Korzeń kudzu – przeciwwskazania i skutki uboczne

Dzięki zawartości silnych przeciwutleniaczy korzeń kudzu może m.in. pomóc w zwalczaniu chorób wywołanych stanem zapalnym, leczyć alkoholizm i łagodzić objawy menopauzy. Czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania oraz jakie skutki uboczne może on wywołać?
Korzeń kudzu
Korzeń kudzu, inaczej opornik lub ołownik łatkowaty, znany jest szczególnie w Chinach i od lat wykorzystywany w medycynie ludowej. Dostępny jest w sklepach ze zdrową żywnością, w sklepach zielarskich oraz w aptekach. W Europie zyskał popularność jako zioło wspomagające walkę z nałogami. Badanie opublikowane w Psychopharmacology obejmowało cztery tygodnie leczenia 17 mężczyzn w wieku 21–33 lat, u których rozpoznano nadużywanie alkoholu lub uzależnienie od alkoholu. Zostali oni podzieleni na dwie grupy, z której jedna spożywała ekstrakt z kudzu, natomiast druga przyjmowała placebo. Po miesiącu zauważono mniejszą liczbę spożywanych drinków alkoholowych każdego tygodnia do 57%, dodatkowo zwiększyła się również liczba dni bez alkoholu. BBC przeprowadziło własne małe badanie i stwierdziło, że osoby spożywające suplementy kudzu przed piciem faktycznie spożywały o 20% mniej alkoholu niż zwykle. Potrzebne są dalsze badania, ale kudzu może być obiecującym środkiem dla walczących z alkoholizmem.
Stan zapalny jest jedną z głównych przyczyn wielu chorób. Według badań opublikowanych w Oxidative Medicine and Cellular Longevity korzeń kudzu zmniejszał stan zapalny u badanych osób oraz wykazywał właściwości antyoksydacyjne, które zmniejszają ryzyko zachorowania na wiele chorób (jak grypa i nowotwory).
Centrum Medycyny Zapobiegawczej (PMC) sugeruje tę roślinę jako środek na rozstrój żołądka spowodowany problemami trawiennymi. Kudzu poprawia ruchy jelit i ułatwia trawienie.
Uważa się również, że kudzu pomaga w leczeniu objawów menopauzalnych i okołomenopauzalnych, takich jak uderzenia gorąca i nocne poty, ze względu na swoje właściwości estrogenopodobne. Chociaż badania pod kątem objawów menopauzy są sprzeczne, niektóre badania sugerują, że przyjmowanie kudzu doustnie może zmniejszyć uderzenia gorąca i poprawić suchość pochwy u kobiet przechodzących menopauzę. Dodatkowo może pomóc poprawić zdolności umysłowe kobiet po menopauzie, jednocześnie redukując stężenie lipidów we krwi, co zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca.
Korzeń – przeciwwskazania
Po korzeń kudzu nie powinny sięgać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby, które zmagają się z chorobami hormonozależnymi, takimi jak Hashimoto, rak piersi czy endometrioza. Ze względu na to, iż surowiec ten spowalnia krzepnięcie krwi, powinny go również unikać osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe, aby nie dopuścić do krwotoków. W związku z tym, że korzeń wywiera estrogenopodobne efekty, może zmniejszyć skuteczność niektórych leków, np. tabletek antykoncepcyjnych. Przed podjęciem decyzji o jego przyjmowaniu należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Korzeń kudzu – skutki uboczne
Korzeń kudzu rzadko powoduje skutki uboczne, czasami może wystąpić świąd lub nudności, są to jednak łagodne dolegliwości, które powinny ustąpić od razu po zaprzestaniu stosowania preparatu. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie składu suplementu i skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem przed podjęciem decyzji o zażywaniu produktu.
Korzeń kudzu może przynieść korzyści dla zdrowia, wspomaga walkę z alkoholizmem oraz zmniejszanie objawów menopauzy. Należy jednak pamiętać, iż potrzeba więcej badań, aby sprawdzić dokładne działanie rośliny, a jej stosowanie powinno być rozważne i zgodne z zaleceniami lekarza.
Literatura:
- Lukas S.E., Penetar D., Su Z., Geaghan T., Maywalt M., Tracy M., Rodolico J., Palmer C., Ma Z., Lee D.Y., A standardized kudzu extract (NPI-031) reduces alcohol consumption in nontreatment-seeking male heavy drinkers. Psychopharmacology (Berl). 2013 Mar;226(1):65–73,
- Anilkumar K., Reddy G.V., Azad R., Yarla N.S., Dharmapuri G., Srivastava A., Kamal M.A., Pallu R., Evaluation of Anti-Inflammatory Properties of Isoorientin Isolated from Tubers of Pueraria tuberosa, Oxid Med Cell Longev, 2017;2017:5498054,
- https://www.bbc.com/news/magazine-35381041,
- https://www.thepmc.org/2009/12/library-common-digestive-disorders/.
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Opornik_%C5%82atkowaty

Alkohol gości w naszej tradycji od tysięcy lat. Dla jednych stanowi uzależniający problem, dla innych zdrowy dodatek do obiadu. Jak alkohol wpływa na twoje zdrowie? O tym w artykule! czytaj więcej
Kudzu jest surowcem stosunkowo słabo znanym w Polsce. Jego działanie jest szerokie, m.in. antycukrzycowe i przeciwmiażdżycowe, jak i łagodzące menopauzę i wspomagające pracę wątroby. Zalety z jego spożywania można dwoić i troić, jednak nie jest odpowiedni dla każdego. O tym jak i ile go spożywać, dowiesz się z poniższego tekstu. czytaj więcej
Opinie
Napisz swoją opinię
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !
Mi pomógł. Nie piję już 6 miesiacy. – polecam. Wcześniej wielokrotnie próbowałem żucic picie i nie byłem w stanie tego zrobić
Zgadzam się z opinią Wiktora.Tabletki kudzu 500 mg pomagają uwolnić się od nałogu alkoholowego. Łatwiej jest kierować myślami a co za tym idzie czynami. Wcześniej byłem bezsilny mimo składanych sobie obietnic…