Nikotyna okazuje się skutecznym… lekiem?
Według badań zamieszczonych na łamach czasopisma naukowego „The Journal of Pharmacology” okazuje się, że nikotyna może być skutecznym lekiem na wrzodziejący zespół jelita grubego (WZJG). Kolejne testy przeprowadzone zarówno na szczurach, jak i ludziach przynoszą pozytywne efekty.
Nikotyna nie zawsze taka straszna
Nałóg nikotynowy słusznie jest zwalczany przez kolejne kampanie społeczne, bowiem zwiększa ryzyko występowania wielu chorób układu oddechowego, a także zmian nowotworowych. Nikotynizm może całkowicie zrujnować zdrowie, jednak jak się okazuje nie w każdym przypadku.
Naukowcy zaobserwowali pozytywne oddziaływanie nikotyny w czasie leczenia WZJG. Po zastosowaniu terapii nikotynowej zaobserwowano znaczną poprawę zdrowia. Badani byli wystawieni na oddziaływanie dymu papierosowego. Podaż przezskórna wystarczyła, aby wywołać remisję choroby.
Zdrowie za wszelką cenę
Terapia nikotynowa, choć jak się okazuje skuteczna w przypadku WZJG może przynieść ze sobą pogorszenie zdrowia, właściwe dla nałogowego palenia papierosów np. wystąpienie zmian nowotworowych. Rozwiązanie to potrzebuje kolejnych badań i eksperymentów.
Palenie papierosów jest zgubnym nałogiem, jednak ma swoje wyjątkowe sytuacje, w których może pomóc. Naukowcy odkryli również pozytywne działanie palenia papierosów na schizofreników. Jednak, czy tego rodzaju terapia jest warta swojej ceny?