Lustro pomoże Ci wybrać zdrowsze posiłki

16 18 20

Popularne powiedzenie, że jemy także oczami ma swoje potwierdzenie w psychologii. Wygląd posiłku wpływa także na jego smak. Naukowcy z University of Central Florida przeprowadzili bardzo ciekawe badanie, z którego wynika, że obecność lustra przy jedzeniu niezdrowego posiłku zmniejszy przyjemność z jego jedzneia, co wpłynie pozytywnie na nasze późniejsze wybory żywieniowe.

Lustro prawdę Ci powie

W eksperymencie wzięło udział 185 studentów. Podano im do zjedzenia owocową sałatkę lub czekoladowe ciasto. Następnie kazano im zjeść je w pomieszczeniu wypełnionym lustrami bądź w pokoju ich pozbawionym. Okazało się, że studenci, którzy jedli czekoladowe ciasto w pokoju z lutrami o wiele gorzej oceniali jego smak.  

Naukowcy wyjaśniają, że obecność lustra powoduje natychmiastową samokrytykę i ocenę widoku pod względem społecznych norm. Smak owocowej sałatki uważany przez wszystkich za zdrową był taki sam niezależnie, w którym pokoju ją spożywano. Wystarczy zatem umieścić lustro w pomieszczeniu, gdzie najczęściej spożywamy posiłki, aby nasza dieta była zdrowsza.

Na smak potrawy wpływa wiele czynników. Naukowcy przeprowadzili inny ciekawy eksperyment, z którego wynika, że także cena posiłku ma znaczenie w ocenie jego smaku.

Literatura:

http://foodpsychology.cornell.edu/JACR/Healthy_Reflections

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Lustro pomoże Ci wybrać zdrowsze posiłki - 4.0/5. Oddano 4 głosy.
Autor artykułu: