Naturalny peeling – kawowy, cukrowy, solny, migdałowy. Jak zrobić peeling?
Kosmetyki z drogeryjnych półek mają w swoim składzie różne substancje konserwujące, barwiące, nadające pożądanego i przyjemnego aromatu, aby produkt mógł być długo przechowywany, ładnie wyglądał i pachniał. Niekiedy zawierają również alkohol, który w dużych dawkach stosowany na skórę może ją podrażniać oraz wysuszać. W kwestii peelingów warto zwrócić uwagę na substancję pełniącą funkcję ścierną i – jak w przypadku wielu innych kosmetyków – naturalne drobinki peelingujące.
Naturalny peeling
Dobrej jakości peeling do ciała jest przyjacielem niejednej kobiety, ale ciężko znaleźć taki na drogeryjnych półkach w rozsądnej cenie. Najlepiej, aby skład podstawowego, naturalnego peelingu był możliwie jak najkrótszy, a w roli substancji ściernej występowały cukier, sól, kawa, zmielone pestki moreli lub łupiny orzechów, mielone orzechy czy też fusy kawy. Wartościowy jest także dodatek oleju roślinnego i/lub gliceryny, gdyż są to substancje wykazujące działanie zapobiegające wysuszaniu się naskórka.
Celem wykonywania peelingu jest mechaniczne złuszczenie martwego naskórka, co pociąga za sobą szereg korzystnych procesów, które skutkują poprawą wyglądu skóry. Warto dodać, że wraz z martwym naskórkiem usunięciu ulega również część zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Regularnie wykonywany peeling ciała 1–2 razy w tygodniu sprawia, że skóra jest lepiej odżywiona i nawilżona, ponieważ stosowane po zabiegu kosmetyki pielęgnujące (mleczka do ciała, balsamy, olejki, masła) w większym stopniu są wchłaniane przez skórę i docierają do głębszych jej warstw. Jej powierzchnia staje się gładka, jędrna, elastyczna i promienna, a koloryt jest lepiej wyrównany.
Peeling kawowy
Z powodu swoich wyjątkowych właściwości kawa znalazła szerokie zastosowanie w produkcji kosmetyków do pielęgnacji ciała. Działa bowiem antyoksydacyjnie, dodaje blasku i uelastycznia skórę. Kofeina zawarta w kawie wnika przez skórę, pobudza krążenie krwi i przyspiesza metabolizm komórkowy oraz w niewielkim stopniu opróżnianie komórek tłuszczowych. Działa odżywczo na skórę, ujednolica jej koloryt. Peeling kawowy to warta polecenia propozycja dla kobiet, których skóra pokryta jest zmarszczkami oraz utraciła sprężystość i elastyczność, a także dla kobiet zmagających się z cellulitem.
Składniki:
- 6 łyżek fusów z zaparzonej kawy,
- 3 łyżki płynnego oleju kokosowego/rzepakowego,
- 1 łyżeczka cynamonu.
Sposób przygotowania: zaparzyć kawę i wylać napar. Pozostałe fusy wymieszać z olejem i cynamonem.
Peeling cukrowy
Mechaniczny peeling cukrowy do ciała jest przeznaczony do delikatnego złuszczania naskórka, co zawdzięcza wielkości drobinek cukru. Nie należy stosować go do pielęgnacji skóry twarzy, gdyż drobinki są dla niej zbyt ostre. Omawiany peeling nie powoduje uczucia pieczenia w kontakcie z drobnymi rankami, a sam w sobie nie przyczynia się do powstawania podrażnia skóry. Warto wspomnieć, że w przypadku peelingu cukrowego możemy samodzielnie decydować o sile zabiegu. Cukier w kontakcie rozpuszcza się w ciepłej wodzie. Z tego powodu zabieg wykonywany „na mokro” będzie miał łagodniejsze działanie niż ten „na sucho”, ponieważ bez wody cukier nie będzie miał możliwości szybszego rozpuszczenia się. Korzystnym dodatkiem do peelingu bazującego na cukrze będzie dowolny olej, który sprawi, że po zabiegu na powierzchni skóry pozostanie delikatna warstwa tłuszczu. Zapobiegnie to parowaniu wody ze skóry (po kąpieli lub prysznicu), zwiększając poziom jej nawilżenia.
Składniki:
- 6 łyżek cukru drobnego,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- ½ łyżeczki imbiru.
Sposób wykonania: wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Można dodać łyżkę żelu do mycia ciała, aby peeling się pienił.
Peeling solny
Peeling solny w porównaniu do cukrowego wykazuje zdecydowanie silniejsze działanie złuszczające, co wynika z mniejszej wielkości drobinek soli. Podobnie jak w przypadku peelingu cukrowego warto korzystać z produktów zawierających w składzie olej, dzięki czemu skóra będzie lepiej nawodniona i natłuszczona. Kosmetyk ten wykazuje intensywne działanie złuszczające, oczyszczające i odkażające, ale jego minusem jest możliwość wywoływania podrażnień i szczypania w kontakcie z uszkodzoną lub podrażnioną skórą. Peeling ten zdecydowanie sprawdzi się przy pielęgnacji bardziej wymagających partii ciała, takich jak uda czy łydki. Z powodzeniem można polecić go kobietom lubiącym zabiegi mocno złuszczające i wygładzające, zmagającym się z cellulitem oraz mającym problem z wrastaniem włosków po goleniu tradycyjną maszynką. Dobrą metodą mającą na celu zapobiec wrastaniu włosków i zapaleniom mieszków włosowych, jednak wymagającą regularności w stosowaniu, jest wykonanie peelingu solnego przed goleniem. Zabieg powoduje złuszczenie martwego naskórka stanowiącego barierę dla wyrastających włosków, której nie mogą pokonać.
Peeling migdałowy
Peeling migdałowy to prawdziwa bomba odżywcza dla skóry twarzy oraz całego ciała. Migdały stanowią bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E o działaniu antyoksydacyjnym, witaminy A, witamin z grupy B oraz protein. Olej uzyskiwany z migdałów działa nawilżająco, zmiękczająco na skórę, poprawia jej poziom nawilżenia i odżywienia. Bardzo korzystnie wpływa na warstwę hydrolipidową skóry, która stanowi naturalną barierę ochronną przed wnikaniem i działaniem szkodliwych mikroorganizmów. Peeling migdałowy mogą wykonywać kobiety z wrażliwą cerą, skórą odwodnioną, pozbawioną blasku i mało elastyczną. Polecany jest również dla kobiet w ciąży, które chcą skórę brzucha zabezpieczyć przez powstawaniem rozstępów w miarę rozwoju płodu.
Składniki:
- ½ szklanki jogurtu naturalnego,
- ½ szklanki mielonych migdałów,
- 2 łyżki kakao,
- 1 łyżka oleju migdałowego.
Sposób wykonania: wszystkie składniki wymieszać w miseczce. Nałożyć na twarz lub ciało i wmasować.
Jak zrobić peeling?
Domowy peeling do ciała jest niezwykle prosty do samodzielnego wykonania, a jego cena o wiele niższa od sklepowych. Co więcej, przygotowanie zajmuje kilka chwil, a skład jest w pełni kontrolowany, naturalny i zgodny z oczekiwaniami. Wystarczy w miseczce wymieszać składnik płynny ze składnikiem pełniącym funkcję ścierną. W roli pierwszego składnika warto wykorzystać oliwę z oliwek, olej rzepakowy, słonecznikowy, migdałowy, arganowy, płynny kokosowy bądź dowolny inny, który mamy w domowym zapleczu. Sprawdzi się ponadto jogurt naturalny, mleko lub płynny miód. Korzystnie jest dodać kilka kropel witaminy A, E lub C, które posiadają silne właściwości przeciwutleniające, lub płynną glicerynę, która zapobiega utracie wody ze skóry. Składnikiem sypkim mogą być cukier, sól, mielone płatki/kasza/ryż, fusy z kawy, mielone orzechy lub zmielone ich łupiny. Skład domowego peelingu można wzbogacić o cynamon, imbir, kardamon, kakao, kilka kropel olejku eterycznego, świeżo wyciśnięty sok z cytryny/pomarańczy lub skórkę startą ze wspomnianych owoców. Ciekawym dodatkiem zapachowym będą również zioła lub esencja waniliowa.
Przygotowywanie domowych kosmetyków z produktów dostępnych w kuchennych szafkach daje gwarancję otrzymania wysokiej jakości środków do pielęgnacji ciała, w których mamy możliwość wpływu na jakość i ilość wykorzystywanych składników recepturowych. Jednocześnie otrzymujemy kosmetyki niedrogie i o naturalnym składzie w porównaniu do sklepowych odpowiedników.
Literatura:
- Dudka K., Baran M., Karpik E., Roślinne metabolity wtórne i ich zastosowanie w kosmetyce. Przegląd wybranych prac z zakresu enzymologii, red. Zdunek B. i Olszówka M., wydawnictwo TYGIEL, Lublin 2016, s. 99–124,
- Kulik K., Waszkiewicz-Robak B., Orzechy jadalne jako źródło składników bioaktywnych. Trendy w żywieniu człowieka, pod red. Karwowskiej M. i Gustawa W., Wydawnictwo Naukowe PTTŻ, Kraków 2015.
peeling kawowy robię sobie na cellulit ale w sumie takie pytanie – jakie jeszcze składniki są dobre do usuwania pomarańczowej skórki?