Kudzu – działanie, dawkowanie. Przeciwwskazania i skutki uboczne korzenia kudzu

16 18 20

Kudzu jest surowcem stosunkowo słabo znanym w Polsce. Jego działanie jest szerokie, m.in. antycukrzycowe i przeciwmiażdżycowe, jak i łagodzące menopauzę i wspomagające pracę wątroby. Zalety z jego spożywania można dwoić i troić, jednak nie jest odpowiedni dla każdego. O tym jak i ile go spożywać, dowiesz się z poniższego tekstu.

Kudzu

Kudzu jest rośliną, której najbardziej wartościowy pod względem leczniczym jest korzeń i liście. Zaliczana jest do strąkowców. Jest to roślina pnąca, mogąca osiągnąć nawet 12 m wysokości. Wśród występujących w niej substancji aktywnych biologicznie można wymienić genisteinę, daidzeinę, a także izoflawonoidy. Wywodzi się z Japonii. Już 200 lat p.n.e. był wykorzystywany w Chińskiej medycynie ludowej, w związku ze swoimi właściwościami terapeutycznymi. W 1876 roku zostało importowane do USA. Początkowo używany był wyłącznie do karmienia zwierząt hodowlanych, ze względu na swój bardzo szybki wzrost oraz błyskawiczny rozwój systemu korzeniowego.

Kudzu – właściwości

Ze względu na składniki w nim obecne, charakteryzuje się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, przez co zapobiega nowotworzeniu i tym samym zapobiega rozwojowi nowotworów. Dodatkowo, dzięki zdolności zmniejszania frakcji cholesterolu LDL w ustroju, działa antymiażdżycogennie, hamuje agregację płytek krwi, a także powstrzymuje chorobę wieńcową. Poza tym korzeń ten spełnia funkcję przeciwgrzybiczą i antybakteryjną, a także, co ciekawe, ułatwia leczenie choroby alkoholowej, nikotynizmu i pozostałych uzależnień. Jest coraz powszechniejszą formą terapii w różnorodnych ośrodkach. Można znaleźć również doniesienia o przeciwdepresyjnej aktywności kudzu, a ponadto łagodzącej objawy menopauzy i przeciwdziałającej osteoporozie. W licznych  badaniach udowodniono, że spożywanie jego korzenia pozwala uzyskać lepszą gęstość kości, a także zapobiec nawrotowi choroby. W ostatnim czasie odnotowuje się także hepatoochronne działanie korzenia.

Kudzu – dawkowanie

Kudzu można dostać w Polsce pod dwiema postaciami, jako tabletki i jako proszek w postaci skrobi. W przypadku drugiej postaci z łatwością można zastąpić nią żelatynę, panierkę czy skrobię ziemniaczaną lub kukurydzianą. Kiedy decydujemy się na pastylki, opakowanie (ok. 90 tabletek) kosztuje zwykle 30 zł i wystarcza na 1,5 miesiąca (dawkowanie 2-4 tabletki do posiłku).

Kudzu – przeciwwskazania

Z całą pewnością po kudzu nie mogą sięgać kobiety ciężarne, czy też w okresie laktacji, jak również osoby cierpiące na choroby hormonozależne (endometrioza, hashimoto). Dodatkowo nie zaleca się przyjmowania go z lekami przeciwzakrzepowymi.

Kudzu – skutki uboczne

Są rzadko odnotowywane, jednak jeśli występują, najczęściej po spożyciu farmaceutycznych preparatów, są to zwykle nudności, świąd, a nawet ze względu na związki współtowarzyszące, uszkodzenie wątroby. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie składu preparatu, przed podjęciem decyzji o jego zażywaniu.

Podsumowując korzeń kudzu to roślina o wielu korzystnych działaniach w obrębie organizmu. Poza właściwościami przeciwmiażdżycowymi i przeciwzapalnymi, znacząco łagodzi objawy menopauzy, zapobiega rozwojowi osteoporozy i nowotworów. Jednak jedną z najważniejszych funkcji jest wspomaganie walki z alkoholizmem i innymi uzależnieniami. Warto wzbogacić swoją dietę w skrobię z opisywanego surowca, która zasługuje na miano „super food”.

Literatura:

 1. K. H. Wong, G. Q. Li, K. M. Li, V. Razmovski-Naumovski, K. Chan: „Kudzu root: Traditional uses and potential medicinal benefits in diabetes and cardiovascular diseases.”, Journal of  Ethnopharmacology, Volume 134, Issue 3, 12 April 2011, Pages 584-607.
 2. T. Kamiya, M. Sameshima-Kamiya, R. Nagamine, M. Tsubata, M. Ikeguchi, K. Takagaki, T. Shimada, M. Aburada: „The Crude Extract from Puerariae Flower Exerts Antiobesity and Antifatty Liver Effects in High-Fat Diet-Induced Obese Mice.”, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, Volume 2012 (2012), Article ID 272710, 6 pages.
 3. J. Niedworok: „Korzeń kudzu – nowe możliwości farmakoterapii choroby alkoholowej.”, Lek w Polsce, 1999r.
 4. J. Pietkiewicz: „Bioaktywne izoflawonoidy: daidzeina, daidzyna i pueraryna z ołownika łatkowatego (pueraria lobata, kudzu).”, Katedra i Zakład Biochemii Lekarskiej, Akademia Medyczna we Wrocławiu.
 5. G. Zheng, X. Zhang, Q. Meng, W. Gong, X. Wen, H. Xie: ” Protective effect of total isoflavones from Pueraria lobata on secondary osteoporosis induced by dexamethasone in rats.”, Zhong Yao Cai. 2002 Sep;25(9):643-6.
 6. S. Carlson, N. Peng, J. K. Prasain, J. M. Wyss: „The effects of botanical dietary supplements on cardiovascular, cognitive and metabolic function in males and females.”, Gend Med. 2008 ; 5(Suppl A): S76–S90. doi:10.1016/j.genm.2008.03.008.
 7. L. Hae-Woong, C. Min-Kyung, B. Eun-Ah, K. Dong-Hyun: „β-Glucuronidase inhibitor tectorigenin isolated from the flower of Pueraria thunbergiana protects carbon tetrachloride-induced liver injury.”, Liver International, 30 July 2003.
 8. B. Yana, D. Wang, D. M. Xing, R. Wang, F. Lei, L. J. Du: „The antidepressant effect of ethanol extract of radix puerariae in mice exposed to cerebral ischemia reperfusion.”, Pharmacology Biochemistry and Behavior, Volume 78, Issue 2, June 2004, Pages 319-325.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Kudzu – działanie, dawkowanie. Przeciwwskazania i skutki uboczne korzenia kudzu - 3.8/5. Oddano 64 głosy.
Autor artykułu:
, Dietetyk z zamiłowaniem do zawodu. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną, której różne koncepcje i nowości na bieżąco weryfikuje z aktualnymi i rzetelnymi badaniami naukowymi.

Opinie

 • Betti 17.09.2018, 8:11

  Czy was bolą stawy po kudzu ? Mnie aż rozrywka. Bol jest nieznośny.

  Odpowiedz
  • Andrzej 18.05.2019, 11:48

   Tak, mam coś podobnego. Rozrywa mnie dosłownie. To chyba oznaka, że za duża dawka.

   Odpowiedz
 • gxfhcg 04.06.2019, 5:36

  ja sie czuja swietnie ..po 4 m nie pale nie pije alk

  Odpowiedz
 • Asley&Raven 21.09.2019, 7:50

  Mojej dziewczynie kręci się w głowie jest chaotycznie cie ciężko opisać. Natomiast ja czuję się świetnie tugodniu ograniczyłem papierosy do 4 szt. A palilem pake. zobaczymy co dalej:) trzymajcie kciuki 🙂

  Odpowiedz
 • Wen 20.02.2020, 12:41

  Ja kudzu biorę doriaźnie, kilka dni i odstawiam. Jak narazie samopoczucie ostatnio miewam mizerne, ale śpię lepiej, co najważniejsze zasypiam momentalnie i bez alkoholu! Który od lat towarzyszył mi w niedużych dawkach wieczorami. Teraz wypijam piwo dla towarzystwa i smaku. Jedno! I rzadko. Co do samopoczucia, myślę, że to proces, po tylu latach to musi chwilę potrwać, napewno jednak kudzu w jakiś magiczny sposób pomogło przy początkach tych zmian.

  Odpowiedz
  • Agata 06.05.2020, 11:39

   A gdzie mogę kupić kapsułki kudzu?

   Odpowiedz
   • ANNA 10.06.2021, 3:29

    Amazon

    Odpowiedz
   • styx 21.07.2023, 3:41

    Idziesz do apteki, zapythjesz i kupujesz. Nie interesuj sie opiniami/odpowiedziami thpu „amazon” jesli chcesz jeszcze aby na tej planecie bylo normalnie. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz
 • Dionizos 17.02.2021, 4:24

  Nie ma informacji ile/jak zazywac proszek.

  Odpowiedz
  • asd 21.09.2021, 2:13

   posypuj jedzenie proszkiem

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone