Gruszka a odchudzanie. Jakie witaminy ma gruszka?
Aktualizacja: 11 kwietnia, 2024
Gruszki swoim kształtem przypominają figurę kobiety, a Panie które nie odmawiają sobie tych owoców cieszą się szczupłą sylwetką. Gruszka to doskonała słodka przekąska, kiedy dopada nas ochota na „małe co nieco” nawet podczas stosowania diety redukcyjnej. Owoce te są także cennym składnikiem zdrowej, zbilansowanej diety ze względu na prozdrowotne właściwości.
Właściwości gruszki
Gruszka jest owocem lekkostrawnym, charakteryzuje się mniejszą ilością kwasów organicznych niż np. jabłka, z tego powodu powinna być dobrze tolerowana przy nadwrażliwości przewodu pokarmowego, a szczególnie żołądka.
Gruszki zawierają dosyć dużo błonnika pokarmowego (2,1g/100g), dzięki czemu pobudzają trawienie i pracę jelit oraz wydłużają uczucie sytości. Osoby z nawracającymi problemami trawiennymi powinny pamiętać o tym, aby sięgać po bardzo dojrzałe, miękkie lub pieczone gruszki. Te twarde i niedojrzałe mogą wywołać silne bóle brzucha i wzdęcia. Gruszki są pomocne w zapobieganiu zaparć i biegunki. Dla osób cierpiących na zaparcia zalecane są gruszki miękkie i dojrzałe. Natomiast odmiany cierpkie i mało soczyste wykazują przeciwbiegunkowe właściwości.
Gruszka ze względu na dużą zawartość substancji zapachowych i walory smakowe, bez wątpienia poprawia nastrój. Jest owocem ogólnie wzmacniającym, dlatego zalecana jest osobom osłabionym, przygnębionym, a także rekonwalescentom.
Nie tylko poprzez picie możemy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, ale także spożywając produkty charakteryzujące się dużą ilością wody. Do takich produktów, bez wątpienia należą gruszki, które w 84,5% składają się z wody, z tego względu doskonale nawadniają organizm. Pamiętajmy o tym, szczególnie w upalne dni.
Gruszki powinny włączyć do swojej codziennej diety osoby chorujące na dnę moczanową, artretyzm czy reumatyzm, gdyż sprzyjają obniżeniu kwasu moczowego.
Spośród składników mineralnych jakie można znaleźć w gruszkach, największym udziałem charakteryzuje się potas, bo aż 118 mg w 100 g produktu. Z tego też powodu gruszki są pomocne w regulacji ciśnienia krwi, obniżają jego wartość i zapobiegają rozwojowi miażdżycy i powstawaniu udaru mózgu.
Gruszki bogate są również w wapń, fosfor, magnez, żelazo, miedź, cynk, mangan. W gruszkach, jako w jednych z niewielu owoców, występują pewne ilości jodu, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie tarczycy.
Świeże gruszki są dobrym źródłem boru. Pierwiastek ten wspomaga pracę szarych komórek podczas wytężonej pracy oraz poprawia możliwości koncentracji. Bor odpowiedzialny jest również za utrzymanie odpowiedniego poziomu wapnia w kościach, zapobiega więc ubytkom tego pierwiastka. Z tego powodu dojrzałe gruszki powinny gościć w diecie osób narażonych na osteoporozę.
Jakie witaminy ma gruszka?
Owoce gruszki są źródłem witaminy C, z grupy B (B1, B2, B3, B4, B6) oraz folianów. Można w nich znaleźć również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witamina A, E i K oraz prowitaminę A (beta-karoten).
Ile kalorii ma gruszka?
Gruszki są niskokaloryczne, 100 g tych owoców wniesie do naszej diety zaledwie 58 kalorie. Pamiętajmy by spożywać je ze skórką, bo właśnie pod jej powierzchnią znajdują się najbardziej wartościowe substancje.
Gruszka a odchudzanie
Każdy z nas odchudzając się, czy nawet trzymając zasad zdrowego żywienia ma taki moment, że przychodzi ogromna ochota na słodycze, wówczas warto przekąsić gruszkę. Jest ona dosyć słodkim owocem, a cukier zawarty w gruszkach – fruktoza, jest znacznie wolniej przyswajany przez organizm niż glukoza. Ponadto nie podnosi gwałtownie poziomu insuliny we krwi, a co za tym idzie – nie prowadzi do tycia.
Gruszki zawierają sporą ilość pektyn – rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego, który zwiększa swoją objętość pod wpływem wody i na skutek tego na długi czas wypełnia żołądek, dając uczucie sytości, co jest bardzo pożądane w czasie diet redukcyjnych.
Tak więc gruszki mogą okazać się pomocne w procesie odchudzania, gdyż dają uczucie sytości, ponadto nie wniosą do dziennej racji pokarmowej zbyt wiele kalorii, a ze względu na słodki smak, pomogą rozładować stres wywołany procesem odchudzania.
Gruszka dla cukrzyka
Gruszki są owocami, w których zawartość węglowodanów prostych nie przekracza 10%, z czego większość stanowi fruktoza (6,2 g/100g). Ponadto charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym równym 30. Po ich spożyciu nie następuje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, dlatego też mogą bez żadnych obaw być spożywane przez osoby chore na cukrzycę.
Suszone gruszki
Suszone gruszki to świetna przekąska, polecana szczególnie osobom uzależnionym od słodyczy. W przeciwieństwie do słodyczy charakteryzują się nie tylko niższą kalorycznością, ale również pozytywnym oddziaływaniem na organizm człowieka. Zmieszane z płatkami zbożowymi i jogurtem, stanowią element pożywnego śniadania.
Gruszka suszona jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, zawiera w znacznych ilościach cenny dla zdrowia potas, jod, magnez oraz żelazo i mangan. Nie brakuje w nich również witaminy E, C, A i B6. Charakteryzuje się takimi samymi pozytywnymi właściwościami jak świeże owoce.
Suszone gruszki dostępne w sklepach, zazwyczaj są konserwowane dwutlenkiem siarki, który nie wpływa zbyt korzystnie na nasz organizm. Z tego względu warto zatroszczyć się o samodzielne przygotowanie takiej przekąski.
Sok z gruszki
Sok z gruszki jest niezwykle łatwy w przygotowaniu, wystarczy umyć gruszkę, pokroić ją w kawałki i włożyć do wyciskarki. Przygotowany tak sok ma świetny smak i mnóstwo prozdrowotnych korzyści.
Picie soku gruszkowego pomaga przy silnym kaszlu i bólu gardła, leczy zapalenie strun głosowych i pomaga oczyścić drogi oddechowe z nadmiaru śluzu. Ponadto przeciwdziała zaparciom, obniża ciśnienie krwi i uszczelnia naczynia włosowate.
Gruszki w ciąży
Gruszki są wskazane w diecie przyszłej mamy, ze względu na zawarty w nich kwas foliowy (7µg/100g). Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu i zapobiega wadom wrodzonym cewy nerwowej, m.in. rozszczepowi kręgosłupa.
Zapotrzebowanie na ten pierwiastek u kobiet w ciąży kształtuje się na poziomie 400 µg na dobę. W przypadku kobiet ciężarnych przed 19. rokiem życia zapotrzebowanie na foliany zwiększa się do 600 µg na dobę.
Gruszki mogą być dobrym źródłem uzupełniającym niedobory folianów w diecie kobiety ciężarnej.
Co zrobić z gruszek?
Gruszka jest królową wśród owoców, sprawia, iż każde danie z jej udziałem staje się wyjątkowe. Gruszki wyśmienicie smakują w towarzystwie innych owoców, rodzynek, orzechów, nabiału, płatków zbożowych, czekolady oraz miodu. Są świetnym dodatkiem do różnego rodzaju sałat, serów i kurczaka. Owoce te można wykorzystać również jako nadzienie pieczonej kaczki, filetów z kurczaka czy karkówki.
Wielkim przysmakiem łasuchów jest pieczona gruszka polana sosem czekoladowym. Dla miłośników sera pleśniowego świetnym rozwiązaniem będzie sałatka z cykorii z gruszką, dodatkiem sera pleśniowego i orzechów, polana miodowym sosem winegret.
Gruszki oprócz tego, że doskonale smakują na surowo, świetnie nadają się na przetwory. Można z nich zrobić dżemy, konfitury czy nawet zamarynować w occie.
Podsumowując, gruszki ze względu na zawarte witaminy i składniki mineralne, powinny być składnikiem zdrowej diety. Wypada włączyć je do swojej codziennej diety szczególnie kobietom w ciąży, diabetykom, osobom osłabionym, chorującym na dnę moczanową i nadciśnienie. Gruszki czy to w formie świeżej czy też suszonej, sprawdzają się doskonale jako bezpieczna słodka przekąska dla osób odchudzających się.
Literatura:
- Pasecka M., Jedz dla zdrowia. Ringier Axel Springer, Warszawa, 2014,
- Bielowski A. Owoce, które leczą. Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu. Sandomierz, 2010,
- https://sklep.becla.pl, online: https://sklep.becla.pl/pl/gruszka-suszona-200g.html
- Szustakowska-Chojnacka M., 100 Roślin w Twojej kuchni. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2015,
- Hanna Kunachowicz i inni, Tabele składu i wartości odżywczej żywności, wyd. II zmienione, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2017.