Niezbędna zawartość domowej apteczki
Aktualizacja: 23 lutego, 2024
W każdym domu znajdują się jakieś lekarstwa. Niekiedy schowane w szufladach, bez specjalnie określonego miejsca. Najbardziej słuszną metodą przechowywania leków jest ich zgromadzenie w tzw. apteczce domowej. Każdy z nas na pewno widział taką apteczkę czy to w samochodzie, czy zakładzie pracy. Jest to swoistego rodzaju pojemnik, w którym znajdują się podstawowe medykamenty i akcesoria niezbędne do udzielania pierwszej pomocy.
Dlaczego warto posiadać w domu apteczkę pierwszej pomocy?
Największą zaletą domowej apteczki jest jej stałe miejsce. W razie potrzeby możemy szybko zareagować biorąc odpowiednie medykamenty bez wcześniejszego przeszukiwania mieszkania. Często może to zaoszczędzić nam zbędnego bólu i panicznego poszukiwania najbliżej otwartej apteki. Zestawy pierwszej pomocy, czyli właśnie apteczki domowe powinny stanowić niezbędny asortyment każdego mieszkania.
Podstawowe wyposażenie każdej apteczki
Wbrew pozorom do podstawowego wyposażenia apteczki domowej nie potrzeba wielu rzeczy. Na pewno nie należy robić zbyt dużych zapasów różnych środków leczniczych. Należy się skupić na tych, które będą mogły nam pomóc przy najbardziej powszechnych objawach i kontuzjach, jakie mogą nam się przytrafić.
W apteczce powinny się znaleźć:
- Środki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym – najbezpieczniejszymi substancjami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych są ibuprofen i paracetamol.
- Leki przeciwbiegunkowe – tradycyjny węgiel w tabletkach lub nieco mocniejsze (np. Stoperan).
- Środki zapobiegające odwodnieniu przy objawach zatrucia pokarmowego, jakimi są biegunka i wymioty. Warto posiadać tzw. elektrolity, które uzupełniają tracony nadmiar wody.
- Akcesoria trwałe tj. nożyczki, pęseta, termometr – obecnie mamy do wyboru elektroniczne i tradycyjne, w których słupek rtęci został zastąpiony nietoksycznym galem.
- Leki na wszelkiego rodzaju dolegliwości trawienne, czyli zgaga, wzdęcia, stany skurczowe.
- Medykamenty pomagające przy oparzeniach, np. szybko łagodzące maści czy pianki zawierające pantenol.
- Środki opatrunkowe – niezbędne do udzielania pomocy przy różnego rodzaju urazach mechanicznych. Mowa tutaj o: plastrach, bandażach, kompresach gazowych,
- Substancje do odkażania ran – najbardziej powszechna woda utleniona czy spirytus salicylowy.
Zasady przechowywania i użytkowania apteczki
Przytoczenie kilku istotnych wskazówek może okazać się pomocne, choć niewątpliwie niektóre z nich mogą być znane i oczywiste dla większości z nas. Warto może na początku zacząć od tego, że:
- domowa apteczka powinna znajdować się w miejscu dobrze znanym wszystkim domownikom, np. w konkretnej szafce w wybranym pokoju,
- należy pamiętać o tym, by miejsce umieszczenia apteczki nie było łatwo dostępne dla dzieci,
- miejscem, w jakim będziemy przechowywać apteczkę, nie powinna być łazienka (ze względu na dużą wilgotność powietrza) ani kuchnia (z powodu wyższej temperatury niż w innych pomieszczeniach),
- pamiętajmy o przechowywaniu tylko tych leków, które posiadają swoje oryginalne opakowanie (na którym jest data ważności) i ulotkę, dzięki której wiemy, jak je będzie można stosować. Nie wolno zażywać leków bez wcześniejszego przeczytania ulotki,
- nie należy używać leków, których opakowania zostały uszkodzone, nie są szczelne, gdyż takie leki po pewnym czasie przestają być pełnowartościowe.
Apteczki pierwszej pomocy są w dzisiejszych czasach szeroko rozpowszechnione i łatwo dostępne. Nasze domy są miejscami, w których powinny one mieć swoje uzasadnione miejsce. Reagując odpowiednio szybko możemy być spokojni o bezpieczeństwo swoje i bliskich.
Termometr i ciśnieniomierz to moim zdaniem tez podstawa apteczki.