Zioła prowansalskie
Zioła prowansalskie to mieszanka przyprawowa, w skład której wchodzi tymianek i rozmaryn. W wariantach dodatkowych są to jeszcze bazylia, oregano, majeranek, lawenda, szałwia, liść laurowy, mięta, estragon, cząber, a czasami również trybula. Nazwa przyprawy pochodzi od regionu Francji, która z niej słynie. Ze względu na smak i aromat, zioła prowansalskie mogą zastępować sól w potrawach.
Właściwości odżywcze ziół prowansalskich
Warto zwrócić uwagę, aby wybrana mieszanka przyprawowa nie była wzbogacona o dodatkowe składniki. Na przykład sól, której zbyt wysokie spożycie zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego. Z tego powodu należy do minimum ograniczać gotowe produkty, w których się znajduje.
Zioła prowansalskie polecane są osobom cierpiącym na problemy żołądkowe. Pobudzają one trawienie, dzięki czemu łatwiej jest organizmowi przyswoić wartościowe składniki pochodzące ze spożywanych potraw. Ta mieszanka przypraw wpływa na pobudzenie apetytu. Zaleca się jej stosowanie osobom z osłabionym apetytem, dzieciom, osobom starszym i rekonwalescentom.
Każde z ziół posiada także swoje indywidualne właściwości zdrowotne. Tymianek to środek wspomagający układ oddechowy. Pomaga w przypadku uciążliwego kaszlu i chrypki. Szałwia znana jest od wieków z właściwości antyseptycznych. Rozmaryn ma działanie przeciwbólowe i pobudzające. Zaleca się jego spożywanie osobom cierpiącym z powodu częstych migren. Bazylia to dobre źródło antyoksydantów, a także witaminy B5, która wspomaga atrakcyjny wygląd włosów. Z uwagi na tak bogaty skład zioła prowansalskie to mieszanka o bardzo szerokim spectrum właściwości.
Zioła prowansalskie w nielicznych przypadkach mogą również wywołać reakcję alergiczną. Najbardziej uczulająco działać może liść laurowy, majeranek, tymianek, trybula i szałwia.
Zastosowanie ziół prowansalskich
Mieszanka przypraw zwana jako zioła prowansalskie, wykorzystywana jest w kuchni śródziemnomorskiej. Wzbogaca smak sałatek, potraw mięsnych i warzywnych. Dobrze komponują się one z oliwą z oliwek, tworząc aromatyczny sos.
Na sklepowych półkach spotkać można gotową kompozycję, ale jej samodzielne wykonanie także nie sprawia problemu. Wykorzystać w tym celu można również świeże zioła, samodzielnie uprawiane. Pamiętać trzeba, że suszy się je od razu po zebraniu, w miejscu zacienionym i suchym, ale w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Po kilku dniach zaczynają się one kruszyć. Wówczas oddziela się zdrewniałe części od liści. Te ostatnie najlepiej przechowywać w woreczkach płóciennych. Nie stracą one wówczas smaku i wartości odżywczych.
Aromatyczna mieszanka ziołowa to produkt, który wykorzystywany jest w aromaterapii. Dobrze sprawdza się jako dodatek do kąpieli relaksacyjnych.