Sauna parowa ma zróżnicowane działanie lecznicze, ale to nie jedyne jej zalety

16 18 20

Sauna jest coraz popularniejsza w Polsce. Dostęp do niej oferuje prawie każdy klub fitness oraz pływalnia. Możemy wyróżnić kilka rodzajów saun, oprócz parowej znane są również sauny suche, solne, mokre, infrared (sauny na podczerwień). Każda z nich posiada inne właściwości. W tym artykule skupię się jednak na saunie parowej.

Sauna parowa

Sauna parowa inaczej nazywana jest łaźnią rzymską. Wilgotność, jaką osiąga  to 100%, jednak temperatura utrzymywana jest w granicy od 40oC50oC.  Pamiętajmy jednak, że łączny dzienny czas przebywania w saunie, nie powinien przekroczyć 30 minut. Z sauny parowej należy korzystać nie więcej niż 3 razy w tygodniu, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Sauna parowa – zalety

Gorąca para, która unosi się w saunie parowej, sprzyja odprężeniu całego ciała. Możemy się w niej zrelaksować po dniu ciężkiej i stresującej pracy. Temperatura w niej nie jest, aż tak wysoka, jak w przypadku innych rodzajów saun. Dzięki temu korzystanie z niej przez osoby nieznoszące gorąca jest przyjemniejsze i nie powoduje duszności. Możemy również spędzić w saunie parowej więcej czasu (do 15 minut) niż np. w saunie suchej.

Sauna parowa – działanie

Sauna parowa posiada wiele właściwości również leczniczych. Korzystając z niej regularnie możemy zwiększyć swoją odporność na choroby. Jest to spowodowane zmianami temperatury, do jakich dochodzi podczas przerwy w kąpieli parowej. Temperatura panująca w saunie parowej sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, a niska temperatura podczas schładzania ciała, czyli podczas przerwy, powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych. W ten sposób hartujemy swój organizm. Sauna parowa polecana jest również osobom stosującym diety odchudzające, ponieważ przyspiesza trawienie. Po kilkukrotnym zażyciu kąpieli parowej, możemy zauważyć większą elastyczność i jędrność naszej skóry. Dzięki temu naniesione po kąpieli w saunie kremy czy balsamy, lepiej wchłaniają się w skórę. Korzystanie z sauny parowej ma także duży wpływ na nasze samopoczucie. Nasz organizm pod wpływem wysokiej temperatury wytwarza endorfiny (hormony szczęścia).

Sauna parowa, posiada wiele właściwości upiększających oraz zdrowotnych. Jednak pamiętajmy o tym, że osoby z problemami zdrowotnymi nie powinny z niej korzystać. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny parowej jest: niewydolność oddechowa, choroba wrzodowa, trądzik, grzybica. Kobiety w ciąży czy w okresie menstruacji również powinny jej unikać. Pamiętajmy, aby z sauny parowej korzystać z umiarem, wówczas kąpiele w niej przyniosą nam same korzyści.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Sauna parowa ma zróżnicowane działanie lecznicze, ale to nie jedyne jej zalety - 3.8/5. Oddano 937 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

  • Kargol Władyslaw 22.12.2017, 7:20

    Korzystam od ok. 2miesięcy z sauny suchej temp.ok.80,oo, wilgotność ok.5%.Siedzę w niej ok.20 minut bo dopiero po tym czasie widzę krople na skórze, a drugi raz po przerwie ok.15 minut.Zauważyłem znaczną poprawę cery na twarzy, brak też oznak astmy tzw.wysiłkowej.Spadła też nieco waga.

    Odpowiedz
  • West 25.01.2018, 10:44

    80 C to mało , ja siedzę w temperaturze Ok 90 C jeszcze podnoszę ja woda z amolem lejąc kamienie – 5 min i już splywasz cały potem – zwiększ sobie temperaturę 80 to naprawdę mało

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone