Pstrąg – hodowla i wartości odżywcze. Jak przyrządzić pstrąga?

16 18 20

Pstrąg jest rybą z rodziny łososiowatych i podobnie jak inni „kuzyni” jest jedną z najczęściej poławianych ryb. Poza tym, że jest bardzo smaczny, zwraca się na niego uwagę ze względu na wartość odżywczą. Ma szerokie zastosowanie kulinarne i dietetyczne – jest łatwy w obróbce i jest rybą średniotłustą bogatą w białko. Obecnie jedną z najczęściej spotykanych w sklepach odmian jest pstrąg tęczowy.

Pstrąg

Pstrąg tęczowy – zwany również tęczakiem kalifornijskim jest rybą o pólnocnoamerykańskim pochodzeniu. W praktykach kulinarnych stosowany jest na prawie całym świecie, a jednym z czynników decydujących o tym jest niezbyt wymagająca hodowla.

Pstrąg (łac. Oncorhynchus mykiss) jest niezbyt wielką rybą – przy 5060 cm długości osiąga 45 kg masy ciała, choć bywają i sztuki prawie półtora metrowe ważące do 23 kg. Dziko żyjące dożywają około 7 lat, a sztuki 11-letnie nazywane są długowiecznymi [1].

Pstrąg – hodowla

Ze względu na to, że pstrąg łatwo dostosowuje się do otoczenia, jest rybą powszechnie hodowaną. Najczęściej jest to właśnie pstrąg tęczowy, choć w naszym kraju hoduje się również źródlane i potokowe. Polska jest jednym z państw Europy, w których hodowla odbywa się na największą skalę i jest to ryba ważna dla polskiego rybołóstwa. Tuczenie pstrągów odbywa się w podłużnych stawach, czasami bezpośrednio połączonych z rzeką [2].

Pstrąg – wartości odżywcze

Pstrąg może stanowić zdrowy element niemal każdej diety. Jest rybą bogatą w białko i o średniej zawartości tłuszczu (odpowiednio około 19 i 9 gramów). Podobnie jak inne zwierzęce produkty mięsne, pstrągi zawierają korzystny aminogram, a do innych ryb łososiowatych upodabnia je obecność niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Ponadto pstrąg może stanowić źródło tiaminy, niacyny, witaminy B6, a także potężne źródło witaminy B12 (208% przeciętnego zapotrzebowania w 100 g) i witaminy D (91%) [3].

Jak przyrządzić pstrąga?

Jednym z najsmaczniejszych sposobów na przygotowanie średnio-tłustej ryby jest smażenie saute – w niewielkiej ilości rozgrzanego do wysokiej temperatury tłuszczu. Wypatroszoną rybę należy dokładnie opłukać, a następnie osuszyć i oprószyć solą i mąką. Taką rybę należy obsmażyć z obu stron na mocno rozgrzanym tłuszczu, a po zarumienieniu powierzchni wstawić jeszcze na kilkanaście minut do rozgrzanego piekarnika – kontrolując kruchość mięsa. Do smaku pstrąga można podawać ze świeżą natką pietruszki i plasterkami cytryny bez skórki.

Warto pomyśleć o regularnym spożywaniu pstrąga – w naszym klimacie jest to ryba bardzo łatwo dostępna. Charakteryzuje się korzystnym dla zdrowia składem odżywczym. Bardzo łatwo ją przygotować, dlatego może dostarczyć wielu pozytywnych doznań smakowych. Atrakcyjna z punktu widzenia dietetycznego jest nie tylko niska wartość energetyczna, ale również bogactwo aminokwasów egzogennych, witamin z grupy B, a także pewna zawartość kwasów tłuszczowych omega-3.

Literatura:

[1] https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Pstr%C4%85g_t%C4%99czowy

[2] http://www.rynek-rolny.pl/artykul/hodowla-pstraga-wymagania-staw-narybek-i-zywienie.html?page=3

[3] H. Kunachowicz; B. Przygoda; I.Nadolna; K. Iwanow: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2017, s. 260.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk, neurobiolog i trener personalny.