Naturalne metody walki z zakażeniami układu moczowego

16 18 20

Zakażenie dróg moczowych może przerodzić się w poważne powikłania. Konsultacja lekarska jest wtedy niezbędna. W walce z chorobą mogą nam jednak pomóc naturalne sposoby.

Problemy z oddawaniem moczu, ból, pieczenie – to jedne z objawów infekcji dróg moczowych. Nie należy ich bagatelizować, gdyż nieleczona choroba może prowadzić do groźnych konsekwencji.

Zakażenie dróg moczowych

Zakażenie dróg moczowych znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Najczęściej spowodowane jest obecnością drobnoustrojów (bakterii) w drogach moczowych. Pojawia się stan zapalny, który wiąże się z bólem, pieczeniem i utrudnionym oddawaniem moczu.

Co pomaga w zakażeniach dróg moczowych?

Istnieje wiele domowych sposobów na walkę z infekcjami dróg moczowych. Podstawowym jest picie dużych ilości wody. Dzięki temu można szybciej wypłukać bakterie z układu moczowego i pozbyć się infekcji. Rozcieńczony mocz nie powoduje poza tym pieczenia podczas mikcji. Pomocna jest także soda oczyszczona, z której sporządzony napój (około 1 łyżeczka sody na szklankę wody) pomaga obniżyć kwasowość moczu i złagodzić dolegliwości związane z infekcją.

Właściwości hamujące rozwój bakterii, a zarazem infekcji posiadają owoce – żurawina powszechnie wykorzystywana w problemach z układem moczowym oraz borówki. Ananas także jest polecany w przypadku zakażeń układu moczowego, z powodu zawartego w nim enzymu – bromelainy. Sok z żurawiny działa łagodząco i przeciwbakteryjnie, a w aptekach dostępne są preparaty zawierające ekstrakty z tego owocu. Żurawina zaliczana jest do tzw. superfoods i posiada o wiele więcej cennych właściwości dla naszego organizmu.

Witamina C oraz produkty z dużą jej dawką pomagają w neutralizacji bakterii, wspomagając walkę z infekcją.

Zioła także mogą przynieść ulgę. W formie tabletek często mają działania moczopędne. Napary z rumianku, szałwii tzw. nasiadówki, działają rozgrzewająco i przeciwbakteryjnie, poprawiają także ukrwienie błony śluzowej dróg moczowych.

Obok środków farmakologicznych i zaleceń lekarskich, ulgi i pomocy w zakażeniach dróg moczowych możemy szukać w domowej kuchni. Naturalne zabiegi pomagają w zwalczaniu infekcji, są małoinwazyjne i często bardzo skuteczne. Nie należy jednak bagatelizować objawów, które utrzymują się dłuższy czas. Wtedy konieczna jest wizyta lekarska.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Naturalne metody walki z zakażeniami układu moczowego - 3.7/5. Oddano 12 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.