Zdrowe słodycze. Przepisy na dietetyczne słodycze
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Większość z nas, szczególnie kobiety, kocha słodycze. Ich słodki smak, dla niektórych nawet uzależniający, sprawia, że są dla nas wymówką. Im bardziej żyjemy w biegu i stresie, tym częściej sięgamy po słodycze, które służą nam jako przekąska lub „umilacz” dnia. Nie ma nic złego w spożywaniu słodyczy, jeżeli są one wykonane z zdrowych i pożywnych składników, nie każdy wie, że łatwo jest przygotować „małe co nieco” wykorzystując np. kaszę jaglaną czy bataty. Więcej o pomysłach na zdrowe słodycze w artykule!
Zdrowe słodycze
Zdrowe słodycze są alternatywą dla sklepowych przekąsek pełnych cukru, niezdrowych tłuszczów i sztucznych dodatków. Wszystko to sprawia, że są to produkty o bardzo wysokiej wartości energetycznej (zwykle przewyższającej 100 kcal) oraz jednocześnie małej gęstości odżywczej. Po spożyciu takiego batonika, ciastka czy wafelka czujemy sytość jedynie przez chwilę, dodatkowo nie dostarczamy nic korzystnego dla organizmu, a jedynie składniki określane jako „puste kalorie”. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami smakołyki są „ślepą miłością” Polaków, o czym świadczy to, że aż 96% naszych rodaków sięga właśnie po ten produkt. Powodem, dla którego w sklepowym koszyku znajduje się taka przekąska, jest głównie chęć dodania sobie energii, czy polepszenia nastroju. Sięgamy po nie także w celu nagrodzenia siebie lub pod wpływem emocji, najczęściej jednak łakocie wybieramy bez powodu, po prostu ze względu na walory smakowe. Ważne jest, by wiedzieć, że większość z kupowanych przez nas delicji można wykonać samodzielnie w domu w znacznie smaczniejszej, a co najważniejsze zdrowszej wersji. Nie potrzeba na to wiele czasu, a korzyści z takich posiłków są szerokie, m.in. zapobieganie występowaniu cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, otyłości, a nawet próchnicy zębów.
Dietetyczne słodycze
By wykonać własne, zdrowe i smaczne słodycze nie potrzeba wiele. Niekiedy składniki łakoci są szokujące dla otoczenia, jednak w efekcie wszyscy są zaskoczeni. Nie raz zdarzyło mi się przygotować czekoladowe Brownie z fasoli i zadziwić domowników tym, że w pysznym i pełnym czekolady cieście jest czerwona fasola konserwowa. Ciasto to jest bardzo szybkie w przygotowaniu, a z talerzy znika jeszcze szybciej. Samodzielne wykonanie takich deserów daje także szansę na wprowadzenie czegoś nowego do domowego menu oraz zmianę stylu życia na zdrowy wszystkich członków rodziny, a co najważniejsze dzieci. Poniżej przedstawię kilka pomysłów na słodkie smakołyki, które pokochają wasi domownicy!
Składniki na 1 porcję:
- 2 łyżki ciecierzycy z zalewy (40g)
- Łyżeczka masła orzechowego (15g)
- Łyżka mąki pełnoziarnistej (10g)
- 1,5 kostki gorzkiej czekolady (8g)
Przygotowanie: wszystkie składniki, z wyjątkiem czekolady wymieszaj i zblenduj. Czekoladę posiekaj lub pokrój w kosteczkę i dodaj do reszty składników. Wymieszaj całość i wykładaj łyżką ciasteczka na wyłożoną papierem blaszkę do pieczenia, formuj kształt okrągły i spłaszcz lekko od góry. Piecz ok. 10–15 min. w temp. 180st. C.
Składniki na 4 porcje:
- 9 kostek gorzkiej czekolady (54g)
- 5 łyżek migdałów w płatkach (50g)
- 0,2 szklanki mleka kokosowego (40g)
- 2 łyżki mąki kokosowej (30g)
- Łyżka miodu (24g)
- 2 łyżki wiórek kokosowych (12g)
Przygotowanie: płatki migdałowe zmiel blenderem na mąkę i przesyp je do wysokiej miski. Dolej mleko kokosowe i dodaj miód oraz wiórki kokosowe. Mieszaj łyżką do uzyskania jednolitej masy. Dodaj mąkę (może to być w ewentualności mąka pełnoziarnista, lecz smak batonów będzie nieco uboższy) oraz mieszaj i zagniataj łyżką masę do uzyskania jednolitej konsystencji. Odstaw do lodówki na min. 20 minut, aż masa lekko wchłonie wilgoć, zgęstnieje i będzie podatniejsza na formowanie. Jeśli nadal będzie zbyt lepka dodaj odrobinę mąki. Wyjmij miskę z lodówki i uformuj batony. Podziel masę na 4 części i uformuj z nich kulki. Następnie włóż do foliowego woreczka i uformuj baton. Gotowe batony połóż na talerzu, papierze do pieczenia lub drewnianej desce i wstaw do zamrażarki na min. 10–15 min. Czekoladę rozpuść w rondelku na minimalnym ogniu cały czas mieszając. Batony wyjmij z zamrażarki i przygotuj arkusz papieru do pieczenia. Batony włóż do rondla i obtocz delikatnie, przy pomocy łyżki w czekoladzie. Gotowe batony odłóż na papier (na talerzu będą przywierać) i włóż arkusz papieru z batonami do lodówki lub zamrażarki do zgęstnienia i stwardnienia czekolady.
Składniki na 10 porcji:
- 12,5 łyżek czerwonej fasoli z zalewy (250g)
- 10 łyżek orzechów laskowych (150g)
- 5 łyżek miodu (120g)
- 15 kostek gorzkiej czekolady (90g)
- 5,5 łyżki płatków owsianych (55g)
- 2 łyżki oleju kokosowego (40g)
- 1,5 łyżki kakao 11% (15g)
- 0,7 łyżeczki proszku do pieczenia (2g)
Przygotowanie: rozgrzej piekarnik do 175 ° C. Umieść wszystkie składniki na Brownie (wszystko z wyjątkiem czekolady) w blenderze i mieszaj do momentu, aż ciasto będzie idealnie gładkie. Gotowe ciasto przełóż do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i włóż do piekarnika na około 18–20 minut. Przygotuj polewę: rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej i polej lekko przestudzone ciasto. Całość posyp posiekanymi orzechami.
Składniki na 4 porcje:
- 2,4 szklanki mleka (600g)
- 15,4 łyżki kaszy jaglanej (200g)
- 0,4 szklanki wody (100g)
- 20 sztuk suszonych daktyli (100g)
- Pół tabliczki gorzkiej czekolady (50g)
- 3,3 łyżki orzeszków solonych (50g)
- Pół łyżki miodu (12g)
Przygotowanie: daktyle kilka godzin wcześniej zalej gorącą wodą. Z wody przełóż je do naczynia i miksuj, na konsystencję musu. Mus daktylowy przelej z powrotem do naczynia, w którym moczyły się daktyle. Kaszę jaglaną przelej wrzątkiem i gotuj na mleku. Pod koniec gotowania dodaj miód. Kiedy kasza będzie gotowa, rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej lub w garnuszku na niewielkim ogniu. Kaszę jaglaną miksuj na gładką konsystencję. Orzeszki lekko rozgnieć. Do słoiczków lub pucharków nałóż warstwę kaszy jaglanej, daktyli, orzeszków i znowu warstwę kaszy jaglanej i czekolady. Posyp na koniec jeszcze orzeszkami.
Podsumowując spożywanie słodyczy nie jest zakazane, warto jednak zadbać, by to co jemy było zdrowe i pełne składników odżywczych. Pamiętajmy że teza „jesteś tym co jesz” ma w sobie dużo prawdy. Spożywając sklepowe łakocie narażamy się oraz, co najważniejsze nasze dzieci, na rozwój w bliższej lub dalszej przyszłości, otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy, a nawet próchnicy zębów. Przygotowanie własnych smakołyków pełnych pysznych, słodkich i wartościowych składników sprawi, że wyeliminujemy z naszego organizmu „puste kalorie” i skłoni pozostałych domowników do zmiany stylu życia na zdrowszy.