Rumianek – zastosowanie i właściwości najpopularniejszej rośliny leczniczej!

16 18 20

Może być pospolity, lekarski, apteczny, zwyczajny, prawdziwy…  Ma wiele nazw, ale pod którą go nie spotkamy będzie to zawsze jeden i ten sam znany od lat rumianek. Można kupić go w każdym sklepie zielarskim albo posadzić samemu w ogródku. Napary z rumianku mogą być stosowane w różnorodny sposób. Oto najważniejsze informacje dotyczące właściwości i zastosowania rumianku.

Rumianek jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym ziołem leczniczym na świecie. Pochodzi głównie z południowej i środkowej Europy oraz Azji Mniejszej. Nie mniej jednak rośnie również w Ameryce Południowej, Północnej oraz Australii.  Jest to jednoroczna roślina wyrastająca na wysokość od ok. 10 cm do 50 cm. Cechuje się koszyczkami z białymi płatkami na zewnątrz i żółtym środkiem. Pachnie delikatnie lecz specyficznie. Rumianek rośnie najczęściej na łąkach, polach, w lasach. Nie jest wymagający zatem można go posadzić w przydomowym ogródku.

Rumianek – właściwości       

Rumianek wykazuje szereg właściwości leczniczych i wspomagających organizm. Do najważniejszych można zaliczyć działanie:

 • przeciwzapalne,
 • przeciwgrzybiczne,
 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwalergiczne,
 • przeciwbólowe,
 • rozkurczowo,
 • przeciwwrzodowe,
 • regulujące procesy trawienne,
 • zabija zgagę,
 • poprawiające prace nerek i wątroby,
 • usprawniające prace układu nerwowego, działa uspakajająco, pomaga w stanach, depresyjnych i lękowych,
 • relaksacyjne,
 • regeneracyjne,
 • odświeżające.

Rumianek – zastosowanie

Rumianek stosuje się wewnętrznie w postaci herbatek, naparów i nalewek przede wszystkim przy zaburzeniach pokarmowych, na tle nerwowym czy bólach różnego pochodzenia. Rumianek można również stosować jako okłady np. na oczy lub podrażnioną skórę, jako płukanki w stanach zapalanych błon śluzowych oraz do sporządzania nasiadówek w zakażeniach dolnych dróg moczowych lub łagodząco w hemoroidach (zobacz jak powinna wyglądać dieta wspomagająca leczenie hemoroidów). Kąpiel z dodatkiem olejku rumiankowego na pewno zadziała relaksująco i odprężająco. Ponadto rumianek jest wykorzystywany do sporządzania inhalacji w dolegliwościach ze strony układu oddechowego np. w zapaleniu zatok lub katarach alergicznych. Aktualnie jest również dodatkiem do wielu kremów, maści, szamponów, balsamów, olejków do masażu. Napary z rumianku można używać również jako płukanki odżywcze do włosów.

W domowej apteczce oprócz leków nie może zabraknąć rumianku. Jest to zioło o cennych właściwościach i pomaga w wielu schorzeniach. Ze względu na swój łagodny smak może być również dobrą herbatką relaksująca przed snem. Kosmetyki z rumiankiem są delikatne, ale skuteczne. Mogą być stosowane również przez osoby o wrażliwej skórze.  Korzystajmy z dobroci rumianku i cieszymy się zdrowiem.

Literatura:

Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Postępy Fitoterapii 2/2014

Zielińska-Pisklak M., Szeleszczuk M., Rumianek lekarski – dlaczego warto go mieć w domowej apteczce, Katedra i Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, Wydział Farmaceutyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Rumianek – zastosowanie i właściwości najpopularniejszej rośliny leczniczej! - 4.3/5. Oddano 23 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk