Piołun – działanie. Herbata, wino, nalewka z piołunu
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Piołun, czyli tzw. bylica piołun, to zioło od wieków stosowane w medycynie ludowej. W ostatnim czasie zaczyna być ponownie doceniane ze względu na jego prozdrowotne właściwości. Najczęściej stosuje się go u osób z problemami układu pokarmowego lub u kobiet z kłopotami menstruacyjnymi. Nie należy zapominać, że piołunu nie można stosować przez dłuższy okres. Wskazane jest też, aby przestrzegać dozwolonej ilości jego spożycia.
Ziele piołunu
Piołun (Artemisia absinthium) naturalnie rośnie w różnych zakątkach świata. Przede wszystkim możemy go spotkać w Europie, Azji, Afryce oraz w Ameryce Północnej. Występuje również w Polsce, gdzie porasta najczęściej łąki, pola, zbocza oraz nieużytki. Bardzo ważne jest, aby miejsce to było nasłonecznione lub lekko zacienione. Piołun jest to roślina dość wysoka, która tworzy kępy. Zazwyczaj osiąga do dwóch metrów wysokości. Charakteryzuje się pierzastymi liśćmi, które najczęściej przybierają barwę od srebrzystej do szarej, a od spodu są zwykle białe. Natomiast kwiaty przybierają formę kwiatostanów o żółtym kolorze. Zioło to odznacza się specyficznym, silnym aromatem. Okres kwitnienia przypada na czas od czerwca do września.
Piołun – działanie
Dlaczego roślina ta cieszy się takim uznaniem wśród osób stosujących naturalne metody leczenia? Dzieje się tak, ponieważ piołun wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, żółciopędne, przeciwpasożytnicze oraz przeciwskurczowe. A wszystko dzięki temu, że w swoim składzie zawiera m.in. olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, sole mineralne, witaminę C oraz wiele kwasów organicznych. Piołun bardzo dobrze sprawdza się głównie w dolegliwościach przewodu pokarmowego. Stosuje się go przy niestrawności, nieżycie żołądka, w czasie występującej zgagi czy wzdęć. Pomocny jest również w schorzeniach związanych z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Zioło to dzięki swoim oczyszczającym właściwościom zalecane jest przy łagodnych dolegliwościach związanych z układem moczowym. Bardzo często wykorzystywane jest także do uregulowania cykli menstruacyjnych. Regularne spożywanie naparów pomaga poskromić pasożyty przewodu pokarmowego, m.in. owsiki, glisty ludzkie. Po wystygnięciu napary bardzo często wykorzystywane są również do wcierania ich w skórę, w przypadku kaszlu, a także świerzbu czy wszawicy.
Herbata z piołunu
Piołun ma bardzo gorzki smak oraz charakterystyczny ziołowy zapach. Bardzo często stosowany jest przez nas w formie naparu. Taką herbatę możemy uzyskać poprzez zalanie 1 łyżeczki suszonego zioła 1 szklanką wrzątku. Następnie parzymy ją pod przykryciem przez 15 minut. Do herbaty, ze względu na jej gorzki posmak, można dodać niewielką ilość miodu . Napar jest również skutecznym środkiem na stany zapalne jamy ustnej, dlatego warto płukać nim gardło.
Wino piołunowe
Wino piołunowe pobudza wydzielanie soków trawiennych, jest również doskonałym rozwiązaniem przy niestrawnościach czy przewlekłych nieżytach żołądka. Receptura na nie jest bardzo prosta. 4-5 łyżek rozdrobnionego ziela piołunu należy zalać połową szklanki 40% alkoholu i zostawić na jedną dobę. Dodać 1 litr białego wina, pozostawić na 1 dzień, następnie przesączyć. W celu pobudzenia apetytu można pić wino po 1 łyżeczce 3 razy dziennie pół godziny przed jedzeniem.
Nalewka z piołunu
Trunki na bazie ziół wykazują wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego bardzo często zalecane są w codziennej profilaktyce. W dzisiejszych czasach piołun wykorzystuje się przede wszystkim do sporządzania nalewek i likierów oraz do aromatyzowania wódki. Najbardziej znanym alkoholem wyrabianym z tego zioła jest absynt. Aby otrzymać nalewkę z piołunu na wiosnę należy zebrać garść najmłodszych liści piołunu, następnie napełnić nimi butelkę po winie, nie gniotąc przy tym liści. Zalać do pełna spirytusem, zakorkować i odstawić w ciepłe miejsce na 1 tydzień. W następnej kolejności spirytus trzeba zlać do innej butelki i w miarę potrzeby zaprawić nim czystą wódkę, dolewając do niej tyle wody, ile wlewamy do spirytusu, tak, aby wódka nie była zbyt mocna.
Podsumowując, piołun jest to zioło, któremu przypisuje się liczne właściwości prozdrowotne. Należy jednak pamiętać, aby wystrzegały się go kobiety w ciąży oraz karmiące. Również spożywanie preparatów zawierających w swoich składzie piołun może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu lub problemów z laktacją. Natomiast nadmierne stosowanie tego zioła może skutkować nawet zaburzeniami psychotycznymi.
Literatura:
- A. Geszprych, „Zróżnicowanie bylicy piołun występującej na terenie Mazur pod względem. zawartości i składu olejku eterycznego”, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 2007, 517, 317-324,
- A. Skarżyński, Zioła czynią cuda, 1994,
- B. Żuraw, W. Haratym, M. Tietze i in., „Rośliny dziko rosnące o właściwościach toksycznych”, Alergoprofil, 2014, 10, 1, 19-27.
jak można uzyskać wino zalewając zioła 40% wódką i jeszcze pozwolić aby wytrawiało się 1 dzień. to chyba jakieś nieporozumienie