Rozmowa to podstawa – opanuj zasady efektywnej komunikacji
Aktualizacja: 26 lutego, 2024
„Rozmowa to podstawa” – słowa te słyszymy bardzo często głównie w poradach dla konfliktowych par. Jednak rozmowa okazuje się być niezwykle ważna nie tylko w relacjach partnerskich, ale także zawodowych. Brak zrozumienia bardzo często prowadzi do kłótni, w czasie których pada o to jedno słowo za dużo. Poznajcie najważniejsze zasady dobrej komunikacji, aby w waszym życiu zapanował spokój i zrozumienie.
Klucz do dobrej komunikacji
Na samym początku warto wymienić najważniejsze zasady dobrej komunikacji. Należy pamiętać, że w rozmowie ważne są nie tylko zawarte informacje, ale także sposób ich przekazywania. Ton głosu, język, gesty bardzo mocno wpływają na odbiór i reakcje naszego rozmówcy. Jest to istotne także w komunikacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Odpowiedni dobór słów może okazać się niezwykle istotnym elementem wychowawczym.
Bardzo ważnym elementem komunikacji jest także mówienie o sobie, o swoich odczuciach i emocjach. Dla wielu jest to niezwykle trudne, przez co zamykają się w sobie lub też nie mówią wszystkiego, co również może prowadzić do późniejszego niezrozumienia i konfliktów. Informacja zwrotna jest niezwykle ważna dla rozmówcy, pomaga mu ona odpowiednio ustosunkować się do drugiej osoby i znaleźć nić porozumienia. Jednak, by taką informacje odebrać ważna jest umiejętność słuchania, która zaraz obok mówienia jest najważniejszym elementem komunikacji.
W dzisiejszych czasach coraz więcej spraw prywatnych i zawodowych załatwia się za pośrednictwem internetu. Wszelkiego rodzaju portale społecznościowe zaczynają pełnić rolę biur matrymonialnych, a za pomocą e-maili zawieranych jest coraz więcej umów, które kończą się rozwiązaniem z powodu nieścisłości i niezadowolenia z warunków. Czym różni się komunikacja twarzą-w-twarz od komunikacji za pomocą internetu? Która z nich jest lepsza a która łatwiejsza? Z pewnością głosy będą podzielone. W relacjach towarzyskich jednak polecamy rozmowy w cztery oczy!
Asertywność to niezwykle ważna i ceniona cecha wśród ludzi biznesu. Warto zyskać umiejętności asertywnej komunikacji, zarówno jeśli zajmujesz wyższe stanowisko, jak i znajdujesz się na niższym szczeblu kariery. Asertywność jako cecha charakteru pomoże Ci w osiągnięciu celów, przybliży do sukcesu zawodowego, a także pozwoli uniknąć wielu konfliktów między pracownikami.
Nieco odmiennymi prawami rządzi się rozmowa zawodowa od prywatnej. Jak poradzić sobie w tej drugiej? Szczera rozmowa pomiędzy partnerami jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak Twoim celem jest dopiero podbicie serca warto opanować sztukę prawienia komplementów. Dziedzina ta jest niezwykle delikatna, bowiem zarówno nadmiar komplementów, jak i ich niedobór może szkodzić przyszłej znajomości. Dużo również zależy od osoby, do której kierowane są komplementy. Jej reakcja powinna naświetlić Ci sposób prawienia komplementów i ich liczbę. Komplementy mogą okazać się także sposobem wywierania wpływu, który prowadzić może do przykrych konsekwencji. Warto więc nauczyć się także odpowiedniego reagowania na nieszczere komplementy ze strony rozmówcy.
W ramach podsumowania odsyłamy do 5 reguł efektywnej komunikacji. Ich opanowanie z pewnością wpłynie na jakość waszych rozmów z najbliższymi.