Komosa piżmowa – działanie, gdzie kupić, cena
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Komosa piżmowa to od dawna znany środek do zwalczania pasożytniczych obleńców przewodu pokarmowego. Roślina ta uznawana jest za najskuteczniejsze lekarstwo przeciwko owsikom i innym pasożytom. Na czym polega fenomen jej działania i gdzie można ją kupić?
Komosa piżmowa
Komosa piżmowa (łac. Dysphania ambrosioides) nazywana również komosą meksykańską lub herbatą jezuicką, jest rośliną jednoroczną, pochodzącą z Meksyku. Znana i wykorzystywana, głównie do sporządzania herbaty, była już przez Majów oraz plemiona zamieszkujące tereny Ameryki Środkowej. Z biegiem czasu zauważono jej lecznicze właściwości.
W Polsce i całej Europie komosa piżmowa uprawiana jest na niewielką skalę, mimo iż należy do roślin uprawnych. Jej zdziczałe formy można spotkać na polach uprawnych, w opustoszałych ogrodach, na przydrożach, w rowach oraz na śmietniskach. Roślina ta jest wiatropylna i kwitnie od czerwca do lipca.
Komosa piżmowa może przyciągnąć naszą uwagę poprzez zapach, który wytwarza. Jest on cytrynowy i wynika z wydzielanych przez tę roślinę olejków eterycznych. Należy jednak uważać, gdyż sprawia to, iż komosa jest rośliną trującą. Dokładnie rzecz biorąc, jej owoce i pędy nadziemne wydzielają trujące zarówno dla ludzi jak, i zwierząt olejki eteryczne, w których skład wchodzą głównie askarydol, limonen i inne terpeny. Duża ilość nasion komosy może wywołać objawy zatrucia. Przykładowo zatrucie tą rośliną u bydła objawia się: utratą apetytu, obniżeniem ciśnienia krwi, chwiejny chodem, a także zapaścią. U koni mogą pojawić się nieskoordynowane ruchy, niemożność przełykania, drgawki, a nawet zapaść.
Komosa piżmowa – działanie
Komosa piżmowa mimo tego, że jest rośliną trującą, jest również rośliną leczniczą. Wydzielany przez nią olejek eteryczny wykazuje działanie przeciwrobaczycowe. Dzięki temu jest skutecznym środkiem do walki z pasożytami przewodu pokarmowego, takimi jak: owsiki, glista ludzka czy tęgoryjec dwunastnicy.
Mechanizm działania tych olejków polega na paraliżowaniu mięśni robaków, co skutkuje ich unieruchomieniem, umożliwiając tym samym wydalanie ich wraz z kałem.
Przy stosowaniu komosy piżmowej należy zachować ostrożność, gdyż bardzo łatwo o przedawkowanie, które prowadzi do zatrucia. Z tego względu olejek podaje się razem z silnym środkiem przeczyszczającym. Nieumiejętne stosowanie olejku eterycznego może skutkować pojawieniem się drgawek, uszkodzeniem wątroby, nerek, czasową utratą słuchu, a w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet śmiercią.
Olej z komosy znalazł swoje zastosowanie w praktyce weterynaryjnej, jako mikstura przeciwrobacza dla psów, w połączeniu z olejkiem anyżkowym, terpentynowym, rycyną oraz oliwą z oliwek.
Wszystkie części rośliny wykazują właściwości przeciwrobacze, ale to owoce i uzyskany z nich olejek stosowane są najczęściej. Znalazły się one na oficjalnej liście Farmakopei USA.
Komosę piżmową można wykorzystać również do zwalczania pasożytów zewnętrznych, takich jak wszy, pchły, pluskwy, świerzbowce czy nawet mszyce. Badania pokazały, że ma ona toksyczny wpływ na mszyce już w stężeniu 0,5%. Skuteczność działania olejku z komosy była większa niż szarego mydła, oleju z miodli indyjskiej czy endosulfanu. Śmiertelność mszyc po jego zastosowaniu w stężeniu 0,5% po 24 godzinach wyniosła 43% [1].
Dawniej olejek z komosy piżmowej był również polecany w łagodzeniu bolesnych menstruacji, leczeniu malarii, pląsawicy, histerii i innych chorób nerwowych. Stosowany był też jako środek wykrztuśny, napotny, moczopędny, obniżający gorączkę. Miał szerokie zastosowanie w kuchni, dodawano go do tłustych i ostrych potraw. Obecnie znaczenie tej rośliny jako przyprawy jest niewielkie.
Komosa piżmowa – cena, gdzie kupić
Komosę piżmową można kupić w aptekach, sklepach zielarskich oraz przez internet. Dostępna jest przede wszystkim w formie tabletek wzbogaconych m.in. w czosnek, ekstrakt z nasion grejpfruta czy olej z orzechów włoskich i goździków korzennych. W 1 tabletce znajduje się 100 mg sproszkowanych nasion z komosy piżmowej. Cena 100 tabletek kształtuje się w granicach 130–170 zł.
Olej z komosy piżmowej jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej. Jego stosowanie zalecane jest tylko w przypadkach ostatecznych, gdyż jego nieumiejętne bądź nadmierne używanie może doprowadzić do wspomnianych już wyżej konsekwencji zdrowotnych.
Podsumowując, komosa piżmowa jest jednym z najskuteczniejszych środków przeciwko owsikom, gliście ludzkiej oraz tęgoryjcowi dwunastnicy. Łatwo ją przedawkować, jeżeli jest przyjmowana w formie olejku czy naparu, co może skutkować zatruciem. Bezpieczniejsze zatem jest stosowanie tej rośliny w postaci tabletek, które są dostępne w sklepach internetowych.
Literatura:
- Dutka A., Zastosowanie olejków eterycznych w ochronie roślin przed szkodnikami w świetle najnowszej literatury. Postępy w Ochronie Roślin, 2013, 53 (1): 36–42,
- Krejča J., Macků J., Atlas roślin leczniczych. Zakł. Nar. im. Ossolińskich, Warszawa 1989,
- Podbielkowski Z., Słownik roślin użytkowych. PWRiL, Warszawa 1989,
- Rutkowski L., Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej, wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2006.
A jaka dawka komosy piżmowej jest bezpieczna? Niektórzy twierdzą że można dziennie nawet do 500 mg zażywać. Czy to prawda?