Curry
Curry to mieszanka przyprawowa wywodząca się z tradycyjnej kuchni indyjskiej. Kompozycja ta ma już cztery tysiące lat. Dzięki dodaniu do niej oleju albo ghi (rodzaj długo gotowanego masła klarowanego), powstaje pasta curry. Ale tak naprawdę w tradycji kuchni hinduskiej, nazwa curry dotyczy rodzaju potrawy, w której gotuje się warzywa, mięso lub ryby w aromatycznym sosie, którego głównym składnikiem jest specjalna kompozycja przypraw.
Skład curry jest bardzo zróżnicowany. Najczęściej odnaleźć w nim można kurkumę, imbir, pieprz czarny, sól, kolendrę, kumin, gorczycę oraz chilli. Niektóre warianty każą dodać do niej również cynamon, czosnek, goździki, kardamon czy gałkę muszkatołową.
Właściwości odżywcze curry – witaminy i minerały
Przyprawa curry zawiera cenne składniki, które okazać się mogą bardzo przydatne przy okazji problemów trawiennych. Ostre przyprawy pozytywnie wpływają na metabolizm. W tej mieszance znaleźć można kilka przypraw o wyjątkowo korzystnych właściwościach. Kurkuma ma działanie przeciwzapalne. Niektórzy naukowcy dowodzą, że może również chronić przed nowotworami. Na pewno chroni ona wątrobę przed toksynami oraz jest pomocna w trawieniu tłustego jedzenia. Ostre chili pomaga w przyspieszeniu metabolizmu. Dzieje się tak dzięki obecności w nim kapsaicyny, która nie tylko pozwala szybciej spalić kalorie, ale także zmniejsza apetyt oraz poprawia wchłanialność pozytywnych składników odżywczych z pożywienia. Cynamon zwalcza infekcje wirusowe i warto go jeść w trakcie przechodzenia przeziębienia. Imbir wspomaga procesy trawienne oraz ma działanie ograniczające mdłości. Ogranicza również rozwój grzybów, dlatego pomaga w walce z wieloma chorobami.
Podstawową zaletą mieszanki curry jest zawartość w niej ziół likwidujących wzdęcia. Cała kompozycja ułatwia trawienie, ograniczając występowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Rozgrzewające przyprawy poprawiają działanie układu krwionośnego. Curry może wywoływać objawy uczuleniowe u osób z alergią na pyłki brzozy, olchy oraz leszczyny.
Zastosowanie curry
Istnieje kilka rodzajów curry. Te pochodzące z Indii, czerwone lub żółte, jest łagodniejsze w smaku. Natomiast produkt ze Sri Lanki ma kolor ciemnobrązowy i jest zdecydowanie bardziej intensywny za sprawą palenia przypraw. Istnieją liście rośliny nazywanej curry, która także stosowana jest w celach poprawiania smaku potraw. Jednak wbrew pozorom, nie jest to konieczny składnik mieszanki curry.
Curry to jedna z najbardziej popularnych mieszanek przyprawowych na świecie. Jest podstawą kuchni hinduskiej, ale to nie znaczy, że nie można wykorzystać jej również w celu nadania orientalnego smaku klasycznym daniom. Gotową mieszankę można bez problemu kupić w sklepie, ale jeszcze lepiej jest ją wykonać samodzielnie. Wszelkie zioła i przyprawy, które wchodzą w jej skład dostępne są w wielu sklepach spożywczych, a także wyspecjalizowanych zielarniach.