6 skutków spożywania czekolady wpływających na kondycję ciała
Aktualizacja: 27 maja, 2024
Czekolada, znany poprawiacz nastroju w pochmurne i pechowe dni, słynie również jako suplement wspomagający koncentrację oraz powodujący nagły wzrost energii. Łatwo się uzależnić i zamiast po rozsądną jedną czy dwie kostki sięgnąć po całą tabliczkę. Kontrargumentem do nadmiernego spożycia stanowi waga, która jest w stanie delikatnie otrzeźwić nasz umysł, by racjonalnie dawkować sobie tę słodycz.
Skutki jedzenia czekolady
Pozytywny nastrój
Ziarna kakaowca będące półproduktem w produkcji czekoladowej dobroci zawierają tłuszcze, które w naturalny sposób stymulują wydzielanie przez organizm hormonów szczęścia – endorfin. Dodatkowo udowodniono licznymi badaniami, że czekolada posiada w składzie niewielkie ilości anandamidu (organiczny związek z grupy kanabinoidów), który znajduje się także w marihuanie.
Wzrost koncentracji – korzyści dla mózgu
Epikatechina* jest flawonoidem (antyoksydantem neutralizującym wolne rodniki, czyli komórki uszkadzające nasz organizm), dzięki któremu poprawia się ukrwienie mózgu oraz wzmacnia pamięć krótkotrwała. W gorzkiej czekoladzie znajdziemy ogromne źródło tego przeciwutleniacza, dlatego warto sięgać po nią szczególnie podczas sesji i gdy wymagamy od siebie wytężonej pracy umysłowej. Badania przeprowadzone przez naukowców polegające na podawaniu katechiny (rodzaj flawonoidów, do których należy epikatechina) myszom, udowodniły, że po jej spożyciu zwierzęta o wiele szybciej zapamiętywały drogę do wyjścia z labiryntu, w porównaniu z koleżankami nie będącymi pod wpływem tego związku.
Przypływ energii
Po pierwsze epikatechina wspomaga pracę mitochondriów, czyli organelli komórkowych będących tzw. „centrum energetycznym komórki”. W czekoladzie, ze względu na zawartość kakao, odnajdziemy pewne ilości energetyzującej kofeiny oraz teobrominy, które szybko stawiają na nogi. Korzystnym makroelementem obecnych w ciemnej czekoladzie jest magnez niwelujący zmęczenie i osłabienie organizmu.
Uzależnienie od czekolady
Łatwość w uzależnieniu od czekolady jest prosta do wyjaśnienia. Pierwszym argumentem są oczywiście niewielkie ilości alkaloidu (anandamidu) obecnego również w marihuanie. Po drugie czekoladowe kostki po spożyciu i wchłonięciu do obiegu krwi aktywizują w mózgu tzw. szlak dopaminowy, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że wpływają na stymulację ośrodka nagrody, po którym czujemy się szczęśliwi. Taki stan uzależnia!
Wpływ na pracę serca
Wracając do cudownych właściwości obecnej w czekoladzie epikatechiny warto dodać, że obniża ciśnienie krwi, gdy jest spożywana regularnie w odpowiednich ilościach, a dodatkowo zmniejsza ryzyko zawału serca! Warto zauważyć, że fenyloetyloalanina, która znajduje się w czekoladzie wpływa na nasz organizm w taki sposób, że czujemy się jak w pierwszej fazie zakochania.
Tycie i waga
Niekorzystny wpływ na wagę odnotujemy, oczywiście gdy czekolada zagości w naszym menu w zdecydowanie zbyt dużej ilości w stosunku do dziennego zalecenia (ok. 2 kostki). Również wybór czekolady jest niezwykle istotny, gdyż czekolada czekoladzie nie równa. Wybierając mleczną z owocowymi musami i śmietankowym kremem niestety nie dość, że dostarczymy organizmowi mnóstwo cukru prostego i zbędnego nienasyconego tłuszczu to dodatkowo pozbędziemy się zdrowotnych właściwości epikatechiny! Decydujmy się na czekoladę gorzką i ciemną z dodatkami bakalii, które w niewielkich ilościach stanowią bombę substancji odżywczych.
* warto pamiętać, że cukier oraz mleko neutralizują korzystne właściwości płynące z epikatechiny, dlatego wybierajmy czekoladę gorzką z jak największą ilością kakao.
Czekolada nie szkodzi. Ma łatwo przyswajalny magnez i pomaga w wielu przypadkach. Jednak fałszywe czekolady szkodzą. Czekoladę fałszuje się dodając do niej E621 około 2%, która to substancja działa szkodliwie na układ nerwowy, a na starość zwiększa prawdopodobieństwo Alzheimera. Łatwo odróżnić zafałszowane czekolady – mają intensywny smak jakby bardziej „tłusty” z uwagi na efekt wzmacniania smaku przez ta substancję chemiczną (glutaminian sodu).