Krwawnik – działanie, zastosowanie, skutki uboczne. Herbata z krwawnika
Aktualizacja: 8 maja, 2024
Powszechnie występująca roślina, pozornie określana jako chwast. Bardzo ceniona przez Greków, Rzymian. Uprawiana przez benedyktynów i dominikanów. Nazywana „lekiem na wszystkie choroby”. Krwawnik pospolity ułatwia gojenie ran, ma działanie spazmolityczne i przeciwzapalne, spełnia również szereg innych funkcji, o których warto wiedzieć.
Nazwa rośliny pochodzi aż spod antycznej Troi. Legendarny Achilles, bohater wojny trojańskiej okładał krwawiącą ranę zielem z krwawnika. Krwawnik pospolity (Archillea millefolium) jest znany i ceniony od pokoleń. O leczniczych właściwościach soku z surowca wspominano już w I w. p.n.e. W swoich ogrodach uprawiali go Benedyktyni. Św. Hildegarda pisała o jego cennym działaniu przeciwkrwotocznym. W Herbarzu Polskim z 1959 roku zalecano okłady z krwawnika przeciwko ropie i stanom zapalnym. Przy schorzeniach układu pokarmowego, zaburzeniach wątroby, w kobiecych dolegliwościach, czy nawet przy występujących bólach migrenowych. Używany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie przynosi wiele korzystnych działań.
Krwawnik
Krwawnik (Archillea millefolium), roślina pospolicie występująca na polskich łąkach, poboczach, miedzach, zaroślach. Surowiec leczniczy stanowi ziele krwawnika (Herod Millefolii) oraz kwiat krwawnika (FIos Millefolii). Różnorodne związki zawarte w zielu krwawnika sprawiają, że ma wielokierunkowe działanie. Dla wykorzystania w celach leczniczych zbiera się ziele lub kwiat krwawnika w czasie kwitnienia. Następnie surowce suszy się w odpowiednich warunkach w temperaturze max 40⁰. Jakość krwawnika jest oceniana na podstawie zawartości olejku eterycznego oraz garbników. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są suszone kwiaty, ziele, sok z ziela krwawnika, także maść krwawnikowa. Cennym składnikiem ziela krwawnika jest olejek eteryczny. Jego największa ilość znajduje się w roślinie na początku kwitnienia, później zawartość maleje. Stanowi składnik wielu mieszanek ziołowych [1,2].
Jeszcze nie tak dawno wykorzystywano go w kulinariach jako przyprawę, we współczesnej kuchni nieco zapomniany. Lekko gorzkawe liście krwawnika z pewnością dodałyby smaku wielu sałatkom [3].
Badając populację krwawnika pospolitego na stanowiskach na terenie środkowowschodniej Polski zauważono, że występowały istotne różnice pomiędzy zawartością związków aktywnych. Zatem, by być pewnym odpowiedniej zawartości olejku eterycznego i garbników należy pozyskać standaryzowany surowiec z odpowiednich upraw [1].
Krwawnik działanie
Surowiec zawiera w około 3% garbniki, kwas askorbinowy, gorzki glikoalkaloid cyjanogenny (achilleina), kwas: mrówkowy, octowy, izowalerianowy, kapronowy, salicylowy, laktony seskwiterpenowe, śluzy, żywice, betonicyn oraz viburnt. W liściach fitochinon, metylobetainę. Olejek eteryczny, który jest zawarty w surowcu składa się z azulenu, cyneolu, pinenu, tujonu, borneolu oraz seskwiterpenów. Azuleny są barwnikami roślinnymi, które posiadają niebieską lub fioletową barwę, wykazują działanie przeciwzapalne. Olejek eteryczny będzie wpływał na zmniejszenie bólu, który jest spowodowany stanem skurczowym jelit [2].
Cholina, związki flawonoidowe, substancje gorzkie, garbniki oraz sole mineralne, w szczególności cynk, mają wpływ na zmniejszenie stanów zapalnych skóry [4].
Składniki zawarte w krwawniku wykazują działanie żółciopędne, stymulują produkcję żółci przez wątrobę. Dodatkowo pobudza wydzielanie soku żołądkowego, trzustkowego, jelitowego. Autorzy wskazują również działanie rozkurczowe, moczopędne, przeciwkrwotoczne, odkażające. Wyciąg z krwawnika również wydaje się być przydatny przy chorobach i przeziębieniach, ponieważ ma działanie wykrztuśne, napotne, przeciwgorączkowe. Ziele krwawnika będzie wpływać także na obniżenie ciśnienia [2].
U kobiet wyciąg z ziela krwawnika będzie wpływał na regulację cyklu miesięcznego i łagodzenie objawów. Autorzy wskazują również na korzystne działanie przy bólach migrenowych [2].
Krwawnik zastosowanie
Na pewno warto zaopatrzyć się w wyciąg z krwawnika przy występowaniu dolegliwości trawiennych takich jak: wzdęcia, odbijanie, przelewanie w jelitach. Przy występujących bólach brzucha, gdy występuje uczucie „pełności w brzuchu” [5].
Ziele krwawnika można stosować pomocniczo przy chorobach żołądka, jelit, nieznacznych krwawieniach, przy występujących skurczach mięśni gładkich, w nawykowych zaparciach [2,5].
Warto zaznaczyć, że wyciąg z krwawnika jest polecany szczególnie dla kobiet. Przy obfitych, bolesnych i nieregularnych krwawieniach miesiączkowych. Przy zapaleniu przydatków, czy też podczas okresu po- i przekwitania [5,6].
Gdy występuje wyczerpanie nerwowe, bezsenność. Przy występujących problemach z narządem wzroku, tj. stany ropne i zapalne gałki ocznej, także spojówek. Przy łzawieniu, światłowstręcie [2,5].
Kwiaty krwawnika można stosować jako płukanki w schorzeniach jamy ustnej i gardła. Przy zapaleniu zatok bocznych nosa można stosować kwiaty do przemywania tych okolic. Dodatkowo przy upławach i świądzie sromu można stosować irygacje oraz kompresy. Zastosowań jest jednak więcej. Okłady w owrzodzeniu żylakowym nóg, pęknięciach skóry, otarciach naskórka, drobnych skaleczeniach [2,5].
Wyciąg z kwiatów również wykorzystywany jest doustnie w nieżytach i stanach skurczowych jelit, czy występujących zaburzeniach trawiennych [3].
Odwar lub napar można stosować jako okład leczniczy przy schorzeniach skórnych, oprócz wspomnianego już działania przeciwzapalnego wykazuje również właściwości łagodzące i tonizujące. Dodatkowo można zastosować maseczkę, która będzie wykazywać działanie oczyszczające, przeciwłojotokowe, przeciwzapalne, wybielające. Wyciąg z krwawnika jest również wskazany przy kuracjach stosowanych przy wypadaniu włosów, także przy występującym łupieżu oraz łojotokowym zapaleniu skóry. Napar można zastosować dezynfekująco, co więcej jego działanie bakteriostatyczne sprawia, że jest wykorzystywany w płynach do higieny intymnej [4].
W połączeniu z zielem przywrotnika, kwiatu rumianku oraz kwiatów lipy stanowi niezwykle relaksującą i regenerującą dla skóry kąpiel. Przywraca skórze elastyczność, ujednolica koloryt i działa kojąco [7].
Krwawnik herbata
Napar wykonuje się z 2 łyżek ziela lub 3 łyżek kwiatów. Należy zalać 2 szklankami wrzącej wody. Następnie odstawić na 20 min i przecedzić. Napar pić 3–4 razy dziennie po 200 ml. Gorąca herbata z krwawnika będzie działać wspomagająco przy problemach z migreną, regulować procesy trawienne, menstruacje, usprawniać pracę wątroby, czy też relaksować [2].
Ziele krwawnika skutki uboczne
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu ziela z krwawnika. Przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na krwawnik. U osób uczulonych na krwawnik może wystąpić wysypka, zaczerwienienie skóry. Przy takich objawach należy jak najszybciej zaprzestać stosowania i w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistą. Nie jest zalecane by podawać go dzieciom poniżej 12. roku życia, kobietom w ciąży i karmiącym, ponieważ nie ma jeszcze badań na temat bezpieczeństwa jego stosowania. Dodatkowo należy wspomnieć, że krwawnik nie powinien być spożywany w dużej ilości ze względu na zawarty w nim tujon. Może działać toksycznie, powodować bóle głowy i nadwrażliwość na światło [2,7].
Krwawnik pospolity to ważna roślina lecznicza. Wyciąg z ziela krwawnika ma szerokie spektrum działania, m.in. przeciwkrwotoczne, odkażające, rozkurczowe, moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne czy przeciwartretyczne. Jako środek ściągający może być stosowany w nieżytach przewodu pokarmowego. Jako roślina spożywcza poprawia smak niektórych dań. Stosowany by złagodzić stan zapalny lub pozbyć się uciążliwego trądziku. Kąpiel z zielem pomaga kobietom w zaburzeniach funkcjonowania narządów rodnych. Należy pamiętać tylko, że dobroczynne działanie okaże się być korzystne dla organizmu przy zastosowaniu odpowiednich, dozwolonych ilości.
Literatura:
- Bączek K., Kosakowska O., Przybył J. i wsp.: Zróżnicowanie chemiczne dziko rosnących populacji krwawnika pospolitego(Achillea millefolium L.) Polish Journal of Agronomy 2013, 15, 89-94
- H. Różański. Wstęp do zielarstwa i fitoterapii. Oraz podstawy profilaktyki chorób metodami naturalnymi w ujęciu holistycznym i współczesnym. Krosno 1990-1994
- Kaczmarczyk P.: Samoleczenie w dolegliwościach wątroby. Panacea 2014, 4, 16-18
- Kowalczyk B.: Trądzik. Panacea, 2007, 4, 20-21
- Ożarowski A.: Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy. PZWL, Warszawa 1982
- Kapczyński W.: Fitoterapia we współczesnym postępowaniu leczniczym w ginekologii i położnictwie. Postępy Fitoterapii 2000, 2, 10-16.
- Ożarowski A., Jaroniewski W.: Zioła. Kompendium wiedzy o zielarstwie: http://renemozaiki.republika.pl/ziola.kompendium.wiedzy.o.zielarstwie.1.shtml [dok elekt.]
- Krwawnik pospolity – Achillea millefolium – zastosowanie, działanie i opis :https://www.doz.pl/ziola/p5600-Krwawnik_pospolity [dok elekt.]
Miałam silne krwawienia po zabiegu wypalania nadżerki i nic mi nie pomogło tak jak krwawnik! Zahamował krwawienie i odzyskuję siły!
Krwawnik wyleczył mnie z potwornych boli migrenowych (mialam tak mocne że paraliż jednej strony twarzy, problemy z mowiniem, wrażliwość na światło, zapachy i dzięki) jak tylko czułam że migrena nadchodzi to piłam gorąca herbatę z krwawnika bóle praktycznie zupełnie odeszły teraz mam może 1-2 na rok ale szybko zapobiegam nasileniu krwawnikiem. Każdemu polecem bo dla mnie był wybawieniem.
Za dziecka też pamiętam babcia nas wysyłała aby zbierac młode listki krwawnika do karmienia drobiu mówiła że chroni je przez chorobami krwi.
Dobry artykul, dziekuje
Renata. Dzisiaj kupiłam ziele krwawnika i wiele innych ziółek . Pozniej napiszę jak działa, Pozdrawiam wszystkich
Dziękuję -pozdrawiam -skorzystam 🙂
To nie matka natura dała nam te zioło. To Bóg stworzył te i inne zioła dla ludzi.Jest ono pomocne dla wierzących i dla niewierzących. Bóg by pomóc człowiekowi, dał zioła-rośliny na pokarm wzmacniające zdrowie i lecznicze, dał też pasję i zainteresowania ludziom do ratowania innych (np.pasja do ratowania człowieka-lekarze,pielęgniarze,zielarze,etc.). Bóg też dał kościół,czyli wszystkich ludzi wierzących, którzy powinni za siebie nawzajem modlić się i modlić sie też o chorych nienawróconych do Boga. Bóg dał też specjalne tzw.dary Ducha Świętego-i tutaj jak ktoś dostanie taki dar, to często przez jego modlitwę przychodzą uzdrowienia (np.z kościoła katol. Marcin Zieliński ze Skierniewic, Michał Świderski ze Śląska, z kościoła ewangelicznego- pastor Leszek Korzeniecki, Lucy Rashovsky). A oprócz tego Bóg uczy przez Nowy Testament jak samemu w wyrzucać choroby rozkazując chorobie w imieniu Jezusa odejść-nakaz w imieniu Jezusa też działa. I przede wszystkim Bóg posłał Swego Syna na świat, aby On poszedł na krzyż i umarł za nas wziąwszy na Siebie samego nasze wszystkie grzechy,karę za te grzechy (pójście do piekła), wszelkie przekleństwa które by na nas spadły z powodu tych grzechów oraz Jezus poniósł na krzyż wszystkie nasze choroby i jakiekolwiek cierpienia i napisane jest „Jego ranami jesteśmy uzdrowieni”. Kiedy przyjmiemy tę prawdę i pójdziemy całym sercem za Bogiem to: przebaczone są nam grzechy,jesteśmy usprawiedliwieni przed Bogiem,Bóg zsyła do naszego wnętrza Ducha Świętego by nas prowadził i ochraniał, stajemy się wtedy Jego dziećmi (bo uszanowaliśmy za nas ofiarę Jezusa i przyjeliśmy Go jako swego Pana,Boga,Ojca), i idziemy dzięki ofierze Jezusa do nieba po śmierci (bo Jezus nas wykupił z kary piekła i na Siebie wziął nasze grzechy stając się zamiast nas tym winnym-i On poniósł karę tą umarł i poszedł do piekła na 3 dni). Ale to co piękne i cudowne jest, to jest to, że gdy zaufamy Mu i oddamy Mu w modlitwie naszą chorobę na krzyż i weźmiemy stamtąd uzdrowienie do naszego ciała, to uzdrowienie przychodzi do naszego ciała. Módlmy się z wiarą (czyli pewnością) i skoncentrowaniem: „Jezu ja się zgadzam z Tobą, że Ty poniosłeś moją chorobę (np.przeziębenie) na Krzyż i że Twoje rany Jezu uzdrowiły mnie już z tego przeziębienia”. Można tak modlić się co do chorób, ale tez co do jakiś cierpień-np.złego samopoczucia, smutku, itd. Na Krzyżu bowiem nastąpiła wymiana-wszystko co złe Jezus wziął na Siebie, ofiarowując uzdrowienie-zaopatrzenie na każdą sytuację. Jak widać Bóg dał wiele sposobów na uzdrowienie nas z cierpień.
najgorsze sa takie nawiedzone dewoty jak ELA!!!
Ale ci co śpią wolą szpryce.
Dziękuję za te piękne słowa Pani Alu, były mi potrzebne. Niech Pan Bóg Pani błogosławi, amen.
Wspaniałe słowa Pani Elu. Niektórzy dzisiaj zapomnieli co w życiu jest najważniejsze, czyli rodzina i wiara. Wiara nam daje niesamowitą moc w trudnych chwilach, a rodzina jest z nami zawsze. Człowiek dopiero jak zachoruje to zaczyna doceniać moc Pana Boga i jego ziołowej apteki. Coś niesamowitego i każdemu polecam spróbować mocy natury. Nie pomoże po jednym dniu, ale po kilku tygodniach możemy czuć się jak nowo narodzeni, bez efektów ubocznych.
Choroba jelitowa, zatrucia, problemy z żołądkiem wyleczysz krwawnikiem.
Polecam.
Najlepsze ziele jakie dala nam Matka Natura , dostępne na każdej łące, najlepiej rwac jĄ w miejscach jak najmniej podatnych na zanieczyszczenia, z dala od dróg i smietnisk.
Jak byłam dzieckiem 50 lat temu w naszym gospodarstwie karmiliśmy indyki krwawnikiem. Moja ciocia mówiła, że krwawnik oczyszcza krew.