Zapalenie pęcherza moczowego. Objawy, leczenie i przyczyny wstydliwego problemu
Zapalenie pęcherza moczowego dotyka w głównej mierze kobiety między 20 a 50 rokiem życia, szczególnie pań aktywnych seksualnie. Mężczyźni częściej zapadają na tę chorobę po 50 roku życia.
Choroba pęcherza moczowego jest szczególnie dotkliwa, gdyż jej dolegliwości są uciążliwe i nieprzyjemne. Niektóre z objawów tego schorzenia to: krwiomocz, częstomocz, uczucie bólu i pieczenia podczas oddawania moczu.
Zapalenie pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza moczowego jest chorobą najczęściej o podłożu bakteryjnym, która wywołuje stan zapalny dróg moczowych. Główną przyczyną są bakterie jelitowe, a w szczególności Escherichia coli, która wywołuje zapalenie błony śluzowej pęcherza moczowego.
Na tę dolegliwość cierpią w większości przypadków młode kobiety, które są aktywne seksualnie. Choroba dotyka nawet do 50% grupy kobiet w wieku do 34 lat.
Zapalenie pęcherza moczowego – objawy
Choroba ta, nazywana przez wielu „chorobą miesiąca miodowego” zaczyna się zazwyczaj od częstych wizyt w toalecie. Możemy zauważyć wzmożone parcie na pęcherz i potrzebę oddania moczu. Podczas mikcji (oddawanie moczu) odczuwany jest ból, pieczenie, a sama czynność przysparza wielu problemów.
W moczu można niekiedy zauważyć krew, co zazwyczaj skłania chorego do wizyty lekarskiej. Zaniepokoić nas powinno, oprócz zmienionej barwy moczu, także jego nieprzyjemny zapach.
Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny
Nie bez powodu zapalenie pęcherza moczowego nazywane jest „chorobą miesiąca miodowego”, gdyż bardzo często pojawia się właśnie po współżyciu intymnym. Spora część kobiet ma genetyczne predyspozycje do zachorowania na tę dolegliwość. Jednak większa część przypadków związana jest z działaniem i aktywnością bakterii, zwłaszcza pałeczki okrężnicy. Szkodliwe bakterie wędrują z cewki moczowej w głąb układu moczowego i to właśnie za ich sprawą powstaje zapalenie ścian błony śluzowej pęcherza moczowego.
Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie
Po postawieniu diagnozy, zazwyczaj lekarz przepisuje antybiotykoterapię oraz leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Zalecane jest picie dużej ilości wody, by rozcieńczyć mocz i szybciej wypłukać szkodliwe bakterie z pęcherza moczowego.
W profilaktyce, a także podczas leczenia zapalenia pęcherza moczowego stosowana jest witamina C w dawce 100 mg dziennie. Pomocny okazuje się także napar lub herbata z żurawin, która łagodzi stany zapalne układu moczowego.
Kiedy odczuwamy silny ból lub skurcze, można zastosować gorący kompres na brzuch lub kąpiel, które pomogą rozluźnić mięśnie i przyniosą ulgę dolegliwościom. Bardzo ważna jest higiena intymna, częste mycie okolic narządów płciowych i stosowanie specjalnych środków do higieny intymnej.
Zapalenie pęcherza moczowego jest nieprzyjemną dolegliwością, na którą przeważnie cierpią młode kobiety. Uczucie pieczenia, ból, częstomocz, a nawet pojawiająca się krew w moczu, to objawy, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. W problemach z układem moczowym najważniejsza jest codzienna higiena intymna.
mi kiedyś lekarz na zapalenie radzil jeść żurawinę, nic to nie dawało, teraz się od tego odchodzi, może i zurawina zdrowa ale nie taka ptrzetworzona i słodzona jaką mamy w sklepach, mi lepiej pomogło branie urofuraginum max, tutaj chociaż mogę być pewna efektów, na drugi dzień już zazwyczaj jest spora poprawa, ale te siedem dni zawsze biorę