Suplementy witaminowe – brać czy nie brać?
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały nieskuteczność a nawet szkodliwość multiwitamin dostępnych na amerykańskim rynku. Nie dość, że nie zastępują zdrowej i zbilansowanej diety, to jeszcze substancje dodatkowe mogą pogorszyć stan zdrowia.
Witaminy tak, ale nie z kapsułek
Skondensowane zestawy witaminowe w postaci kapsułek są częstym produktem kupowanym przez konsumentów. Mają za zadanie uzupełnienie braków witaminowych spowodowanych ubogą bądź źle zbilansowaną dietą. Ich rola rośnie szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie mamy dostępu do świeżych warzyw, czyli najlepszego źródła witamin. Należy jednak uważnie czytać skład suplementów, bowiem wiele z nich zawiera zbędne dodatki.
Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w „Annals of Internal Medicine”, suplementy witaminowe nic nie dają. Badania przeprowadzono na grupie osób starszych. Przez 12 lat podawano multiwitaminy lub placebo, które miały pomóc w zachowaniu funkcji poznawczych. Po zakończonym eksperymencie nie zauważono różnicy, w grupie zażywającej dodatkowe witaminy.
Badano również wpływ nadmiaru witamin na ryzyko chorób układu krążenia. Jak się okazało również tutaj multiwitaminy nie przyniosły żadnych zmian. Czy zatem suplementy witaminowe są stratą pieniędzy?
Nic nie zastąpi zdrowej i zbilansowanej diety bogatej w naturalne źródła witamin. W przypadku jednak skrajnych niedoborów medykamenty witaminowe mogą pomóc uniknąć groźnych skutków zdrowotnych. Najważniejsze, aby zapamiętać, że przyjmowanie wszelkich suplementów powinno się konsultować z lekarzem. Samodzielne przyjmowanie dodatkowych dawek witamin może prowadzić do hiperwitaminozy, która ma poważne konsekwencje zdrowotne.