Tkanka tłuszczowa również jest niezbędna!

16 18 20

Często walczymy z tkanką tłuszczową dążąc do jej całkowitej eliminacji. Schorzenia polegające na zaniku tkanki tłuszczowej zwane lipodystrofiami wydają się marzeniem. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że tkanka tłuszczowa również jest potrzebna naszym organizmom i jej całkowity zanik może okazać się niezwykle groźny dla zdrowia.

Zanik tkanki tłuszczowej może być chorobą

Dziś figura całkowicie pozbawiona tłuszczu z ładnie zarysowanymi mięśniami jest marzeniem każdej kobiety i każdego mężczyzny. Stosując diety redukcyjne dążymy do jak najmniejszej zawartości tłuszczu w naszych ciałach. Należy jednak wiedzieć, że tkanka tłuszczowa również jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Między innymi to właśnie ona produkuje i wydziela wiele substancji aktywnych biologicznie, regulujących pracę naszego organizmu. Odpowiada także za prawidłową pracę naszych hormonów.

Istnieje grupa schorzeń, które powodują zanik tkanki tłuszczowej. Lipodystrofie na pierwszy rzut oka mogą okazać się pozytywnym schorzeniem dla osób dbających o swój wygląd bardziej niż o zdrowie. Niestety w rzeczywistości jest to niezwykle niebezpieczna choroba prowadząca do zmian skórnych, rogowacenia ciemnego (liczne swędzące zmiany o ciemnym zabarwieniu), przerostu mięśni, co powoduje zmiany sylwetki, hiperandrogenizmu (przerostu łechtaczki, hirsutyzmu, zespołu policystycznych jajników) i wielu innych powikłań. W leczeniu lipodystrofii według badań przeprowadzonych przez Tufts University School of Medicine może pomóc dieta śródziemnomorska.

Dwa mechanizmy lipoliza i lipogeneza zachodzące w naszym organizmie są związane właśnie z tkanką tłuszczową. Dzięki nim nasz organizm magazynuje energię lub uwalnia ją w sytuacjach stresowych – jak np. nieoczekiwany okres głodu. Oba z nich są niezbędne i ważne, dlatego nie reagujmy przesadnie na niewielką warstwę tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Ona również jest niezbędna!

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Tkanka tłuszczowa również jest niezbędna! - 5.0/5. Oddano 5 głosy.
Autor artykułu: