Wypadanie włosów – przyczyny i domowe sposoby. Ile dziennie wypada włosów?
Aktualizacja: 1 lipca, 2020
Podczas codziennego, normalnego funkcjonowania często znajdujemy pojedyncze włosy na ubraniach czy na samej szczotce. Z jednej strony nikogo to nie dziwi, natomiast z drugiej rodzi wątpliwość, czy aby na pewno nic nie dzieje się w organizmie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy powinniśmy się niepokoić oraz jak sobie z nadmiernym wypadaniem włosów!
Ile dziennie wypada włosów?
Włosy są nitkowatymi tworami o złożonej budowie. Występują, z niewielkimi wyjątkami (np. podeszwa stóp, dłoni czy warg), na całej powierzchni skóry. Pojedynczy włos osadzony jest w mieszku włosowym, który chroni błona podstawna. Cykl „życia” takiego włosa trwa zwykle od 2 do 6 lat. Składa się on z 3 faz: wzrostu, zamierania oraz spoczynku. Podczas 2 fazy kosmki przestają rosnąć, a ich korzeń przesuwa się w stronę mieszka. Natomiast w fazie 3 zwiększa się ich predyspozycja do wypadania, np. podczas czesania. Szacuje się, że ok. 80% wszystkich włosów znajduje się w okresie wzrostu, natomiast jedynie 3–5% w fazie spoczynku. Zdarza się, że cykl ten zostaje z jakiegoś powodu zakłócony, właśnie wtedy pojawia się problem łysienia. Fizjologicznie każdy z nas traci ok. 100 włosów dziennie. Jest to zjawisko całkowicie normalne i nie należy się tym przejmować, kiedy jednak liczba ta zacznie się zwiększać warto zasięgnąć pomocy u specjalisty.
Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny
Przyczyn, jakie mogą prowadzić do nadmiernego wypadania włosów, jest wiele i dotyka różnych składowych organizmu. Najczęstszym powodem bez wątpienia jest łysienie androgenowe (łysienie dziedziczne) oraz plackowate, które należy do grupy chorób immunologicznych (najprościej mówiąc organizm atakuje sam własne komórki). Możemy wśród nich wymienić m.in. przebytą lub istniejącą chorobę (schorzenia tarczycy, niedokrwistości, długotrwałe przeziębienie), niewłaściwie dobraną dietę (niedobory witaminy A, żelaza), zaburzenia hormonalne, terapie (chemioterapia, radioterapia), przewlekły stres czy anomalie skóry głowy. Dodatkowo wpływ na tę przypadłość ma poród oraz stan zapalny organizmu.
Stopniowy i nasilający się z każdym kolejnym rokiem ubytek włosów może mieć podłoże genetyczne. Pamiętajmy, że zbyt intensywne oraz częste zabiegi fryzjerskie mogą się przyczynić do wyżej opisywanej anomalii, podobnie jak zbyt mocne upięcia czy ściąganie pasm. Istnieje także choroba zwana trichotilomanią, jest to schorzenie psychiczne, podczas którego chory nieświadomie wyrywa swoje włosy). Ponadto problem nadmiernego wypadania włosów bardzo często nasila się podczas menopauzy. Do osłabienia włosów przyczynić się również mogą restrykcyjne diety, czy też zaburzenia odżywiania oraz niektóre leki, m.in. antykoncepcyjne czy przeciwdepresyjne, na nadciśnienie oraz przeciwzakrzepowe. Nadmierne wypadanie włosów może być także objawem niedoboru białka w diecie.
Domowe sposoby na wypadanie włosów
Wśród najprostszych domowych sposobów radzenia sobie z nadmiernym ubytkiem włosów są odżywki na bazie żółtka jaja. Wystarczy w tym celu skórę głowy przed myciem posmarować żółtkami, a następnie przykryć ręcznikiem i odczekać ok. godzinę. Po tym czasie głowę spłukać oraz umyć. Ze względu na bogactwo witamin, szczególnie A oraz z grupy B czy E w jajku, kuracja ta odbuduje osłabione kosmki. Podobne działanie ma oliwa z oliwek stosowana w ten sam sposób. Dodatkowo skuteczny okazuje się być sok z korzenia czarnej rzodkwi, czy rozgnieciony czosnek, które wcierane w skórę głowy regenerują cebulki włosowe, co przeciwdziała ich wypadaniu. W przypadku czosnku, przygotowaną maź stosuje się raz w tygodniu i utrzymuje na skórze głowy przez ok. 20 minut.
Ostatnio swoją popularność zyskały drożdże, szczególnie piwowarskie. Picie ich roztworu z wodą czy mlekiem, a nawet sporządzanie maseczek działa cudownie na opisywany problem i zagęszcza włosy. Wśród naturalnych metod można wymienić również tonik sporządzony z bylicy, który znacząco pobudza porost włosów i zapobiega łupieżowi. Płyn ten należy wcierać w skórę głowy po umyciu.
Składniki:
- 50g bylicy,
- 2 szklanki wody,
- 1/3 szklanki wódki.
Przygotowanie: w niewielkim garnku umieścić bylicę i zalać ją wodą. Całość zagotować, przecedzić, a następnie ostudzić. Następnie dodać alkohol do mieszanki i wymieszać. Całość przechowywać w lodówce.
Niezwykle ważne jest, by zachować ostrożność i prawidłowo przygotować mieszankę, w innym przypadku roślina ta może być trująca.
Na wypadanie włosów dobra jest chinina!
Podsumowując ubytek włosów jest zjawiskiem naturalnym, jednak w momencie, kiedy ich ilość przekracza 100, warto zacząć zastanawiać się nad przyczyną problemu oraz jego rozwiązaniem. Niezwykle przydatne okazać się mogą naturalne i domowe sposoby, które niskim kosztem finansowym mogą zdziałać cuda!
Literatura:
- Brzezińska-Wcisło L., Lis A., Kamińska G, Wcisło-Dziadecka D.:”Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka.”, Postępy Dermatologii i Alergologii XX, 2003/5.
- Muszyńska B., Malec M., Sułkowska-Ziaja K.: „Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych.”, Postępy Fitoterapii, 2013/1.
- Rajchel L.: „Możliwości wykorzystania szczaw karpackich w profilaktyce zdrowotnej.”, J. Elementol., 2006, 11(3)/337-345.
- Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J.: „Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów.”.
Mi zdecydowanie za dużo włosów wypadało, dlatego zrobiłam sobe dłuższą kurację lekiem z biotyną. Dzięki temu udało mi sie skutecznie zahamować wypadanie i włosy stały się mocniejsze