Retinol – działanie. Retinol na trądzik
Retinol znany jest jako związek chemiczny pełniący funkcje witaminy A. Zaliczany jest do karotenoidów, czyli związków o charakterze barwników. Do organizmu dostarczany jest z pożywieniem, jednak organizm ludzki może go syntetyzować z beta-karotenu – innego barwnika z tej samej rodziny. Podobnie jak beta-karoten, retinol również jest związkiem wrażliwym na działanie tlenu, wysokiej temperatury oraz światła.
Retinol
Retinol pełni funkcję witaminy A, zatem jego spożycie można uznać za niezbędne. Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach i wpływa w istotny sposób na wiele procesów życiowych organizmu. W formie retinolu witaminę tę najłatwiej dostarczyć spożywając produkty odzwierzęce – wątroba, jaja, masło, sery dojrzewające oraz ryby morskie stanowią najlepsze źródła. Jak wspomniano powyżej, retinol powstaje również w organizmie przez przemianę karotenoidów – dla beta-karotenu powszechnie przyjęty współczynnik konwersji wynosi 1:6, natomiast dla innych związków w tej rodzinie barwników wynosi 1:12.
Retinol – działanie
Retinol jest silnym antyoksydantem, jego działanie ma wpływ na szereg procesów zachodzących w organizmie, między innymi na proces widzenia – metabolity tego związku chemicznego występują w siatkówce. Ponadto witamina A i retinol są niezbędne w rozmnażaniu i rozwoju organizmów, a także w tworzeniu naskórka i jego regeneracji. Spożywany retinol magazynowany jest w wątrobie, skąd uwalniany jest podczas zapotrzebowania. Poziomy retinolu oraz białek wiążących retinol są jednymi z markerów stanu odżywienia człowieka.
Retinol na trądzik
W połowie XIX wieku popularność zyskały produkty kosmetyczne zawierające retinol i / lub inne formy witaminy A – stosowano je do różnego rodzaju zaburzeń stanu skóry człowieka. Obecnie środki tego typu wzbogacane są również w metabolity i inne formy chemiczne retinolu – zaobserwowano, że wpływają one zarówno na komórkową, jak i molekularną budowę naskórka i skóry właściwej. To właśnie metabolity retinolu – a dokładniej tretynoina i izotretynoina, a nie sam retinol okazują się być skutecznym środkiem w walce z trudnym do wyleczenia trądzikiem, a nawet w hamowaniu „starzenia się” wyglądu skóry. Działanie takie obserwowane jest dzięki ograniczeniu wydzielania sebum i zwalczaniu stanów zapalnych, a także dzięki działaniu antybakteryjnemu. Sama jednak kuracja retinolem i jego metabolitami nie zawsze wystarczy. Ogromny wpływ na stan skóry i trądzik ma całokształt diety, a także higiena stylu życia. Zaburzenia rytmu dobowego, dysbalanse hormonalne czy stosowanie używek, niektórych leków i spożywanie wysokoprzetworzonych produktów spożywczych mogą sprawić, że wygląd skóry będzie daleki od ideału. Wszelkie kuracje chorób i zaburzeń stanu skóry powinny być konsultowane ze specjalistą – stosując nieodpowiednie środki w nieodpowiednich dawkach i w nieodpowiedniej częstotliwości może wręcz utrudnić walkę ze starzeniem czy trądzikiem skóry.
Retinol – barwnik karotenoidowy pełniący funkcję witaminy A jest niezbędnym elementem diety człowieka. Organizm ludzki ma doskonałe zdolności magazynowania tego związku chemicznego w wątrobie – jego poziom stanowi jeden ze wskaźników stanu odżywienia. Mimo to warto żywić się dietą zaspokajającą zapotrzebowanie na wszelkie formy witaminy A, ponieważ jest ona niezbędna w wielu procesach życiowych i pełni funkcje antyoksydacyjne.
Literatura:
Keys S.A., Zimmerman W.F.: Antioxidant activity of retinol, glutathione, and taurine in bovine photoreceptor cell membranes. Exp Eye Res. 1999 Jun;68(6):693-702.
Hubbard B.A., Unger J.G., Rohrich R.J.: Reversal of skin aging with topical retinoids. Plast Reconstr Surg. 2014 Apr;133(4):481e-90e
Kircik L.H.: Evaluating tretinoin formulations in the treatment of acne. J Drugs Dermatol. 2014 Apr;13(4):466-70.