Zalety i wady korzystania z sauny infrared. Działa na zdrowie i urodę
Aktualizacja: 26 lutego, 2024
Każdy z nas potrzebuje promieni słonecznych. Poznaj właściwości sauny infrared, która zapewni ci dostęp do nich o każdej porze roku i dnia.
Sauna infrared
Sauna infrared, czyli tzw. sauna na podczerwień jest doskonałą opcją dla osób, które nie mogą z różnych powodów korzystać z tradycyjnej sauny suchej czy mokrej. W dobrze już znanych saunach wysokotemperaturowych spotkamy się z dużą wilgotnością powietrza. Dla wielu takie warunki z przyczyn zdrowotnych są niepolecane przez lekarzy. Powszechnie znane sauny, jak i infrared oddziałują ciepłem. W tej ostatniej do tego celu wykorzystane są promienie podczerwone, które ogrzewają nasze ciało bezpośrednio, a nie jak w przypadku tradycyjnych saun po przez warunki utrzymane wewnątrz pomieszczenia. Pozytywnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest fakt, że aż 80% tej energii wnika w głąb naszego organizmu dając nam wiele korzyści. Promienie podczerwone przekształcają się w ciepło, które rozgrzewa podskórną tkankę tłuszczową, mięśnie oraz narządy wewnętrzne. Temperatura, z którą mamy styczność oscyluje w granicach 25 do 60° C, dlatego seans może trwać dłużej, co sprzyja lepszemu samopoczuciu oraz bardziej efektywnemu działaniu na sylwetkę. Warto podkreślić, że regularne seanse w saunie infrared pozwolą zlikwidować nadmierną tkankę tłuszczową przez energię stymulującą przemianę materii oraz poprawić metabolizm.
Saunie infrared została wynaleziona już prawie 40 lat temu. W 1965 roku dr Tadashi Ishikawa otrzymał patent na grzejniki cyrkonowo-ceramiczne, natomiast w 1979 roku systemy termiczne oparte na promieniach wspomnianego dr Ishikawy zostały używane przez lekarzy w Japonii. Ochrona patentowa niestety ograniczyła przekazanie systemu użytkowi publicznemu, dlatego dopiero kiedy wygasła, wynalazek został rozpowszechniony na resztę globu. Dotychczas na Wschodzie sprzedano ponad 700 000 podczerwonych systemów termicznych, a już ponad 30 milionów ludzi na całym świecie leczono miejscowo za ich pomocą.
Ciekawostką jest również to, że tak naprawdę źródłem ciepła jest piasek ogrzewany przez elektryczną cewkę oporową. Piasek wraz z cewką zamknięty jest w długiej i cienkiej rurze cyrkonowo-ceramicznej, czyli promiennikach ceramicznych bądź stalowej rurce, którą pokrywa cienka warstwa ceramiki.
Sauna infrared – korzyści
Każdy seans w saunie infrared dostarcza nam wiele korzyści. Po wniknięciu w głąb naszego ciała (do ok. 4,5 cm) promieni podczerwonych, następuje intensywne pocenie się, które pozwala nam spalić nawet 900 kcal na seansie 30 minutowym. Dodatkowo skóra zostaje oczyszczona z toksyn, będzie miała ładniejszy wygląd, a cellulit zostanie zredukowany. Utratę wagi powoduje zużycie energii koniecznej do produkcji potu, a następnie wydalanie tłuszczu.
Naukowcy dowiedli, że korzystanie z promieni podczerwonych sprzyja w leczeniu różnych dolegliwości i jednostek chorobowych, a lekarze zalecają wizyty w saunie infrared przy leczeniu bólów mięśni, kontuzjach, zwichnięciach, chorobach stawów czy zaburzeń krążenia. Sauna łagodzi bóle pleców i stawów wywołane przemęczeniem, reumatyzmem czy chorobą zwyrodnieniową, bóle towarzyszące oparzeniom czy nerwobóle. Niweluje objawy stresu, czy zmęczenia, napięcia nerwowe, złe samopoczucie, apatię oraz działa antydepresyjnie. Korzystanie z sauny zwiększa także rozciągliwość tkanek kolagenowych. Jest to bardzo ważne w przypadku więzadeł, torebek stawowych, ścięgien, podwięziach czy błony maziowej, które uległy zbliznowaceniu, zgrubieniu czy skurczeniu. Tkanki, które ogrzeją się do 45°C, a następnie zostaną rozciągnięte mogą zostać trwale wydłużone o ok. 0,5-0,9%. Wydłużenie to pozostaje po zakończeniu ogrzewania i rozciągania, lecz nie uzyskamy takiego efektu przy rozciąganiu w niższej temperaturze.
Sauna infrared przyspiesza leczenie wielu chorób jak np. uszkodzenie tkanek miękkich, porażenie nerwu twarzowego, rwa kulszowa, zapalenie stawów ostre i chroniczne, niedociśnienie, owrzodzenie nóg i odleżyny, cukrzycy, żylaków, hemoroidów, łagodzi przebieg menopauzy, a także poprawia wygląd skóry po trądziku, łuszczycy, oparzeniach oraz bliznach. Ponadto sprzyja mniejszej sztywności stawów, co potwierdzono 20% zmniejszeniem sztywności w temperaturze 45°C porównując z temperaturą 33°C , leczy dzięki temu reumatyzm stawów palcowych. Stosując ją w terapii ogrzewania mięśni poprawia przepływ krwi. Podwyższona temperatura ciała, rozszerza naczynia włosowate, tętnice i żyły. Ostatnio można także spotkać stosowanie promieni podczerwonych w leczeniu nowotworów i mimo, iż jest to dopiero nowa i eksperymentalna metoda staje się bardzo obiecująca w niektórych przypadkach.
Saunę infrared jest dwukrotnie tańsza przy zakupie i trzykrotnie tańsza w eksploatacji niż sauny konwencjonalne, ponieważ do podłączenia wystarczy gniazdo 220V, a pomieszczenie nie musi być adaptowane w żaden specjalny sposób. Można ją łatwo złożyć i przenieść, wyposażone są w radio z CD oraz komplet głośników.
Sauna infrared – wady
Warto przyjrzeć się schorzeniom, przy których głębokie nagrzewanie organizmu nie jest wskazane. Osoby cierpiące na niedoczynność nadnerczy, układowy liszaj rumieniowaty, stwardnienie rozsiane, ostry uraz stawu (do 48 godzin od urazu bądź od ustąpienia zaczerwienienia, gorąca lub opuchlizny), hemofilię lub skłonność do krwotoków powinny unikać sauny infrared. Nie należy korzystać z sauny także w przypadku, otwartych ran, chorób oczu, silnych oparzeń słonecznych. Zabronione jest używanie także osobom starszym i osłabionym, zwłaszcza chorym, kobietom w ciąży (lub podejrzewającym ciążę), małym dzieciom, zwierzętom oraz osobom pod wpływem alkoholu. Przeciwwskazaniem jest także złe samopoczucie w trakcie seansu jak i po nim.
Seanse w saunie infrared są również nie zalecane przy implantach chirurgicznych, wszczepach silikonowych bądź przy przyjmowaniu preparatów farmakologicznych (różnego rodzaju maści, żeli czy kremów leczniczych). Przed seansem w saunie infrared należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Sauna infrared – jak z niej korzystać?
Przed wejściem do sauny nie stosujemy żadnych kremów czy balsamów do ciała, zmywamy makijaż, a także zdejmujemy wszelką biżuterię czy okulary. Skóra musi naturalnie oddychać, by umożliwić wydalanie wszelkich zanieczyszczeń na zewnątrz. Jedynie osoby noszące soczewki mogą w nich pozostać, lecz powinny zapoznać się wcześniej z informacją od producenta czy nie ma przeciwwskazań do noszenia ich w takich warunkach.
Warto mieć również ze sobą ręczniki np. jeden duży do siedzenia, drugi do ocierania potu, a trzeci do podłożenia pod stopy. Do sauny wchodzimy bez klapek i siadamy na ręczniku tak, by nie stykać się skórą z powierzchnią drewnianą. Oczywiście seans w saunie to czas na spokój i wyciszenie się dlatego nie stosujemy żadnych ćwiczeń fizycznych i nie pijemy napojów. Nie należy wchodzić bezpośrednio po posiłku, ani na czczo. Najlepiej odczekać godzinę lub dwie od posiłku. Optymalny czas jednorazowego wejścia wynosi 30 minut w temperaturze ok. 45°C–60°C. Po zakończonym seansie wychodząc z kabiny warto owinąć się ręcznikiem bądź szlafrokiem, a także uzupełnić płyny. Po wizycie w saunie infrared nie musimy się schładzać pod prysznicem.
Dzięki wysokiej temperaturze otwierają się pory, przez które usuwamy zarówno toksyny, jak i metale ciężkie obecne w zwykłej wodzie. Podczas korzystania z prysznica nasza skóra pochłonęłaby je z powrotem. Dlatego też twarz warto przetrzeć jedynie delikatnie wodą bądź tonikiem bezalkoholowym. Szybsze krążenie krwi sprzyja lepszemu wchłanianiu zaaplikowanych kosmetyków, więc warto użyć balsamu nawilżającego.
Sauna infrared poprawia zdrowie i wygląd. Zmniejsza tkankę tłuszczową, pomaga wydalać wodę i produkty przemiany materii w skórze. Dzięki wysokiej temperaturze wraz z potem wydalany jest tłuszczu w 20%, cholesterol, metale ciężkie, kwasy i nagromadzone w ciele toksyn. Skóra staje się gładsza, pozbawiona cellulitu, zdrowa i czysta. Jeden seans 30-minutowy pozwala spalić 600–900 kcal (tyle co przebiegnięcie dystansu 10 km). Powyższe efekty możemy uzyskać dzięki regularnemu stosowaniu, czyli codzienne lub co drugi dzień. Pamiętajmy jednak, by nie zastępować sauną ćwiczeń. Może ona stanowić dodatek w kuracji odchudzającej, ale nie zamiennik. Warto pamiętać, że przed seansem należy skonsultować się z lekarzem.
Literatura:
- Bromboszcz J., Sauna i kąpiele parowe, https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizykoterapia/leczenie-cieplem/125937,sauna-i-kapiele-parowe [dostęp 15.06.2017]
kilkukrotnie podnoszono temat implantów zębowych,. Dotyczy to wielu osób, niestety nie ma nigdzie jednoznacznej odpowiedzi. Jest ogólnie uważać. Tylko na co mam uważać? Jak sprawdzić czy szkodzi ? Metodą jak się coś „rozciągnie” to więcej nie wejdę do takiej sauny ? Albo można albo nie można. Czy ktoś znalazł konkretną informację na ten temat ?
Witam czy ze stengrafami na aorcie można korzystać z sauny na podczerwień ?
witam, czy implanty zębów, czyli metalowe śruby wkręcone w dziąsła, są przeszkoda do korzystania z takiej sauny ?
czy moge korzystac z sauny IR ( jesli tak , to jakie promienniki są zalecane ?) mam blaszkę i śruby tytanowe w nodze ?
czy polecacie saumy haakala?
Nie mam zdania ale temat mie interesuje 🙂
Czy można korzystać z sauny IF po wymianie soczewek z powodu zaćmy?
Nosilam apart na zebach a teraz mam na stale druty od srodka przyklejone do zebow Czy mogee korzystac z sauny ?
Po dogłębniejszym zbadaniu, większość wciska sauny z pasmem szkodliwym IR-C z całym NIR. Ograniczenie do IR-B też nic wam nie da, bo chodzi właśnie o IR-A Chodzi o zdrowe promieniowanie NIR – o sam początek tego widma podczerwonego. Nie tylko o sam efekt sauny.
Sauna z bliską podczerwienią daje zbawienne światlo, które jest też obecnej w czasie wschodów i zachodów słońca, to naturalnie chroni skórę przez resztę dnia z ostrym słońcem. Chorujemy, bo nie mamy już tej naturalnej ochrony. Również dlatego, że nie chodzimy boso, nie jemy pełnowartościowych warzyw i produktów zwierzęcych.
Ja szukam jakiejś sauny typowo NIR. Póki co nie mogę znaleźć…
typowe NIR trzeba sobie pewnie samemu zrobić.
masz jakiś pomysł jak to zrobić bo wydaje się że będziemy mieli teraz dużo wolnego czasu to można pomajsterkować 🙂
Tylko trzeba tu uporządkować wiedzę, bo laicy jak ja mieszając się w tych waszych różnych terminach…
https ://en.wikipedia.org/wiki/Infrared
Mamy zatem Podczerwień = Infrared. A w niej zakres od bliskiej do dalekiej podczerwieni. Od Near-infrared NIR, IR-A DIN przez Short-wavelength infrared SWIR, IR-B DIN, Mid-wavelength infrared MWIR, IR-C DIN czyli średnią, Long-wavelength infrared LWIR, IR-C DIN aż po daleką Far infrared FIR.
Im bliższa tym zdrowsza, bo z mniejszą ilością promieniowania elektromagnetycznego. Różnica jak od zwykłego efektu promieniowania kabli w ścianach aż po efekt smażenia mózgu przez promieniowanie waszego terefonu komórkowego – im wyższe pasmo G tym szybciej zarabiacie na raka.
I żeby wam uświadomić dalej są już mikrofale – efekty włożenia głowy do mikrofali możecie sobie wyobrazić…
Piszecie, że im bliżej IR-A tym bardziej szkodzi na oczy. OK. Ale do sauny wchodzicie nie żeby się rozglądać, a by korzystać z wpływu podczerwieni na resztę ciała.
To co cytował Witold „FIR wavelengths are luckily too long to be perceived by the eyes, so they don’t damage sensitive eye tissues like other light therapies can)”
Co z tego, że oszczędzicie oczy skoro przy skrajnym promieniowaniu FIR bliskim mikrofalowemu ugotujecie sobie mózg zbyt wysoką dawką EMR?
W ogóle produkują sauny pod FIR? Promieniowania z EMR w FIR na niczym się nie zatrzyma, więc filtry to w niczym nie pomogą…
Najsensowniej chyba napisał Innovative wellness, że najlepiej z przewagą B i ogólnie tylko w zakresie IR-A do IR-C.
Wrażenie jak po zajęciach fizyki w szkole.
No i jeśli lampy są z jednej strony to co z drugą stroną – trzeba się obracać i stać, żeby dogrzać resztę? 😉
Generalnie genialna technologia, ale powinna być lepiej objaśniana i brakuje artykułu, który by porównał różne marki i wskazał specyfikę stosowanych lamp. ja widze, że producenci głównie piszą o mocy promiennika, a niewiele jaki to typ, więc lepiej się dopytać przed decyzją i sprawdzić prawdziwego dostawcę. No i dokładnie przeczytać gwarancję czy rzeczywiście gwarantuje naprawę tych napromienników i elektroniki. Miłego saunowania 🙂
Czy możliwe jest aby po dwóch dniach korzystania z infra sauny w dwóch następujących po nich nocach nie zmrużyć oka???!!!
Mam implanty piersi od paru Ła, z sauny korzystam od roku, nie miałam pojęcia ze to może być problem. Korzystam ok 40 min przy 40 stopniach, czy wystarczy biustonosz czy bardziej zakryć okolice piersi?
Świetny artykuł.
Proszę o informację czy sesja 15 minutowa w saunie INFRARED przy max temp. ma sens?
Czy można korzystać z tego rodzaju sauny przy karmieniu piersią? Kiedy mogę zacząć korzystać z sauny po operacji, tu cesarskie cięcie I czy nie ma przeciwskazań?
Jakie okulary nalezy stosowac w saunie na podczerwien -infrared
Jeżeli jest to prawdziwa sauna infrared z promiennikami kwarcowymi Vitae przesłoniętymi filtrem ze szkła ceramicznego, to żadnych okularów nie musimy stosować. Jeżeli takie promienniki nie posiadają filtrów bądź są to chińskie promienniki, wtedy okulary chroniące przed promieniowaniem podczerwoym, sporo ich na rynku lecz… w takich temperaturach już może się z nich coś ulatniać i mamy to przed oczami oraz nosem…
Przy urządzeniach saunopodobnych z promiennikami magnezowymi, ceramicznymi, węglowymi, kwarcowo-węglowymi, tu okularówn także nie stosujemy, gdyż nie mamy wogóle podczerwieni krótkiej IR-A.
Mamy saunę od 3 lat korzystamy często, ciało ujędrnione znika celulit potwierdzam i naczynka rozszerzone na podudziu także zniknęły.
Naprawdę warto. Ja z mężem zachwyciłam się tym rodzajem sauny na nartach we Włoszech i dlatego chciałam mieć własną w domu.
Bardzo pomaga przy wzmocnieniu odporności, bólach kręgosłupa, mięśni. A tak w ogóle to super się czuję po wyjściu z sauny. Bardzo polecam.
Proszę podać co to za sauna ,jakiej firmy i gdzie kupiona . Jeśli to nie stanowi problemu . Kamila
Jaką ma Pani saunę?
Witam
Jestem na etapie wybory sauny, czy może m Pani jakaś polecić? Jaka Państwo posiadają?
Witam, w artykule jest wzmianka o implantach. Czy implany zębów również są przeciwwskazaniem (śruby w kości szczęki i żuchwy)?
Też jestem ciekawa,moze ktoś zna odpowiedź
Obecność implantów to znak aby uważać – są to tworzywa sztuczne bądź metale, które mogą się rozgrzewać, stawać się plastyczne.
Przymierzam się do sauny IR ale im dłużej czytam i rozmawiam zastanawiam się czy nie zaszkodzę sobie taką inwestycją .
Z jednej strony jak oglądam strony producentów ile wkładają promienników do saun , jakie popełniają błędy zastanawiam się czy chodzi wyłącznie o biznes czy o zdrowie .
Sauny IR poznałem podczas narciarskich wypraw do Austrii gdzie w niektórych hotelach i pensjonatach były produkty. Są one jednak stosunkowo drogie i nie wiem czy nie przereklamowane, czy ktoś z forumowiczów ma większe doświadczenie i może się nim podzielić ? Wskazać właściwy kierunek ?
Tak tak, ilu producentów, tyle opinii a do tego dochodzi stado dystrybutorów, którzy często kopiują opisy, nie zauważając nawet błędów – podobnie w tym artykule – głębokość przenikania 4,5cm… ciekawe ile jeszcze lat będzie się to powtarzać – POBUDKA!
Kluczem do sukcesu jest zakres podczerwieni – w dużym skrócie pisząc, powinniśmy mieć trochę IR-A, dużo więcej IR-B i troszkę IR-C. Promienniki za plecami, na łydki, z przodu i najlepiej wyłączane grupowo bądź pojedyńczo jeżeli jest to wskazane (np. łydki).
Taki klucz to jedno określenie VITAE – jest to pewnien standard dostępny w wielu promiennikach, niedostępny w chińszczyźnie, więc tego szukamy. Na rynku dostępne są sauny wyposażone w promienniki do suszenia lakierów, ogrzewania pomieszczeń itp… tego unikamy, ale sprzedawca oczywiście będzie wmawiał iż to zdrowotne – poprośmy więc o stronę producenta sauny.
Uważajmy na np MAG Wellness – sauny chińskie, dystrybutow w Austrii, REDLER – china, ATVmedia – china, HOME GARDER – china, mógłbym tak długo….. trzeba być czujnym – spytajcie czy ten producent posiada maszyny i czy wykona taką saunę np o 6cm mniejszą… wszystko się wyjaśni.
Czy sauna mi nie zaszkodzi? To od naszego zdrowego rozsądku zależy – nawet ściana może nam zaszkodzić, jeżeli uderzymy w nią głową… Musimy swój organizm obserwować, nie trzymać się kluczowo 60 stopni i 40 minut – czy to jest jakieś zalecenie? Kto to wymyślił? W saunie przebywamy tyle na ile dobrze się czujemy i temperatury też pod siebie dobieramy – stopniowo zwiększamy czasy i temperatury aż znajdziemy najdogodniejsze ustawienia. Nie siedzimy jednak 2 godziny i nie w 40 stopniach, gdyż znaczy to iż nie jest to sauna infrared.
Pewne zasady jednak obowiązują – implanty… niestety, jeżeli da się zakryć to miejsce, proszę bardzo. Stany zapalne… sauna pogorszy nasz stan. Zmiany skórne…. najpierw dermatolog. Sercowcy… do dobrego specjalisty, gdyż rzadko który lekarz zna zasadę działania prawdziwej sauny infrared.
Zatem jaka saunę polecasz . Firma ,typ ,może cena przypuszczalna . Z tych opisów nic nie rozumiem . Chce kupić saunę do domowego użytku za rozsądną kwotę .
Ja sie nie poce w takiej saunie… korzystam z sauny na siłowni,temp. 40stopni.
Czy w związku z tym wszyskie procesy zachodzą prawidłowo? Oczyszczanie itd.?
Bo to nie jest sauna infrared – nie każdy drewnany domek z promiennikami to prawdziwa sauna infrared… Jeżeli się Pan nie poci i temperatura 40 stopni, to nic się nie dzieje, ale przyjemnie w cieple posiedzieć prawda? Detoksykacji brak.
To nie jest sauna infrared – tylko się tak nazywa, duże nadużycie. Proszę usiąść przy grzejniku, przykryć się kocem elektrycznym, usiąść przy kominku…wszędzie tam infrared. Prawdziwa sauna infrared posiada promienniki kwarcowe w technologii działania VITAE, np promienniki Full Spectrum Infrared Heater FRISH – jestem niewiarygodny, produkuję sauny pod wymiar, ale może ktoś posłucha pasjonata zamiast typowego sprzedawcy
mam w domu carbon-infrared saune od 5 lat, korzystam z niej glownie w okresie jesienno-zimowo-wiosennym. Zaczynam w okresie jesiennych of 2 sesji dziennie(30 min. temp.56-60 C) przez 7-10 dni, potem 1 raz dziennie lub co drugi dzien. Mam astygmatyzm i nie mam z tym zadnego problemu( rowniez z plamka zolta), wrecz przeciwnie-wzrok mi sie „wyostrza” (jestem krotkowidzem). Ogolnie czlowiek staje sie bardziej „elastyczny”, samopoczucie tez sie poprawia, szczegolnie w jesienne sloty czy zimowe zawieruchy (mieszkam w sr. Ontario mamy ok. 60 cm sniegu i tem. w ostatnich dniach -15 do -28 C). Polecam wszyskim, naprawde to dziala.
Witold, a konsultowałeś to z jakimś okulistą, bo ja również mam astygmatyzm, i obawiam się, by po tej saunie nie pogłębiał się…
Wszędzie piszą, że z wadami wzroku nie można korzystac.
Dzięki za info.
Piszą ” choroby oczy ” a nie ” wady wzroku ” – to zupełnie co innego. Choroba oczu to na przykład jaskra, albo zaćma…..
Nie konsultowalem z okulista, ale zrobilem dosc dokladny „reaserch” w sieci. Polecam artykuly Dr. Mercola czy Dr. Axe (No serious adverse effects have been reported with infrared saunas, and this type of treatment seems to be safe for the majority of people, even those who can’t normally tolerate other types of saunas or heat treatments. FIR wavelengths are luckily too long to be perceived by the eyes, so they don’t damage sensitive eye tissues like other light therapies can). Pozdrawiam
Tak, tylko dosyś ogólnie – FIR to raczej nie promienniki kwarcowe a jak nie to nie była prawdziwa sauna infrared, chodzimy w kółko. Nawet jeżeli mamy saunę prawdziwą z lampami kwarcowymi np FRISH wykorzystującymi technologię żarników VITAE, możemy mieć na nich czerwone filtry ze szkła ceramicznego albo i nie. Czerwony filtr odcina wszystkie nieprzyjemne dla oka barwy od żółtej aż do podczerwieni bliskiej IR-A, dzięki czemu jest bezpieczniejsza.
Najbezpieczniejsza dla oczu jest podróba sauny z matami węglowymi, ale po co nam taki wynalazek?
Jeszcze jedna uwaga – kiedy korzystam z sauny, pojawia się błogostan i oczy zamknięte. Sam noszę okulary, mam cylindry, z sauny korzystam, nie zauważyłem pogorszenia wzroku.
skoro wszędzie jest napisane że wnika 4,5 cm. to co nam da zamknięcie oka ? Powieka jest cieniutka… Może mi to ktoś wyjaśnić ?
O! Dziękuję! 😉
Mam w domu saunę infrared. Korzystam z niej od blisko dwóch lat. Najlepiej włączyć ją na kilkanaście minut przed wejściem, wówczas czas, który w niej spędzimy, ok. pól godziny, pozwoli nam na optymalne wykorzystanie promieni w określonej już temperaturze. Zauważyłam znaczną likwidację cellulitu!!!, a muszę przyznać, że był dosyć zaawansowany. Korzystam z sauny regularnie, trzy razy w tygodniu. Również zmniejszyły mi się dolegliwości związane ze zwyrodnieniami stawów ręki. Dodam jeszcze, że zanim zaczęłam korzystać z sauny infrared, miałam wiele naczynek na udach. Po regularnym wchodzeniu do infra zauważyłam wręcz, że ich ilość zmniejszyła się:)) Zatem nic dodać, nic ująć. Polecam z czystym sumieniem:))
Jaka dokładnie ma Pani saunę?
Jaka Pani ma saunę w formie koca czy drewnianą i gdzie została zakupiona?
Jak chronisz oczy? Czy może dojść do uszkodzenia wzroku poprzez regularne korzystanie z tej sauny? Dzieki za odpowiedz.
Emilia jaką masz saunę ?
przymierzamy się do zakupu i mamy opcje sauny przeszklonej lub drewnianej .
Najlepiej spróbować i zabrać dobre okulary przeciw słoneczne lub zamknąć oczy w trakcie seansu i póżniej skonsultować z lekarzem okulistą opisując to miejsce z którego chce korzystać . Promiennik ciepła może powodować dyskomfort .
Racja, problemem jest w saunach infrared promieniowanie IR-A, bo może uszkadzać oczy. Zresztą zawsze jak mamy do czynienia ze zbyt wysoką temperaturą to oczy są narażone na przesuszanie i uszkodzenie. Dlatego należałoby wybierać infrared na daleką podczerwień IR-C (niskotemperaturowe), ale takie promienniki są bardzo drogie i mało kto je ma.
Właśnie mam takie promienniki,że mają bardzo dobry filter i nie trzeba okularów
Możesz napisać jaki masz model sauny ?
Witam.
Chcialbym zacząć korzystać z wozyt w saunie infrared, jednak zastanawiam się, czy mogę mając wadę wzroku. Mam astygmatyzm. Noszę okulary. Nigdzie nie mogę znaleźć info czy wolno mi. Wszędzie za to jest napisane, ze osoby z chorobami oczu nie mogą. Noe ma jednak zadnych dokladnych onfo na ten temat. Proszę o poradę.
Pozdrawiam.
W Twoim przypadku to tylko wchodzi w grę sauna na podczerwień niskotemperaturową (IR-C – daleka podczerwień)
Czyli na zwykła saunę infrared nie mogę chodzić?
Jakie jest ryzyko? Co może się wydarzyć?
Zaczynam treningi, i chciałbym przyspieszyc metabolizm, by móc skutecznie tracić na wadze.
Czy to dobry pomysł?
Kolega z ciężkim astygmatyzmem regularnie chodzi na saunę i nic mu się nie dzieje. Raczej kozak jest, 20 minut w fińskiej, gdzie niestety panuje zwyczaj notorycznego polewania kamieni przez gości i ciężko kwadrans wysiedzieć, to dla niego spoko. Nie wiem, jak infrared, ale nie obawiałbym się zbytnio.
Nie wiem czy metabolizm przyspieszysz… ja odkąd chodzę regularnie, to jeszcze przytyłem 😛 Ale bez sauny minimum dwa razy na tydzień czuję się chory – pochodzisz regularnie, to zobaczysz 😉
chciałabym dopytać ,czy na pewno można korzystać z sauny IR mając żylaki i niewydolność żylną?z tego co się orientuję to w przypadku takich dolegliwości nie powinno sie stosować terapii ciepłem ale być może te promienie działają inaczej.Z góry dziękuję za odpowiedź.
Aniu, nie powinnaś ogrzewać łydek. Znajdź taką saunę bez promienników ogrzewających łydki
Sauny infrared są różne w zależności od obiektu. Takie które same się uruchamiają i regulują i takie które należy samemu włączyć . temp 25-40 C . W trakcie pierwszej wizyty w infrared w pierwszych 5 minutach było wręcz zimno , ponieważ byłem pierwszym klientem tego popołudnia w infrared.
Piszą państwo, że „Po wizycie w saunie infrared nie musimy się schładzać pod prysznicem .Dzięki wysokiej temperaturze otwierają się pory, przez które usuwamy zarówno toksyny, jak i metale ciężkie obecne w zwykłej wodzie. Podczas korzystania z prysznica nasza skóra pochłonęłaby je z powrotem.”
Czy w takim razie szybki prysznic jest również niewskazany zaraz po pobycie w saunie infrared? Czy jedynie nie należy się schładzać zimna wodą? Ciało poci się jednak przy takiej sesji, ciężko mi sobie wyobrazić brak prysznica na zakończenie.
Po wyjściu z sauny o której jest mowa, ale także z sauny suchej, pierwszy prysznic spłukujący powinien być gorący.
Mam pytanie czy mogę korzystać z takiej sauny mając wkładkę miedziana domaciczna???
Oczywiście,że tak . Macica leży głębiej niż 5 cm od skóry. I to wszystko wyjaśnia.
Jeśli jesteś w saunarium to po wyjściu z infrared uzupełnij płyny i możesz skorzystać jeszcze z innej sauny temp. 60 lub odpocznij 15 min i dopiero opłucz ciało . Problemem jest tylko ilość ręczników które musimy mieć lub wypożyczyć. Sauny Infrared są różne jedne same dostosowują temp , w innych samemu się reguluję natężenie z takimi się spotkałem.
Dlatego jest napisane że masz się tylko osuszyć ręcznikiem. Nie chodzi tu o temperaturę wody ale o samą wodę w której znajduje się dużo metali ciężkich. Trzeba odczekać jakiś czas po seansie i dopiero po nim można wziąć prysznic.
Gdzie wy się spłukujecie wodą z metalami ciężkimi? w Czarnobylu na saune chodzicie?
W Nowym Jorku na przykład.
Autor powinien dopisać, ze sauna stosowana zbyt często, wyplukuje minerały z organizmu.
Zarówno w czasie sesji w saunie, jaki i w czasie wysiłku fizycznego wydzielamy pot, a z nim pewną ilość składników mineralnych. Jednak należy zaznaczyć, że jest to niewielka ilość. Wystarczy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, najlepiej wodą mineralną, aby zapobiec ewentualnym niedoborom tych składników.
Nieprawda – minerały przyswajane są tylko w formie organicznej (pożywienie), te w wodzie (sztucznie mineralizowanej) stają się tylko balastem dla organizmu i mocno obciążają układ krwionośny, tworząc w nim „mineralne złogi”.