Dieta VLCD – efekty, jadłospis, przepisy, opinie

Wciąż rosnąca otyłość wśród populacji ludzkiej zmusza do działań. W celu ograniczenia odsetka osób otyłych cały czas prowadzone są różne badania i obserwacje. Testowane są różne strategie żywieniowe, różne produkty spożywcze, a także różne związki chemiczne, które mają sprzyjać walce z nadmierną masą ciała i jej skutkami. Jednym ze znanych od lat sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta VLCD.
Dieta VLCD
Diety mające na celu redukcję masy ciała – diety niskokaloryczne – zazwyczaj zakładają deficyt kaloryczny wielkości 500–800 kcal. Diety bardzo niskokaloryczne natomiast zakładają całkowitą podaż kalorii w ciągu dnia w ilości 500–800 kcal. Jest to całkiem duża różnica. Dla osoby o zapotrzebowaniu energetycznym wynoszącym 2400 kcal dieta niskokaloryczna poskutkuje maksymalnie dziennym deficytem 800–1000 kcal, natomiast w przypadku VLCD będzie to nawet 1600–1900 kcal, czyli prawie dwukrotnie więcej.
Dieta bardzo niskokaloryczna opiera się na posiłkach płynnych i półpłynnych. Ogromną popularność zdobyła dzięki reklamie jednej z najbogatszych i najbardziej rozpoznawalnej kobiety na świecie. Oprah Winfrey – bo o niej mowa – w jednym z programów ogłosiła, że zgubiła 67 funtów, czyli około 30 kg, stosując właśnie posiłki o rzadkiej konsystencji. Ceniła sobie taką postać dań, bo jak stwierdziła „nie czuła się jakby była na diecie”.
VLCD zakłada wysoką podaż białka – 0,8–1,5 g/kg m.c./dzień. Tłuszcze i węglowodany natomiast spożywane są w ilości odpowiednio około 15 i 80 g. Są to wartości skrajnie niskie, co czyni ten typ diety nie dla każdego bezpiecznym. Idea powstania tak niskokalorycznej diety o tak specyficznej konsystencji posłużyła również do sprzedaży suplementów diety i specjalnych produktów spożywczych dedykowanych tej diecie. Oszacowano, że w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki ponad 200 tysięcy osób na VLCD stosowało tego typu produkty. Żywienie tak niskokaloryczną dietą wymusza suplementację witaminami i składnikami mineralnymi, zatem łatwo wyobrazić sobie, jak ogromny zysk wygenerowała tak uboga, a tak dobrze rozreklamowana dieta [1].
VLCD zyskała popularność w latach siedemdziesiątych XX wieku i stosowana jest również aktualnie [2]. Najczęściej wykorzystuje się ją w terapii otyłości, jednak są grupy osób, dla których jest przeciwwskazana. Z pewnością stosować jej nie powinny rozwijające się dzieci oraz osłabione osoby starsze, a także kobiety w ciąży i karmiące. Ponadto nie zaleca się ich przy występujących zaburzeniach rytmu serca, dużym „rozchwianiu” gospodarki glukozowo-insulinowej, a także w dysregulacji pracy tarczycy czy nadnerczy.
Dieta VLCD – efekty
Łatwo się domyśleć, że efektem znacznej redukcji spożywanych dziennie kalorii będzie utrata masy ciała. Zakładając deficyt kaloryczny wielkości 1800 kcal i stosując obliczenia całkowicie uproszczone do metabolizmu kwasów tłuszczowych pochodzących z adipocytów liczyć można na redukcję około 200 g tkanki tłuszczowej dziennie. Pamiętać jednak należy, że wyliczenia takie nigdy nie będą dokładne i mogą dawać fałszywy obraz spektakularnych efektów. Wyniki obserwacji jednak mogą ostudzić entuzjazm – VLCD okazuje się być lepsza od zwykłej diety niskokalorycznej jedynie krótkoterminowo [3]. W dłuższej perspektywie czasu oba rodzaje diety mające na celu redukcję masy ciała wykazują podobne efekty.
U osób z dużą nadwagą, które nie borykają się jeszcze z patofizjologicznami zmianami ustrojowymi powszechnie obserwuje się redukcję około 20–25 kg na przestrzeni 12–16 tygodni [4]. Jest to wynik niezły, jednak warto by się zastanowić, czy nie lepiej byłoby zrobić to w sposób, który zapewni organizmowi lepszy stan odżywienia bez przepłacania za przetworzone produkty dedykowane VLCD.
Dieta VLCD – jadłospis
Przykładowy jadłospis na zasadach VLCD pokrywa w pewnym stopniu zapotrzebowanie na białko, sód, potas, magnez i fosfor, ale niestety niewiele więcej. Poniższy jadłospis diety o bardzo niskiej wartości energetycznej stanowi tylko przykład – nie jest idealnym odwzorowaniem VLCD oraz nie jest zalecany bez konsultacji z dietetykiem:
Śniadanie – zmodyfikowana „kawa kuloodporna”, czyli zmiksowana zaparzona kawa z olejem kokosowym, masłem
- 10g Kawa
- 10g Olej kokosowy
- 10g Masło
- 15g Izolat białka serwatki
Drugie śniadanie – 120g Jabłko
Obiad – dowolna zupa warzywna na bulionie warzywnym i piersi z kurczaka, do tego dodatkowa porcja marchewki.
- 250g Zupa warzywna
- 200g Mięso z piersi kurczaka
- 100g Marchew
Podwieczorek – 150g Brokuły – ugotowane
Kolacja – jogurt naturalny zmiksowany z wiśniami i olejem lnianym
- 150g Jogurt naturalny 0% tłuszczu
- 10g Olej lniany
- 150g Wiśnie
Dieta VLCD – przepisy
Trudno w przypadku tak ubogiej diety mówić o przepisach. Zastosowanie większej, niż 3–4 ilości produktów w jednym daniu powoduje, że łatwo przekroczyć zakładaną podaż kalorii w ciągu dnia. Zalecane są wszelkie potrawy, które mają płynną i półpłynną konsystencję, zatem w pierwszej kolejności będą to zupy, kremy i koktajle.
Składniki:
- 2 obrane i pokrojone w drobną kostkę bataty;
- 2 pokrojone w większą kostkę czerwone papryki;
- 2 łyżki oliwy z oliwek;
- 1 litr bulionu warzywnego;
- sól, pieprz, chilli do smaku.
Sposób przygotowania: bataty i paprykę należy skropić oliwą z oliwek i piec w 180 stopniach Celsjusza przez około 25 minut. Następnie należy je ostudzić, dodać do bulionu warzywnego, przyprawić i zblendować na gładką masę.
Składniki:
- 50 g jarmużu;
- 1 duże jabłko;
- 100g obranego ogórka;
- łyżka oleju lnianego;
- sok z cytryny do smaku.
Sposób przygotowania: wszystkie składniki należy rozdrobnić, a następnie zblendować. W celu rozcieńczenia koktajlu i spadku jego gęstości energetycznej w trakcje blendowania dodawać można wodę.
Dieta VLCD – opinie
VLCD może zasługiwać na różne opinie – w zależności od potrzeb klienta lub pacjenta. W niektórych przypadkach wprowadzenie bardzo niskokalorycznej diety może przynieść bardzo dobre efekty w postaci poprawy stosunku masy tkanki tłuszczowej do reszty masy ciała i w celu poprawy nawyków żywieniowych na rzecz żywienia mniej kalorycznego.
Osoby, które są wrażliwe na drastyczne obniżenie podaży węglowodanów w diecie z pewnością dobrze nie wspominają okresów na VLCD. Celowo użyto słowa „okresów”, ponieważ nie jest to sposób żywienia, który można stosować w dłuższej perspektywie czasu. Czasami organizm nie jest w stanie płynnie zaadaptować się do warunków bliskich głodówce i skutki uboczne są bardzo uciążliwe, a nawet niebezpieczne.
VLCD jest bardzo restrykcyjną dietą, której towarzyszyć może szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych. Skutki te mogą obejmować zarówno złe samopoczucie w danej chwili stosowania, ale również negatywne efekty niedoborów w dłuższej perspektywie czasu. Należy pamiętać, że VLCD to duży stres dla organizmu i zawsze powinien być stosowany w konsultacji z dietetykiem i lekarzem.
Literatura:
[1] SCOOP-VLCD Working Group, Scientific Co-operation on Questions Relating to Food:, Collection of data on products intended for use in very-low-calorie-diets. Directorate-General Health and Consumer Protection, European Union, 2002.
[2] Vilchez López F.J., Campos Martín C., i wsp.: [Very low calorie diets in clinical management of morbid obesity]. Nutr Hosp. 2013 Mar-Apr;28(2):275-85.
[3] Tsai A.G., Wadden T.A.: The evolution of very-low-calorie diets: an update and meta-analysis. Obesity (Silver Spring). 2006 Aug;14(8):1283-93.
[4] Rössner S., Torgerson J.S.: [VLCD a safe and simple treatment of obesity]. Lakartidningen. 2000 Sep 6;97(36):3876-9.
Dieta kapuściana nazywana jest również dietą Kwaśniewskiego lub prezydencką. Zaliczana jest do diet prostych, monotonnych i niedrogich. Przynosi efekty w łatwy i szybki sposób, co nie wpływa korzystnie na kondycję naszego organizmu, ponieważ po zaprzestaniu jej stosowania organizm szybko powraca do stanu wyjściowego. Czy warto więc stosować dietę kapuścianą? czytaj więcej
Efekt odchudzania może pozostać z Tobą na zawsze. Samo odchudzanie może być przyjemne i smaczne. Osiągnij szczupłą sylwetkę i zadbaj o swoje zdrowie! czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !