Wodorosty – wpływ na zdrowie i zastosowanie
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Wodorosty jadalne, zwane również morską trawą, to organizmy wodne, które od pokoleń stosowane są jako składnik pokarmowy tradycyjnej kuchni społeczności żyjących nad akwenami wodnymi. Liczne badania potwierdzają ich prozdrowotny wpływ na układ pokarmowy. Być może ich nazwa nie zachęca, ale zdecydowanie warto zadbać o to, aby pojawiły się w codziennym jadłospisie.
Co to są wodorosty?
Jeszcze do niedawna przeciętny Europejczyk słysząc informację o tym, że istnieją jadalne wodorosty i, co więcej, że mogą być smaczne i zdrowe, nie zgodziłby się z tym stwierdzeniem. Całe szczęście nastawienie Europejczyków do wodorostów zmienia się wraz z coraz większą popularnością kuchni orientalnych. Państwami, które przodują w ilości spożywanych wodorostów są kraje Dalekiego Wschodu, Korea, Japonia, Chiny oraz Wietnam. Ponadto to w nich również notuje się największy odsetek ludzi długowiecznych, którzy cieszą się świetnym zdrowiem do późnych lat starości.
Wodorosty (glony) to samożywne organizmy żyjące w akwenach wodnych. Podobnie jak wszystkie rośliny do życia potrzebują światła słonecznego. Dziś znanych jest ok. 40 000 gatunków wodorostów obecnych w wodach słodkich i słonych. Warto jest wspomnieć, że spora część z nich została przebadana pod kątem żywieniowym. Obecnie jada się ponad 100 gatunków glonów. Pasjonaci morskiej trawy cenią ją sobie za niski stopień przetworzenia oraz liczne wartości odżywcze i smakowe.
Wodorosty – właściwości
Wodorosty są polecane absolutnie wszystkim. Morskie rośliny to swoiste źródło takich witamin jak: A, C, E, K oraz z grupy B. Ponadto dostarczają też wapnia, magnezu, żelaza i jodu. Włączenie ich do diety to dobry sposób na uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów.
Wykazują silne właściwości oczyszczające z toksyn, pomagają zrzucić zbędne kilogramy, wzmacniają odporność i działają przeciwzapalnie. Uważa się, że pomagają na wiele dolegliwości, jak: anemia, cukrzyca, astma, reumatyzm, a nawet bezpłodność.
Wodorosty – zastosowanie
Spożywanie wodorostów głównie kojarzone jest z kuchnią wegetariańską oraz makrobiotyczną. Mogą one stanowić prawdziwy zastrzyk składników odżywczych – w szczególności ważne są dla kobiet w ciąży, rekonwalescentów czy osób stosujących radykalne diety. Śmiało mogą również zajadać się nimi dzieci. Wodorosty można spożywać na surowo oraz jako dodatek do potraw. Są doskonałym składnikiem zup, sosów, gulaszu, bigosu, pasztetu, gotowanych oraz duszonych warzyw, ryżu, kasz czy deserów. Urozmaicą zwykłe kanapki – śmiało można je stosować zamiast sałaty. Do najczęściej stosowanych oraz posiadających największe wartości odżywcze należą: algi, spirulina, chlorella, wakame, kombu, nori, dulse, hiziki, arame, mech irlandzki oraz agar-agar.
Spirulinę oraz chlorellę zwykle używa się raczej jako przyprawy – do ziemniaków, twarogu itd. Na rynku dostępne są wodorosty, które stanowią bardziej treściwy pod względem objętości dodatek do dań. Do nich z całą pewnością zalicza się nori, czyli glony koloru czerwonego, które wykorzystywane są zwykle m.in. do zawijania sushi. Kombu i wakame to z kolei brązowe wodorosty dodawane do zup, sałatek oraz dań pieczonych. Ich smak idealnie wkomponuje się w potrawy z wykorzystaniem fasoli, ogórków czy łososia. Morska sałata, czyli jeden z zielonych wodorostów nada się do lekkich i świeżych sałatek. Podsumowując wodorosty można wykorzystywać w bardzo wielu daniach. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.
Jeszcze do niedawna zakup glonów w Polsce stanowił nie lada problem. Możliwe były do nabycia jedynie w sklepach z żywnością naturalną i to za wysoką cenę. Z uwagi na liczne walory smakowe, a przede wszystkim korzyści prozdrowotne jakie niesie ich regularne jedzenie stały się znacznie powszechniejsze w supermarketach, czy sklepach internetowych. Dostępne są w formie suszu, ale można również spotkać wodorosty w postaci tabletek oraz kapsułek.