Popołudniowa drzemka lepsza niż lekarstwa
W czasopiśmie The Archives of Internal Medicine pojawiła się publikacja dotycząca korzystnych efektów tzw. drzemki poobiedniej. Otóż naukowcy udowadniają, że drzemka może pozytywnie wpływać na serce i układ krążenia.
Korzystne działanie drzemki
Popularna siesta w krajach południowych ma swoje medyczne uzasadnienie. Naukowcy przeprowadzili badania dotyczące wpływu krótkiego wypoczynku w ciągu dnia. Co się okazuje, krótki odpoczynek zwykle następujący po obfitym posiłku, zmniejsza ryzyko zgonu z powodu choroby wieńcowej o blisko 1/3. W eksperyment zaangażowani byli lekarze z Harvard School of Public Health i University of Athens Medical School.
Nie od dziś wiadomo, że nawet krótki wypoczynek łagodzi stres i chroni organizm przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Badania pokazują, że regularne (przynajmniej 30-minutowe drzemki co najmniej 3 razy w tygodniu) wypoczywanie po spożytym posiłku bardzo korzystnie wpływa na działanie układu krążenia, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia aż o 37% w porównaniu do osób nie praktykujących drzemek. U osób zażywających je jedynie sporadycznie, ryzyko chorób serca zostało zminimalizowane jedynie o 12%.
Najlepszy efekt osiągnięto u mężczyzn ciężko pracujących, a nieco mniejszy u bezrobotnych i kobiet. Co ciekawe, w krajach, w którym poobiednie drzemki są popularne, notuje się mniejszą liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia.