Zaburzenia odżywiania mogą zależeć od typu sylwetki

16 18 20

Naukowcy z Drexel University przypuszczają, że typ sylwetki może mieć duże znaczenie dla występowania zaburzeń odżywiania. Osoby z sylwetką typu jabłko są bardziej narażone na podjadanie, a także poważniejsze zaburzenia odżywiania jak bulimia czy anoreksja.

Figura jabłka niesie ze sobą zagrożenia zdrowotne

Budowa ciała wpływa na gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Ze względu na umiejscowienie tłuszczu wyróżnia się otyłość brzuszną tzw. figurę jabłka. Osoby te większą ilość tkanki tłuszczowej gromadzą w okolicach brzucha, w przeciwieństwie do figury “gruszki”, która tłuszcz gromadzi w okolicach bioder.

Naukowcy z Drexel University obserwowali ok. 300 dorosłych kobiet przez 2 lata. Co pół roku analizowano ich wagę, a także procentowy skład ciała. Na podstawie tej obserwacji wysnuli wniosek, że kobiety z figurą jabłka są bardziej narażone na zaburzenia odżywiania. Kobiety te przejawiały mniejsze zadowolenie z wyglądu własnego ciała, co może być przyczyną występowania zaburzeń. Kwestia ta wymaga jednak dalszych badań.  

Otyłość brzuszna nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn powoduje także szereg innych zagrożeń zdrowotnych. Wśród nich wymienia się choroby metaboliczne, układu krążenia, zwiększone ryzyko cukrzycy czy nadciśnienia tętnicznego.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zaburzenia odżywiania mogą zależeć od typu sylwetki - 3.9/5. Oddano 14 głosy.
Autor artykułu: