Przedawkowanie magnezu – objawy, skutki
Nadmiar magnezu w naszym organizmie nazywany jest inaczej hipermagnezemią. Przedawkowanie magnezu zdarza się stosunkowo rzadko, ale jest niezwykle niebezpieczne i negatywnie wpływa na kondycję naszego zdrowia. Z tego względu suplementując ten pierwiastek powinniśmy zawsze stosować się do zaleceń z ulotki, bądź skonsultować się ze specjalistą. Czym objawia się hipermagnezemia?
Przedawkowanie magnezu
Magnez w naszym organizmie pełni istotną rolę. Odpowiada za wiele procesów fizjologicznych oraz biochemicznych, dlatego przedawkowanie tego pierwiastka niesie ze sobą poważne konsekwencje w funkcjonowaniu organizmu. O nadmiarze magnezu mówimy, gdy jego stężenie w surowicy krwi wynosi powyżej 1,5 mmol/l. Zdolność utrzymania stężeń na odpowiednich poziomach, czyli tzw. homeostaza zależy przede wszystkim od równowagi pomiędzy wchłanianiem jelitowym i wydalaniem przez nerki. Przedawkowanie magnezu zdarza się bardzo rzadko, ponieważ cewki nerkowe potrafią bardzo szybko wchłaniać zwrotne jony magnezu. Natomiast hipermagnezemię nadal stwierdza się u około 15% hospitalizowanych. Nadmiar magnezu może występować z kilku przyczyn. Do najczęstszych zalicza się głównie niewydolność nerek, która powstała w wyniku przewlekłych chorób nerek lub ostrego ich uszkodzenia. Ponadto hipermagnezemię stwierdza się równie często u osób przyjmujących preparaty witaminowo-mineralnych oraz leki stosowane na choroby układu nerwowego i krążenia. Przyczyną mogą być również zaburzenia endokrynologiczne, choroby nowotworowe oraz leczenie litem.
Przedawkowanie magnezu – objawy
Stężenie magnezu w surowicy krwi, które wynosi powyżej 1,5 mmol/l zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Dopiero gdy poziom tego pierwiastka wzrasta i występuje w surowicy krwi w stężeniu około 2–3 mmol/l, zaczynają pojawiać się pewne symptomy. Hipermagnezemia najczęściej objawia się nadmierną sennością, zawrotami głowy, zaparciami, zaburzeniami oddychania, arytmią oraz niedociśnieniem. Bardzo często występują również nudności, wymioty oraz mrowienie w obrębie twarzy. Natomiast przekroczenie 3 mmol/l objawia się hipokalcemią oraz nietrzymaniem moczu.
Przedawkowanie magnezu – skutki
Skutki przedawkowania magnezu są bardzo groźne dla zdrowia człowieka. Pojawiają się problemy z sercem, mięśniami, oddychaniem oraz żołądkiem. Taki przewlekły stan może prowadzić do rozwoju niedociśnienia, osłabienia siły mięśniowej, czy bradykardii. Nadmiar tego pierwiastka może doprowadzić nawet do śpiączki. Jeśli przedawkowanie magnezu powstało na skutek przyjmowanych preparatów doustnych może dojść do zapalenia żołądka, jelita grubego lub do zaburzeń jelitowych. Natomiast jeżeli stężenie magnezu w surowicy krwi wzrośnie do 5 mmol/l, dochodzi do zatrzymania krążenia, co często prowadzi do zgonu chorego.
Na rynku dostępnych jest wiele suplementów zawierających w swoim składzie magnez. Zazwyczaj stosuje się je wspomagająco przy leczeniu chorób układu krążenia oraz układu nerwowego. Przed rozpoczęciem przyjmowania takich preparatów konieczna jest konsultacja ze specjalistą w celu ustalenia dopuszczalnej dziennej dawki.
Literatura:
- K. Wyskida, J. Chudek, A. Więcek: „Homeostaza magnezu – nowe aspekty patofizjologiczne w chorobach nerek”. Nefrol. Dial. Pol. 2008, 12, 32-37.
- H. Szymczyk: „ Magnez – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu”. Farmacja Współczesna. 2016, 9, 217-233.
- J. F. Terelak, L. Walasek, P. Ligocki i wsp.: „ Wpływ niedoboru magnezu na sprawność umysłową i motoryczną człowieka”. Studia Psychologica. 2003, 4, 87-105.
- A. Karmańska, A. Stańczak, B. Karwowski: „Magnez aktualny stan wiedzy”. Bromat. Chem. Toksykol. 2015, 4, 677-689.