Witamina H – działanie, zapotrzebowanie, występowanie, niedobór, nadmiar
Aktualizacja: 23 lutego, 2024
Biotyna jest jedną z witamin z grupy B, której obecność jest niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu naszych włosów oraz skóry. Odpowiedni jej poziom w organizmie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu, a także pozytywnie oddziałuje na układ odpornościowy.
Witamina H – działanie, zapotrzebowanie
Witamina H nazywana również biotyną należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Występuje ona w formie związanej z białkiem w mięsie oraz w drożdżach, a także niezwiązanej w warzywach i mleku. Uważa się, iż w formie niezwiązanej biotyna jest lepiej przyswajalna. Po dostaniu się do naszego przewodu pokarmowego aktywowana jest przez florę bakteryjną naszych jelit. Witamina H jest składnikiem wielu enzymów, które są niezbędne w przemianach tłuszczów w organizmie. Dodatkowo uczestniczy również w syntezie kwasów nukleinowych, białek oraz węglowodanów. Bierze udział wraz z witaminą K w powstawaniu białka protrombiny odpowiedzialnego za prawidłowe krzepnięcie krwi. Biotyna nazywana jest czynnikiem wzrostowym, ponieważ występuje w dużych ilościach w tkankach płodu. Witamina H odpowiada za prawidłowy stan skóry oraz włosów, zapobiega siwieniu oraz łysieniu. Ma także duży wpływ na układ immunologiczny naszego organizmu. Zapotrzebowanie na tę witaminę dla osób dorosłych wynosi około 100 mikrogramów na dobę.
Witamina H – występowanie
Najlepszym źródłem witaminy H są drożdże piwne, wątroba wołowa, żółtka jaj, warzywa strączkowe, mąka sojowa oraz grzyby. Czekolada również zawiera spore ilości biotyny, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla jej miłośników. Obróbka termiczna w nieznacznym stopniu wpływa na straty witaminy w posiłkach.
Witamina H – niedobór nadmiar
Niedobory witaminy H w organizmie zdarzają się bardzo rzadko. Objawami, które mogą się pojawić to między innymi: spadek apetytu, rumień, łuszczenie się skóry, znużenie. Brak biotyny w naszym organizmie powoduje zmniejszenie syntezy kwasów tłuszczowych oraz białek ustrojowych (hormony, hemoglobina), przez co może skutkować niedokrwistością oraz zaburzeniami układu nerwowego, a nawet depresją. Nie stwierdzono do tej pory szkodliwości nadmiaru biotyny w naszym organizmie.
Witamina H obok innych witamin z grupy B pełni niezwykle ważne funkcje w naszym organizmie. Pośredniczy w powstawaniu białek ustrojowych, kwasów tłuszczowych oraz odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie naszej skóry oraz włosów. Stosunkowo łatwe jest uzupełnianie jej poziomu, ponieważ znajdziemy ją w powszechnie dostępnych produktach takich jak: czekolada, drożdże oraz żółtka jaj.
Literatura:
1. Ciborowska Helena, Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydanie IV, rozszerzone i uaktualnione, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014, ISBN 978-83-200-4867-4.2. Gawęcki Jan, Żywienie człowieka 1, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010, ISBN 978-83-01-16320-4.