Szczeć – właściwości, nalewka. Szczeć pospolita na boreliozę

16 18 20

W średniowieczu rozpowszechniona przez św. Hildegardę z Bingen. Kiedyś stosowana głównie w dnie moczanowej, artretyzmie i reumatyzmie, natomiast współcześnie kojarzona z boreliozą. Czy korzeń szczeci może być alternatywą dla leków stosowanych w jej leczeniu?

Rodzina szczeciowatych (Dipsacaceae Juss.) obejmuje około 270 gatunków w Europie, Azji oraz w Afryce. W Polsce znanych jest 5 gatunków. Szerzej o szczeci pospolitej (Dipsacus silvestris) pisano w XVI-wiecznych zielnikach. Głównie o jej działaniu przeciwbólowym, w leczeniu reumatyzmu czy dny moczanowej.

Szczeć

Należy do rośliny z rodziny Dipsacaceae. Szczeć pospolita (Dipsacus silvester) występuje dziko w Polsce, pospolicie w południowej części kraju. Surowcem leczniczym jest korzeń (Radix Dipsaci) i liść (Folium Dipsaci). Korzenie, wykopane wiosną lub jesienią wykorzystuje się do nalewek, odwarów i intraktów. Swoją popularność zyskała w średniowieczu, dzięki Hildegardzie z Bingen [1,2].

Korzeń szczeci – właściwości

W szczeci zidentyfikowano związki polifenolowe z przewagą flawonoidów, w tym: luteoliny, apigeniny, kwercetyny, kemferolu. Dodatkowo fenolokwasy, m.in.: kwas chlorogenowy, protokatechowy, p-kumarowy, p-hydroksybenzoesowy. Co więcej, bisirydoidy, swerozyd, tetrairydoidy, saponozydy triterpenowe w postaci wolnego kwasu oleanowego i ursylowego. Zawarte składniki wykazują działanie przeciwzapalne oraz bakteriobójcze, zmniejszają stany zapalne występujące na skórze [2].

Według dostępnej literatury szczeć wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe względem 3 grzybów, tj. Candida albicans, Rhodotorula rubra, Aspergillus fumigatus. Autorzy wskazują, że zawarte w wyciągu kwasy fenolowe i flawonoidy wpływają istotnie na działanie przeciwdrobnoustrojowe. Wyciąg ze szczeci wykazywał silne działanie w stosunku do Aspergillus fumigatus, porównywalne do działania nystatyny [3].

Kwas fenolowy i kwas ursolowy posiadają właściwości hepatoprotekcyjne, co więcej irydoidy zawarte w wyciągu mają działanie przeciwbólowe [1,2].

Szczeć pospolita na boreliozę

Wyciągi ze świeżych korzeni szczeci pospolitej badano pod kątem aktywności przeciwko Borrelia burgdorferi w warunkach in vitro. Standardem w leczeniu boreliozy jest amoksycylina, która stanowiła próbę odniesienia do wyciągu ze szczeci. Jak wskazują dane wyciąg ze szczeci, który otrzymano za pomocą octanu etylu i dichlorometanu miał zbliżoną aktywność do amoksycyliny. Obserwowano efekt bakteriobójczy (wyciąg w octanie etylu, 4 dnia o 99.7 ± 1.0%) [4].

Nalewka ze szczeci

Nalewkę wykonuje się z wcześniej odpowiednio przygotowanego korzenia lub liści. Należy 100 g suchego korzenia lub rozdrobnionych liści zalać 300 g 40% alkoholu. Następnie macerować przez 2 tygodnie, przefiltrować. Doustnie stosować w 3 dawkach dziennie, po 10 ml, dodatkowo można nalewkę stosować zewnętrznie do przemywania ran [1].

Szczeć może być przydatna u osób z przewlekłą boreliozą, stanowiąc uzupełnienie terapii, jednak zagadnienie to wymaga dalszych badań, aby precyzyjnie określić jej korzystne działanie oraz rodzaj wyciągu, który będzie działał odpowiednio na aktywność Borrelia burgdorferi. Warto pamiętać o korzystnym zastosowaniu wyciągu ze szczeci w innych schorzeniach, m.in. w reumatyzmie, dnie moczanowej.

Literatura:

 1. Różański H.: Borelioza – Borreliosis – fitoterapia cz. III i trochę narzekania. [dok elektr] http://rozanski.li/345/borelioza-borreliosis-fitoterapia-cz-iii-i-troche-narzekania/ (17.10.2017)
 2. Kukuła J., Witkowska-Banaszczak.: Rośliny lecznicze z rodziny Dipsacaceae. Postępy Fitoterapii 2014,4, 232-238.
 3. Kowalczyk A, Krzyżanowska J. Preliminary anti fungal activity of some Dipsacaceae family plants. Herba Pol 1999, 2, 101-7
 4. Liebold T., Straubinger R., Rauwald H.: Growth inhibiting activity of lipophilic extracts from Dipsacus sylvestris Huds. roots against Borrelia burgdorferi s. s. in vitro. Pharmazie 2011, 66, 628-630

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Szczeć – właściwości, nalewka. Szczeć pospolita na boreliozę - 3.9/5. Oddano 110 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. W praktyce zawodowej istotnym elementem jest dla niej dietoterapia zgodna z aktualnymi standardami postępowania.

Opinie

 • Avatar
  Alex 13.11.2019, 4:20

  Przeczytałem – dziękuję . W tym roku po raz pierwszy zebrałem liście, nasiona i korzeń. W sezonie zastosuję- zwykle za każdym wyjściem do lasu miewałem na sobie kleszcze, czego jednak nie pamiętam sprzed lat ponad 50 gdy równie często przebywałem w lesie. Badanie na boreliozę miałem wykonane raz, ok. 6 lat temu, z wynikiem negatywnym. Obecnie przed wyjściem do lasu smaruję się naparem z wrotyczu- kleszcze przytrafiają się rzadziej.

  Odpowiedz
 • Avatar
  Ania 28.03.2021, 9:06

  Kleszcze mnie uwielbiają.Od kiedy zaczxęłam jeść chociaż raz w tygodniu surowy czosnek mam z nimi spokój. One nie lubią tego zapachu.Polecam wszystkim ten tani, zdrowy i skuteczny sposób 🙂

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone