Kudzu – działanie, dawkowanie. Przeciwwskazania i skutki uboczne korzenia kudzu

Kudzu jest surowcem stosunkowo słabo znanym w Polsce. Jego działanie jest szerokie, m.in. antycukrzycowe i przeciwmiażdżycowe, jak i łagodzące menopauzę i wspomagające pracę wątroby. Zalety z jego spożywania można dwoić i troić, jednak nie jest odpowiedni dla każdego. O tym jak i ile go spożywać, dowiesz się z poniższego tekstu.
Kudzu
Kudzu jest rośliną, której najbardziej wartościowy pod względem leczniczym jest korzeń i liście. Zaliczana jest do strąkowców. Jest to roślina pnąca, mogąca osiągnąć nawet 12 m wysokości. Wśród występujących w niej substancji aktywnych biologicznie można wymienić genisteinę, daidzeinę, a także izoflawonoidy. Wywodzi się z Japonii. Już 200 lat p.n.e. był wykorzystywany w Chińskiej medycynie ludowej, w związku ze swoimi właściwościami terapeutycznymi. W 1876 roku zostało importowane do USA. Początkowo używany był wyłącznie do karmienia zwierząt hodowlanych, ze względu na swój bardzo szybki wzrost oraz błyskawiczny rozwój systemu korzeniowego.
Kudzu – właściwości
Ze względu na składniki w nim obecne, charakteryzuje się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, przez co zapobiega nowotworzeniu i tym samym zapobiega rozwojowi nowotworów. Dodatkowo, dzięki zdolności zmniejszania frakcji cholesterolu LDL w ustroju, działa antymiażdżycogennie, hamuje agregację płytek krwi, a także powstrzymuje chorobę wieńcową. Poza tym korzeń ten spełnia funkcję przeciwgrzybiczą i antybakteryjną, a także, co ciekawe, ułatwia leczenie choroby alkoholowej, nikotynizmu i pozostałych uzależnień. Jest coraz powszechniejszą formą terapii w różnorodnych ośrodkach. Można znaleźć również doniesienia o przeciwdepresyjnej aktywności kudzu, a ponadto łagodzącej objawy menopauzy i przeciwdziałającej osteoporozie. W licznych badaniach udowodniono, że spożywanie jego korzenia pozwala uzyskać lepszą gęstość kości, a także zapobiec nawrotowi choroby. W ostatnim czasie odnotowuje się także hepatoochronne działanie korzenia.
Kudzu – dawkowanie
Kudzu można dostać w Polsce pod dwiema postaciami, jako tabletki i jako proszek w postaci skrobi. W przypadku drugiej postaci z łatwością można zastąpić nią żelatynę, panierkę czy skrobię ziemniaczaną lub kukurydzianą. Kiedy decydujemy się na pastylki, opakowanie (ok. 90 tabletek) kosztuje zwykle 30 zł i wystarcza na 1,5 miesiąca (dawkowanie 2-4 tabletki do posiłku).
Kudzu – przeciwwskazania
Z całą pewnością po kudzu nie mogą sięgać kobiety ciężarne, czy też w okresie laktacji, jak również osoby cierpiące na choroby hormonozależne (endometrioza, hashimoto). Dodatkowo nie zaleca się przyjmowania go z lekami przeciwzakrzepowymi.
Kudzu – skutki uboczne
Są rzadko odnotowywane, jednak jeśli występują, najczęściej po spożyciu farmaceutycznych preparatów, są to zwykle nudności, świąd, a nawet ze względu na związki współtowarzyszące, uszkodzenie wątroby. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie składu preparatu, przed podjęciem decyzji o jego zażywaniu.
Podsumowując korzeń kudzu to roślina o wielu korzystnych działaniach w obrębie organizmu. Poza właściwościami przeciwmiażdżycowymi i przeciwzapalnymi, znacząco łagodzi objawy menopauzy, zapobiega rozwojowi osteoporozy i nowotworów. Jednak jedną z najważniejszych funkcji jest wspomaganie walki z alkoholizmem i innymi uzależnieniami. Warto wzbogacić swoją dietę w skrobię z opisywanego surowca, która zasługuje na miano „super food”.
Literatura:
- K. H. Wong, G. Q. Li, K. M. Li, V. Razmovski-Naumovski, K. Chan: „Kudzu root: Traditional uses and potential medicinal benefits in diabetes and cardiovascular diseases.”, Journal of Ethnopharmacology, Volume 134, Issue 3, 12 April 2011, Pages 584-607.
- T. Kamiya, M. Sameshima-Kamiya, R. Nagamine, M. Tsubata, M. Ikeguchi, K. Takagaki, T. Shimada, M. Aburada: „The Crude Extract from Puerariae Flower Exerts Antiobesity and Antifatty Liver Effects in High-Fat Diet-Induced Obese Mice.”, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, Volume 2012 (2012), Article ID 272710, 6 pages.
- J. Niedworok: „Korzeń kudzu – nowe możliwości farmakoterapii choroby alkoholowej.”, Lek w Polsce, 1999r.
- J. Pietkiewicz: „Bioaktywne izoflawonoidy: daidzeina, daidzyna i pueraryna z ołownika łatkowatego (pueraria lobata, kudzu).”, Katedra i Zakład Biochemii Lekarskiej, Akademia Medyczna we Wrocławiu.
- G. Zheng, X. Zhang, Q. Meng, W. Gong, X. Wen, H. Xie: ” Protective effect of total isoflavones from Pueraria lobata on secondary osteoporosis induced by dexamethasone in rats.”, Zhong Yao Cai. 2002 Sep;25(9):643-6.
- S. Carlson, N. Peng, J. K. Prasain, J. M. Wyss: „The effects of botanical dietary supplements on cardiovascular, cognitive and metabolic function in males and females.”, Gend Med. 2008 ; 5(Suppl A): S76–S90. doi:10.1016/j.genm.2008.03.008.
- L. Hae-Woong, C. Min-Kyung, B. Eun-Ah, K. Dong-Hyun: „β-Glucuronidase inhibitor tectorigenin isolated from the flower of Pueraria thunbergiana protects carbon tetrachloride-induced liver injury.”, Liver International, 30 July 2003.
- B. Yana, D. Wang, D. M. Xing, R. Wang, F. Lei, L. J. Du: „The antidepressant effect of ethanol extract of radix puerariae in mice exposed to cerebral ischemia reperfusion.”, Pharmacology Biochemistry and Behavior, Volume 78, Issue 2, June 2004, Pages 319-325.

Święty oset, oset św. Marii i mleczny oset to inne nazwy służące do określenia ostropestu plamistego. Preparaty z ostropestu powszechnie zalecane są do leczenia schorzeń wątroby oraz regulacji trawienia, gdyż zawarta w nim sylimaryna stymuluje wydzielanie soków trawiennych i oczyszcza organizm z toksyn. czytaj więcej
Od XVIII wieku na terenie parku zamkowego w Łańcucie oczy zachwyca drzewo o niezwykłych właściwościach, z którego to dobrodziejstwa korzystano już 2800 lat przed narodzeniem Chrystusa. Wówczas wykorzystywano nasiona Ginkgo biloba do leczenia zmian zwyrodnieniowych mózgu. czytaj więcej
Opinie
Napisz swoją opinię
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !
Czy was bolą stawy po kudzu ? Mnie aż rozrywka. Bol jest nieznośny.
Tak, mam coś podobnego. Rozrywa mnie dosłownie. To chyba oznaka, że za duża dawka.
ja sie czuja swietnie ..po 4 m nie pale nie pije alk
Mojej dziewczynie kręci się w głowie jest chaotycznie cie ciężko opisać. Natomiast ja czuję się świetnie tugodniu ograniczyłem papierosy do 4 szt. A palilem pake. zobaczymy co dalej:) trzymajcie kciuki 🙂
Ja kudzu biorę doriaźnie, kilka dni i odstawiam. Jak narazie samopoczucie ostatnio miewam mizerne, ale śpię lepiej, co najważniejsze zasypiam momentalnie i bez alkoholu! Który od lat towarzyszył mi w niedużych dawkach wieczorami. Teraz wypijam piwo dla towarzystwa i smaku. Jedno! I rzadko. Co do samopoczucia, myślę, że to proces, po tylu latach to musi chwilę potrwać, napewno jednak kudzu w jakiś magiczny sposób pomogło przy początkach tych zmian.
A gdzie mogę kupić kapsułki kudzu?
Amazon
Idziesz do apteki, zapythjesz i kupujesz. Nie interesuj sie opiniami/odpowiedziami thpu „amazon” jesli chcesz jeszcze aby na tej planecie bylo normalnie. Pozdrawiam serdecznie.
Nie ma informacji ile/jak zazywac proszek.
posypuj jedzenie proszkiem