5 powodów dla których warto jeść nasiona Chia
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Super żywność przekonuje do siebie coraz większe grono odbiorców. Przykładem mogą być właśnie nasiona Chia, które w swojej prostocie spożycia sprawiają, że wprowadzenie ich do codziennej diety staje się niesamowicie łatwe. Kolorowe puddingi przygotowywane na bazie mleka krowiego lub roślinnego z dodatkiem owoców nie tylko przyciągają wzrok, ale też doskonale smakują, jednocześnie będąc zastrzykiem składników odżywczych. Poznaj właściwości nasion Chia, a z pewnością sięgniesz po nie również i Ty.
Nasiona Chia
Popularne nasiona Chia, a dokładnie nasiona Szałwii Hiszpańskiej (Salvia hispanica L.) pochodzą z terenów Ameryki Południowej. Nasiona te gościły już w codziennej diecie Azteków i Majów, obecnie coraz częściej wybierane są nie tylko ze względów odżywczych, ale także smakowych. W języku Majów słowo „chia” oznaczało siłę i doskonale opisywało właściwości tych małych, błyszczących nasion. Azteccy wojownicy spożywali nasiona w celu polepszenia swojej wytrzymałości i zwiększenia energii niezbędnej do walki. Także w dzisiejszych czasach jej właściwości są doceniane, dzięki czemu nasiona często widnieją pod hasłem żywności funkcjonalnej, która oprócz podstawowej funkcji odżywczej, wpływa również na procesy fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie.
Nasiona Chia stanowią bogactwo składników odżywczych. Jedna porcja nasion (ok. 28 g) dostarcza 137 kcal a w tym:
- 18% zalecanego spożycia wapnia,
- 30% zalecanego spożycia magnezu,
- 27% zalecanego spożycia fosforu,
- 5g kwasów omega-3.
Dlaczego warto jeść nasiona Chia
1.Nasiona Chia w 46% składają się z węglowodanów, z czego aż 83% stanowi błonnik.
Jedna porcja nasion, ok. 10 g dostarcza aż 11 g błonnika, co stanowi znaczącą część zalecanego dziennego spożycia. Błonnik zawarty w nasionach stanowi głównie frakcję nierozpuszczalną, która pochłania wodę, pęcznieje, a tym samym zwiększa objętość spożytego pokarmu, co szczególnie pomocne jest w czasie odchudzania. Działanie mechaniczne frakcji błonnika nierozpuszczalnego pobudza ukrwienie jelit, co wpływa korzystnie na przyswajalność składników odżywczych, przyspiesza perystaltykę jelita grubego, zwiększa wydzielanie gruczołów trawiennych.
2. Źródło zdrowych tłuszczów
Tłuszcze zawarte w nasionach Chia stanowią ok. 34% i są źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych. Zaspokajają głód na długo, dzięki czemu dużą popularnością cieszą się wśród osób na diecie redukcyjnej. Tłuszcze zawarte w nasionach są też nieodłącznym elementem w procesie wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Nasiona Chia są najlepszym roślinnym źródłem kwasów omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne, spowalniają proces starzenia, spożywane w odpowiedniej proporcji z kwasami omega-6 chronią nas przed chorobami serca. Pomimo dużej dawki kwasów omega-3 należy jednak pamiętać, że nasz organizm nie wykorzystuje ich w całości ze względu na brak wydajności w procesie przekształcania kwasu α-linolenowego (ALA), znajdującego się właśnie w nasionach, do form aktywnych- kwasu eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DPA). Należy zatem pamiętać, że nasiona nie mogą stanowić jedynego źródła kwasów.
3. Bogactwo antyoksydantów
Działanie przeciwzapalne antyoksydantów ma wpływ na liczne procesy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie. Wykazują działanie przeciwnowotworowe, spowalniają procesy starzenia, działają prewencyjnie na choroby układu sercowo-naczyniowego. Główne korzyści to przede wszystkim obniżenie wartości ciśnienia tętniczego oraz ryzyka powstawania stanów zapalnych.
4. Nasiona Chia jako uzupełnienie diet eliminacyjnych
Nasiona mogą być stosowane przez osoby, które ze względów zdrowych muszą przejść na dietę bezglutenową. Nasiona nie zawierają glutenu i mogą być stosowane w takich jednostkach chorobowych jak celiakia, alergia czy nadwrażliwość na to białko. W przypadku diet eliminacyjnych doskonale uzupełniają ewentualne niedobory związane z koniecznością wykluczenia niektórych substancji z jadłospisu.
5. Źródło związków odpowiadających za stan kości
Zalecane dzienne spożycie wapnia jest często problemem zwłaszcza dla osób będących na diecie redukcyjnej lub u osób starszych, które szczególnie narażone są na złamania. Nasiona Chia stanowią bogate źródło wapnia, magnezu i fosforu, odpowiadających za prawidłowy metabolizm i budowę kości. Mogą być dobrą alternatywa dla osób nie spożywających nabiału z przyczyn chorobowych lub wegan, którzy rezygnują z przetworów mlecznych dobrowolnie.
Wprowadzenie nasion do codziennej diety stanowi doskonałe uzupełnienie oraz urozmaicenie jadłospisu. Nasiona Chia ze względu na swój neutralny smak możemy dodawać do najróżniejszych potraw, od sałatek warzywnych po słodkie owsianki. Na bazie nasion możemy przygotować też doskonałe desery w postaci puddingów. Dzięki właściwościom absorpcyjnym, po dodaniu wody do nasion zostaje ona wchłonięta, dzięki czemu nasiona możemy wykorzystywać jako zamiennik jajek np. podczas pieczenia. Jak widać możliwości wykorzystania nasion jest wiele, a korzyści jakie daje nam ich spożywanie powinny przekonać do wprowadzenia ich do jadłospisu.
Literatura:
- Pietrich A, Filip R. Wpływ diety redukcyjnej na masę ciała u osób z nadwagą i otyłością. Probl Hig Epidemiol 2011; 92(3):577-579.
- Wystrychowski G, Żukowska-Szczechowska E, Obuchowicz E i wsp. Węlowodanowe substancje słodzące. Przegl Lek 2012; 69(4): 157-162.
- Peckenpaugh N, Podstawy żywienia i dietoterapia, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011.
- http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3061/2 [dostęp 18.05.2017]
- Reyes-Caudillo, E., Tecante, A., & Valdivia-López, M. A. (2008). Dietary fibre content and antioxidant activity of phenolic compounds present in Mexican chia (Salvia hispanica L.) seeds. Food Chemistry, 107(2), 656–663.
- Sandoval-Oliveros, M. R., & Paredes-López, O. (2013). Isolation and Characterization of Proteins from Chia Seeds (Salvia hispanica L.). Journal of Agricultural and Food Chemistry, 61(1), 193–201. https://doi.org/10.1021/jf3034978