Cynk – niezbędny mikroelement. Zobacz za co jest odpowiedzialny!

16 18 20

Choć cynk występuje w organizmie ludzkim w śladowych ilościach, jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest niepodważalna. Jego niedobory mogą być bardzo niebezpieczne!

Cynk dla zdrowia i urody

Organizm ludzki, aby prawidłowo funkcjonował potrzebuje składników odżywczych. To nie tylko białko, węglowodany i tłuszcze, ale także składniki mineralne i mikroelementy. Jednym z ważniejszych mikroelementów jest cynk. Jego niedobory niestety pojawiają się często, bowiem obecny jest w produktach, które rzadko zjadamy.  

Cynk odpowiedzialny jest m.n. za:

  • prawidłowe funkcjonowanie mózgu – u osób chorujących na Alzheimera i Parkinsona obserwuje się znaczne obniżenie poziomu cynku;
  • prawidłowe funkcjonowanie serca. Jego niedobór zauważalny jest u osób cierpiących na kardiomiopatię rozstrzeniową, która może prowadzić do niewydolności serca;
  • prawidłowe funkcjonowanie wątroby – niedobór cynku występuje u osób z marskością wątroby;
  • prawidłowe wydzielanie insuliny.

Ponadto cynk oddziałuje także na nasz układ hormonalny i odpornościowy. Jego prawidłowy poziom wpływa również na kondycje naszej skóry i przyspiesza gojenie się ran. Wszelkie niedobory cynku mogą spowodować znaczne pogorszenie się stanu zdrowia. Warto włączyć do swojej diety produkty, które go zawierają takie jak: małże, ostrygi, wątróbka cielęca czy pestki dyni.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Cynk – niezbędny mikroelement. Zobacz za co jest odpowiedzialny! - 3.9/5. Oddano 9 głosy.
Autor artykułu: