Wpływ typu osobowości na sposób odżywiania

Każdy z nas różni się od innych na wielu płaszczyznach. Różnice dotyczą także aspektów żywieniowych, tego co jemy, kiedy i z jakich powodów. Nasza osobowość może mieć również wpływ na wybór pożywienia. Jednak czy slogan: „powiedz mi co jesz, a powiem ci kim jesteś” można odnieść do preferencji żywieniowych i sposobu odżywiania się?
Osobowość
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że osobowość jest tym, co odróżnia człowieka od innych i jest dla niego charakterystyczne. Istnieje wiele definicji osobowości, mówiących, że jest ona
zespołem stałych właściwości i procesów psychofizjologicznych, które umożliwiają odróżnianie jednostek od siebie i wpływają na organizację jej zachowań, na reagowanie emocjonalne, stosunki z innymi ludźmi i stałość w wyborze celów i wartości.
Taką definicję proponuje psycholog osobowości Okoń, a bardzo znany badacz osobowości Hans Eysenck podkreślał
względnie stałą i trwałą organizację charakteru, temperamentu, intelektu oraz konstytucji fizycznej osoby, która determinuje specyficzny sposób przystosowania się jednostki do otoczenia
pisząc o osobowości. Na kształt osobowości mają wpływ takie czynniki jak dziedziczność, konstytucja fizyczna, środowisko i wychowanie choć wielu badaczy w swoich koncepcjach wymienia tylko jeden z nich.
Typy osobowości
Do najstarszych i najbardziej popularnych koncepcji osobowości zalicza się zapoczątkowaną przez greckiego lekarza Hipokratesa ideę noszącą miano „teorii humoralnej”. Odnosiła się do tak zwanych „humorów”, czyli płynów znajdujących się w ludzkim ciele. Przewaga jednego z nich decydowała o określonym typie temperamentu. Wyróżnił on znane w potocznym języku typy:
- Sangwinik (przewaga krwi), optymistyczny, energiczny
- Choleryk (przewaga żółci) wybuchowy, nerwowy
- Flegmatyk (przewaga śluzu) powolny
- Melancholik (przewaga czarnej żółci) smutny, depresyjny
Współcześnie można się spotkać z powyższymi określeniami w języku potocznym. Jednak na obecne postrzeganie osobowości wpływ miały trzy teorie: psychodynamiczna, fenomenologiczna i behawioralna. Pierwsza, stworzona przez Freuda, zakładała istnienie trzech składowych osobowości: id (dążącego do zaspokojenia podstawowych potrzeb), ego (próbującego pogodzić id z ograniczeniami społecznymi) oraz superego (określającego normy społeczne). Wskazywała także na istnienie konfliktów między tymi elementami, które definiują osobowość. W rozwiązaniu tych sprzeczności przychodziła właśnie koncepcja zaproponowana przez Freuda, która miała poprzez analizę nieświadomych myśli, uczuć i motywacji rozwiązać spory.
Teoria fenomenologiczna podkreśla rolę subiektywnego doświadczenia rzeczywistości oraz dążenie do zrealizowania własnego potencjału. To właśnie ten aspekt w głównej mierze miał kształtować osobowość. Natomiast teoria behawioralna wskazuje na wyuczone zachowania, które wynikają z doświadczenia i ukształtowania środowiskowego, dzięki wzmocnieniom w postaci nagród i kar. Inne koncepcje, jak Juliana Rottera odnoszą się do poczucia umiejscowienia kontroli. Wyróżnia on osoby o bardziej wewnętrznym oraz zewnętrznym poczuciu kontroli. Pierwsi czują, że mają wpływ na wydarzenia, a drudzy, że nie mają wpływu na bieg zdarzeń, a więc nic nie mogą zrobić, aby poprawić swoją sytuację, co rzutuje na ich funkcjonowanie.
Współcześnie znane cechy osobowości, takie jak introwertyzm i ekstrawersja zostały wprowadzone przez Carla Gustawa Junga w pracy „Typy psychologiczne”. Osoba introwertyczna kieruje swoją uwagę do wewnątrz – na własne myśli i emocje, woli rozmowy w cztery oczy niż w większym gronie, mówi wolno i z przerwami. Ekstrawertyk przeciwnie – jest skierowany na innych ludzi, czerpie energię ze świata zewnętrznego – podejmowanych zadań, spotkań z innymi, mówi szybko, utrzymuje kontakt wzrokowy z rozmówcami. To o nim mówi się, że najpierw coś zrobi, a potem pomyśli. Wspomniany wyżej badacz Eysenck, wprowadził inną cechę osobowości, którą jest neurotyzm. Charakteryzuje się ona lękiem, przygnębieniem, poczuciem winy czy niską samooceną.
Osobowość a dieta
Osobowość wpływa na nasze zachowania i potrzeby w kuchni. Niektórzy z nas uwielbiają gotować, lubią eksperymentować i dobrze się w tym temacie czują. Inni wolą gotowe dania przyrządzone przez kogoś innego, bywają zwolennikami tradycyjnych potraw i nie chcą w swoich nawykach nic zmieniać. Jedni i drudzy mają odmienne potrzeby, a więc i inne diety będą przynosiły właściwe rezultaty. Psychodietetycy próbują wskazać, że istnieją zależności między typem osobowości, a tym co dana osoba je. Według różnych badań, w tym przeprowadzonych w Szkocji i Japonii, ekstrawertycy jedzą duże ilości mięsa i warzyw, a znacznie mniej węglowodanów. Z kolei introwertycy spożywają wiele warzyw, lecz sięgają po przekąski, głównie słodycze. Ostatni w bardzo małym stopniu urozmaicają swoje jadłospisy, przez co organizm otrzymuje bardzo monotonne jedzenie, które nie wpływa korzystnie na organizm i samopoczucie. Z kolei neurotycy jedli mniejsze ilości ryb i warzyw, a za to pili bardzo duże ilości napoi energetycznych i często sięgali po różnego rodzaju przekąski. Eksperyment, choć ciekawy, nie daje w pełni wiedzy, ale może zainspirować do dalszych badań nad zależnością pomiędzy preferencjami żywieniowymi a cechami osobowości.
Osobowość jest ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę podczas konstruowania odpowiedniej diety. Cechy charakteru mogą bowiem rzutować na to, jakie produkty wybieramy i w jaki sposób przyrządzamy pożywienie. Ważna jest świadomość cech charakteru i swoich możliwości, by nie stawiać sobie nierealistycznych celów. W tworzeniu diety, oprócz cech charakteru istotne jest, by wziąć pod uwagę także styl życia i odżywiania jednostki.
Jak się okazuje, nasz sposób odżywiania wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich produktów do naszych posiłków możemy zminimalizować odczuwany lęk. czytaj więcej
Czy potrafisz określić swoją samoocenę? Dowiedz się od czego zależy jej wysoka bądź niska wartość! czytaj więcej
Na charakter mężczyzny wpływa wiele czynników – wychowanie, praca, rodzina. A jak jest z hormonami? Poznaj niezwykłą moc tych chemicznych regulatorów osobowości! czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !