Choroby pęcherza moczowego. Strzeżmy się raka oraz brodawczaka!

16 18 20

Zapalnie pęcherza moczowego to bardzo powszechna dolegliwość. Cierpi na nią wiele kobiet. Nieleczone zapalenie może prowadzić do poważnych i groźnych powikłań, które dotykają całego układu moczowego. Dodatkowo, ta dolegliwość często powraca.

Jednym z bardzo poważnych schorzeń pęcherza moczowego jest nowotwór. Najczęstsze są dwa typy: brodawczak oraz rak pęcherza moczowego.

Choroby pęcherza moczowego

Choroby pęcherza moczowego klasyfikuje się od bardzo powszechnych i częstych, które można szybko i w dość prosty sposób wyleczyć, aż po te najpoważniejsze, jakimi są nowotwory.

Zapalenie pęcherza moczowego jest dolegliwością, na którą najczęściej zapadają kobiety. Główną jej przyczyną są bakterie jelitowe, niewłaściwa higiena intymna, co prowadzi do stanu zapalnego.

Kolejną chorobą jest kamica pęcherza moczowego. To choroba objawiająca się występowaniem złogów w pęcherzu. Kamienie (lub piasek) pochodzić mogą z nerki są to tak zwane kamienie pierwotne. Najczęściej już zbyt duże, aby zostały wydalone wraz z moczem. Mogą występować także kamienie wtórne, które powstały w pęcherzu moczowym, ponieważ z jakiś przyczyn utrudniony był odpływ moczu.

Najpoważniejszą chorobą układu moczowego jest rak. Najczęstszą postacią nowotworu pęcherza moczowego jest brodawczak oraz rak pęcherza moczowego.

Rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego jest bardzo groźną chorobą. Przyczyną powstawania tego typu nowotworu może być długotrwałe narażenie na niekorzystny wpływ pewnych związków chemicznych (amin aromatycznych, benzydyny), które są karcynogenami. Pojawieniu się raka sprzyja podeszły wiek, palenie papierosów, przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego czy leki (cyklofosfamid). Rozwija się przeważnie u mężczyzn.

Najczęściej wywodzi się z komórek nabłonka przejściowego, błon śluzowych pęcherza moczowego. Jest typem nowotworu, który w większości przypadków ma charakter złośliwy.

Pierwszymi objawami jest krwiomocz, mogą także pojawiać się skrzepy krwi w trakcie mikcji. Towarzyszy temu ból oraz częstomocz.

Leczenie zależne jest od stopnia zaawansowania choroby, postaci, a także od chorób współistniejących. Najczęściej stosowana jest radioterapia. Niekiedy wymagane jest całkowite usunięcie pęcherza moczowego.

Brodawczak pęcherza moczowego

Brodawczak może rozwijać się przez długi czas nie dając żadnych objawów. Nowotwory brodawkowe zazwyczaj nie mają charakteru złośliwego.

Charakterystyka nowotworu brodawkowego pęcherza moczowego jest bardzo podobna do raka pęcherza moczowego. Różni się nieco przebiegiem, wyglądem i mniejszą złośliwością. Najczęściej zmiany brodawkowe, gdy są dostatecznie wcześnie rozpoznane, można z powodzeniem usunąć, a przy dobrym prowadzeniu terapii, rzadko powracają.

Schorzenia pęcherza moczowego mogą przybierać postać zapalną, która często nawraca, ale także przeradzać się mogą w poważną chorobę nowotworową. Jedna z postaci nowotworu – brodawczak, jest łagodną zmianą, którą z powodzeniem leczy się u pacjentów. Dużo poważniejszą sprawą jest rak pęcherza moczowego, który często okazuje się złośliwą i ciężką do leczenia zmianą. W celu uniknięcia problemów z pęcherzem moczowym, należy starannie dbać o higienę intymną i prawidłowo leczyć wszystkie dolegliwości układu moczowego.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Choroby pęcherza moczowego. Strzeżmy się raka oraz brodawczaka! - 3.7/5. Oddano 227 głosy.
Autor artykułu:
Aleksandra Musiał
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.

Opinie

 • ewik525 17.06.2016, 3:53

  jestem po czterech zabiegach usuwania brodawczaków z pęcherza moczowego. Po ostatnim zabiegu który miał miejsce dwa tygodnie temu dostałam tzw. wlewkę z chemią. W tej chwili odczuwam trwający nonstop ból pęcherza, nie jest on coprawda intensywny ale jest. Mam pytanie czy tak ma być?

  Odpowiedz
  • Bonavita.pl 20.06.2016, 5:12

   Mogą, lecz nie muszą być to powikłania po zabiegu. Najlepiej skonsultować to z lekarzem prowadzącym.

   Odpowiedz
 • surma 02.11.2018, 7:33

  dowiedzialam sie mam brodawczaka czy warto sie poddac czy jest jakas nadzieja na wyleczenie jestem juz po usunioec\\

  witam czytam opinie i gdy dowiedzialam sie ze mam brodawczaka to obawiam sie ze to jest wyrok co robic czyu daje sie wyleczyc ?

  iu narzadow rodnych

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone