Wzór na obliczenie indywidualnej glikemii daje nowe spojrzenie na otyłość
Naukowcy z Instytutu Nauki Weizmanna przeprowadzili badania, które wykazały bardzo duże różnice glikemii po zjedzeniu tych samych produktów spożywczych u badanych. Okazuje się, że na poziom glikemii ma wpływ nasz styl życia, stan zdrowia, geny, dlatego każdy z nas indywidualnie reaguje na pożywienie. Niektórzy mogą jeść fast foody i cieszyć się szczupłą liną, a inni po zjedzeniu banana odkrywają kolejny kilogram na wadze.
Indywidualna prognoza glikemii
W badaniu wzięło udział 800 pacjentów. Okazało się, że niektórzy z nich mieli wyższą glikemię po spożyciu banana niż ciastka. Poziom cukru we krwi u innych nie zmienił się po zjedzeniu chleba, a jeszcze inni pacjenci bardziej reagowali na zjedzenie chleba z masłem niż samej kromki.
Profile badanych zawierające informacje o ich stanie zdrowia, składzie ciała, a także mikrobiomu stanowiły podstawę dla opracowania algorytmu pozwalającego prognozować spersonalizowaną glikemię.
Badania naukowców z Izraela potwierdziły, że tryb życia ma znaczenie w przypadku otyłości i cukrzycy. Poziom glikemii wzrastał zależnie od tego czy posiłek był poprzedzony aktywnością fizyczną czy snem.
Wnioski wyciągnięte z eksperymentu potrzebują jeszcze dalszych badań. Ukazują jednak, że uniwersalna dietetyka nie istnieje. W świetle tych badań indywidualne dobieranie diety zyskuje jeszcze większe znaczenie. Tak samo jak na otyłość, styl życia wpływa na przebieg cukrzycy. Zmiany w diecie i trybie dnia mogą być znaczące w leczeniu i zmniejszeniu objawów choroby.