Senność po posiłku – przyczyny. Jak uniknąć senności po posiłku?
Aktualizacja: 9 kwietnia, 2024
Senność po posiłku to uczucie pojawiające się wraz z wiekiem i dotykające coraz większą liczbę osób. Mimo tego, co większość sądzi, może być wynikiem występowania schorzeń układu krwionośnego, a łagodzenie tej przypadłości jest znacznie bardziej złożone niż po prostu wybranie się na drzemkę. Czym tak naprawdę jest i z czego wynika? Przeczytaj i dowiedz się już teraz!
Senność po posiłku
Senność po posiłku dotyczy coraz większej liczby osób. Jeszcze do niedawna przypadłość ta dotykała głównie osoby starsze. Pojawia się ona w wyniku wysokiej intensywności pracy jelit, co związane jest z trawieniem, a właściwie już wchłanianiem składników odżywczych i rozprowadzaniem ich po organizmie. Do prawidłowego funkcjonowania jelit niezbędne jest ich prawidłowe ukrwienie, a więc potrzebna jest dość duża ilość krwi, która odpływa z mózgu. Nie ponosi on żadnego uszczerbku, jednak jego aktywność maleje, stąd właśnie uczucie senności i ochota na drzemkę. Niewiele osób wie, że występuje także zjawisko senności wywoływane przez samą myśl o jedzeniu. Mózg odpowiada wówczas na sygnał wysłany z oczu. Nasz organizm zdaje sobie sprawę z tego, że jelita będą potrzebowały większej ilości krwi, by sprostać wchłanianiu składników odżywczych. W wyniku tego z mózgu gwałtownie odpływa krew i następuje chwilowe niedotlenienie skutkujące uczuciem senności. Jednak jest to o wiele rzadziej występujące schorzenie.
Senność po posiłku – przyczyny
Do przyczyn wywołujących uczucie senności po posiłku zalicza się głównie schorzenia układu krwionośnego. Jedną z nich jest miażdżyca, w wyniku której ukrwienie jelit może być pogorszone. W wyniku tego pojawia się ból brzucha i jednocześnie ma miejsce upośledzone wchłanianie składników odżywczych pożywienia powstałych w wyniku trawienia. Taka przypadłość nazywana jest chromaniem brzusznym i jest ciężka do leczenia. Dodatkowo zbyt obfity posiłek wywołuje nagły wyrzut dużej ilości glukozy do krwioobiegu i zwiększenie jej stężenia, co skutkuje obciążeniem układu trawiennego oraz osłabieniem i sennością. Uważa się, że w przypadku wypijania niedostatecznych ilości płynów organizm reaguje sennością. Dieta jest równie istotna, szczególnie biorąc pod uwagę węglowodany. Jak wyżej wspomniałam wpływają one – szczególnie te proste (ziemniaki, soczki, napoje gazowane, słodycze) na znaczący wzrost poziomu glukozy we krwi. Organizm w takiej sytuacji stara się za wszelką cenę ochronić nasz układ przed przecukrzeniem (hiperglikemią) i wyrzuca dużą ilość insuliny do krwioobiegu powodując jego obniżenie i doprowadzenie do bezpiecznego stanu. Niestety często obniżenie to przekracza bezpieczny próg, w wyniku czego stajemy się senni i opanowuje nas nieposkromiona chęć na słodycze.
Jak uniknąć senności po posiłku?
W związku z ograniczaniem występowania uczucia senności po posiłku bardzo efektywna okazuje się być aktywność fizyczna, gdyż ruch nie tylko zmniejsza to uczucie, ale także niweluje skutki zjedzenia zbyt obfitego posiłku poprzez wpływ na polepszenie metabolizmu i przyspieszenie trawienia. Dodatkowo istotna jest dieta i spożywanie 4–5 niewielkich objętościowo posiłków, ale w regularnych odstępach czasowych, najlepiej co 2–3 godziny. Posiłki powinny być zbilansowane tak, by dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych, nie tylko makroskładników, ale także witamin i składników mineralnych. Najważniejszą jednak zasadą jest unikanie przejadania się, każdy kęs należy powoli i dokładnie przeżuwać, kiedy nastąpi uczucie sytości warto przerwać jedzenie. Warto ograniczyć spożycie węglowodanów, zwłaszcza w porze obiadowej (makarony, ziemniaki, kasze), a najlepiej zastępować dodatkowo te proste, złożonymi (białe pełnoziarnistymi). To samo dotyczy spożywanych płynów podczas obiadu. Powinno się zrezygnować ze słodkich soków i napojów na rzecz wody. Jednakowoż zaleca się rezygnację z deseru po obiedzie i odczekanie do podwieczorku, a także włącznie zdrowych tłuszczów do diety (oleje roślinne – rzepakowy, sojowy, sezamowy, słonecznikowy, lniany, awokado). Najlepszym wyjściem będzie wybór spaceru po posiłku. Warto odetchnąć i przewietrzyć się, a także wziąć 20–30 szybkich i głębokich oddechów by dotlenić mózg. W pracy wystarczy zadbać o przerwy i spacer po biurze.
Podsumowując senność po posiłku nie jest zjawiskiem naturalnym, a wynika z upośledzenia działania jakiejś części naszego organizmu. Z całą pewnością nie warto lekceważyć przypadłości. Należy wręcz jak najszybciej włączyć do swojego trybu życia zmiany, pozwalające na niwelowanie uczucia zmęczenia. Zalecenia nie są skomplikowane, a mogą znacznie polepszyć zdrowie naszego organizmu.