć krótkotrwała. W gorzkiej czekoladzie znajdziemy ogromne źródło tego przeciwutleniacza, dlatego warto sięgać po nią szczególnie podczas sesji i gdy wymagamy od siebie wytężonej pracy umysłowej. Badania przeprowadzone przez naukowców polegające na podawaniu katechiny (rodzaj flawonoidów, do których należy epikatechina) myszom, udowodniły, że po jej spożyciu zwierzęta o wiele szybciej zapamiętywały drogę do wyjścia z labiryntu, w porównaniu z koleżankami nie będącymi pod wpływem tego związku.

Przypływ energii

Po pierwsze epikatechina wspomaga pracę mitochondriów, czyli organelli komórkowych będących tzw. „centrum energetycznym komórki”. W czekoladzie, ze względu na zawartość kakao, odnajdziemy pewne ilości energetyzującej kofeiny oraz teobrominy, które szybko stawiają na nogi. Korzystnym makroelementem obecnych w ciemnej czekoladzie jest magnez niwelujący zmęczenie i osłabienie organizmu.

Uzależnienie od czekolady

Łatwość w uzależnieniu od czekolady jest prosta do wyjaśnienia. Pierwszym argumentem są oczywiście niewielkie ilości alkaloidu (anandamidu) obecnego również w marihuanie. Po drugie czekoladowe kostki po spożyciu i wchłonięciu do obiegu krwi aktywizują w mózgu tzw. szlak dopaminowy, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że wpływają na stymulację ośrodka nagrody, po którym czujemy się szczęśliwi. Taki stan uzależnia!

Wpływ na pracę serca

Wracając do cudownych właściwości obecnej w czekoladzie epikatechiny warto dodać, że  obniża ciśnienie krwi, gdy jest spożywana regularnie w odpowiednich ilościach, a dodatkowo zmniejsza ryzyko zawału serca! Warto zauważyć, że fenyloetyloalanina, która znajduje się w czekoladzie wpływa na nasz organizm w taki sposób, że czujemy się jak w pierwszej fazie zakochania.

Tycie i waga

Niekorzystny wpływ na wagę odnotujemy, oczywiście gdy czekolada zagości w naszym menu w zdecydowanie zbyt dużej ilości w stosunku do dziennego zalecenia (ok. 2 kostki). Również wybór czekolady jest niezwykle istotny, gdyż czekolada czekoladzie nie równa. Wybierając mleczną z owocowymi musami i śmietankowym kremem niestety nie dość, że dostarczymy organizmowi mnóstwo cukru prostego i zbędnego nienasyconego tłuszczu to dodatkowo pozbędziemy się zdrowotnych właściwości epikatechiny! Decydujmy się na czekoladę gorzką i ciemną z dodatkami bakalii, które w niewielkich ilościach stanowią bombę substancji odżywczych.

* warto pamiętać, że cukier oraz mleko neutralizują korzystne właściwości płynące z epikatechiny, dlatego wybierajmy czekoladę gorzką z jak największą ilością kakao.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Zobacz również:
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
6 skutków spożywania czekolady wpływających na kondycję ciała - 4.1/5. Oddano 56 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do poznawania składu i sposobu produkcji żywności, a także jej wpływu na organizm człowieka.

Opinie

  • Marek 15.03.2019, 10:08

    Czekolada nie szkodzi. Ma łatwo przyswajalny magnez i pomaga w wielu przypadkach. Jednak fałszywe czekolady szkodzą. Czekoladę fałszuje się dodając do niej E621 około 2%, która to substancja działa szkodliwie na układ nerwowy, a na starość zwiększa prawdopodobieństwo Alzheimera. Łatwo odróżnić zafałszowane czekolady – mają intensywny smak jakby bardziej „tłusty” z uwagi na efekt wzmacniania smaku przez ta substancję chemiczną (glutaminian sodu).

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone