Sok z pokrzywy i jego wpływ na zdrowie
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Pokrzywa zwyczajna jest rośliną bardzo łatwo dostępną w Polsce. Można ją znaleźć w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością a nawet dziko rosnącą przy drodze. Pokrzywa zawiera sporo witamin i składników mineralnych oraz wykazuje szereg właściwości, które pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Ale pod jaką postacią spożywać pokrzywę? Oraz dla kogo przede wszystkim jest ona zalecana?
Pokrzywa
Pokrzywa zwyczajna jest rośliną, która od dawna znalazła swoje zastosowanie w lecznictwie oraz kosmetyce. Niestety bardzo często jest to roślina niedoceniana, która kojarzy się z bólem, swędzeniem i pieczeniem. Jej cechą charakterystyczną są bowiem parzące włoski, które znajdują się na całych roślinach lub niektórych jej częściach. Pokrzywa przede wszystkim występuje w klimacie umiarkowanym, zazwyczaj rośnie ona dziko w lasach, ogrodach, polanach oraz pastwiskach. Roślina ta jest źródłem między innymi:
- wit. A,
- wit. K,
- wit. B2,
- wit. C,
- wapnia,
- magnezu,
- potasu,
- żelaza,
- siarki,
- jodu,
- krzemu,
- sodu.
Właściwości soku z pokrzywy
Sok przygotowany z pokrzywy ma przede wszystkim bardzo silne działanie oczyszczające oraz moczopędne. Jest też bardzo dobrym źródłem antyoksydantów przez co zwalcza wolne rodniki znajdujące się w organizmie. Pokrzywa jest stosowana również zewnętrznie w leczeniu reumatyzmu, jednak sok z pokrzywy ma także działanie łagodzące ból i zmniejszające stany zapalne. Roślina ta może działać korzystnie na obniżenie poziomu cukru we krwi. Sok z pokrzywy pomaga przy nadkwasocie żołądka, działa na niego ochronnie oraz zapobiega powstawaniu wrzodów. Napój z tej rośliny wpływa też na poprawę trawienia oraz metabolizm. Pokrzywa obniża również ciśnienie tętnicze. Ze względu na swoje właściwości krwiotwórcze sok pokrzywy jest zalecany dla osób chorych na anemię oraz z problemami z krzepliwością krwi. Sok z pokrzywy wykazuje silne działanie bakteriobójcze, dlatego stosuje się go w leczeniu schorzeń skórnych, ropni, trądziku oraz stanów zapalnych mięśni. Pokrzywa zmniejsza również napięcie mięśni oraz poprawia krążenie, przez co ma swoje zastosowanie w leczeniu chorób skóry głowy, przy łupieżu i łojotoku oraz przy wypadaniu włosów. Ponadto sok z pokrzywy ma działanie moczopędne przez co jest stosowany w leczeniu schorzeń nerek oraz przy infekcjach dróg moczowych. Poprawia również odporność, pomaga w walce z osłabieniem oraz wzmacnia organizm. Wspomaga oczyszczanie naczyń krwionośnych ze złogów cholesterolu oraz oczyszcza krew z toksyn.
Sok z pokrzywy zastosowanie
Sok z pokrzywy jest używany w leczeniu chorób pęcherza oraz nerek, ponieważ wykazuje on działanie moczopędne. Właściwość ta wykorzystywana jest także w leczeniu obrzęków, głównie nóg. Poprzez korzystny wpływ na poziom czerwonych krwinek we krwi oraz hemoglobiny jest on zalecany w leczeniu anemii oraz nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych. Sok z pokrzywy jest również stosowany w celu poprawy wyglądu skóry i włosów. Skutecznie walczy z trądzikiem, przetłuszczaniem się skóry oraz włosów. Poprzez wpływ na poprawę ukrwienia skóry głowy, pomaga on zwalczać wypadanie włosów, przyspiesza ich wzrost oraz zapobiega występowaniu łupieżu. Sok z pokrzywy ma też działanie przeciwbiegunkowe, wspomagające pracę wątroby, śledziony i trzustki oraz zapobiega podrażnieniom błony śluzowej przez co jest stosowany w leczeniu tych narządów. Dzięki korzystnemu wpływowi na poziom cukru we krwi sok z pokrzywy jest też polecany diabetykom.
Sok z pokrzywy – przepis
Sok z pokrzywy najlepiej przygotować samemu, z własnoręcznie zebranych roślin. W tym celu należy zerwać kilka pokrzyw, najlepiej z miejsc czystych oraz oddalonych od komunikacji miejskiej. Zebrać należy nie tylko liście, ale też całe łodygi, ponieważ to właśnie w nich kryje się najwięcej soku.
Zebraną pokrzywę należy umyć w ciepłej wodzie, a następnie odsączyć, drobno posiekać i wycisnąć sok w sokowirówce lub blenderze. Później przecedzić przez gazę i rozcieńczyć wodą do uzyskania zadowalającej konsystencji.
Napój najlepiej spożywać świeży, zaraz po wyciśnięciu, ponieważ właśnie wtedy ma on najwięcej witamin oraz przeciwutleniaczy. Można przechowywać go w lodówce w ciemnej, szklanej butelce przez maksymalnie 5 dni.
Pokrzywa zwyczajna od wieków jest stosowana w leczeniu szeregu chorób. Ze względu na zawarte w niej liczne witaminy oraz składniki mineralne pomaga ona między innymi w leczeniu anemii, cukrzycy, chorób skóry, w chorobach nerek, wątroby, trzustki oraz wpływa ona pozytywnie na wygląd skóry oraz włosów. Warto zatem wzbogacić codzienną dietę np. w przygotowany własnoręcznie sok z pokrzywy, ponieważ niewielkim kosztem może to przynieść wiele korzyści dla naszego organizmu.
Literatura:
Różański H., Pokrzywa – Urtica w fitoterapii, Poznań – Swarzędz, 2007.