Morszczyn pęcherzykowaty – właściwości, zastosowanie, suplementacja
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Morszczyn pęcherzykowaty to mniej „sławny” na rynku suplementów diety glon. Mimo tego, iż sławą ustępuje bardziej znanym algom, takim jak kelp czy chlorella, może pochwalić się równie korzystnym działaniem na organizm. Jego główne zalety to przyspieszenie pracy tarczycy i pomoc w redukcji masy ciała. Jakie inne właściwości ma morszczyn pęcherzykowaty i czy warto włączyć go do codziennej suplementacji?
Morszczyn pęcherzykowaty
Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus) jest glonem należącym do gatunku brunatnic, występującym głównie w wodach północnego Atlantyku i Oceanu Arktycznego oraz mórz w ich obrębie. Zwykle występuje na głębokości 15 m. W Polsce od 2004 roku objęty jest ochroną gatunkową. Morszczyn pęcherzykowaty jest glonem morskim o oliwkowej barwie i taśmowatej plesze, opatrzonej pęcherzami pławnymi, dochodzącej do 1 m wysokości. W jego budowie wyodrębnić można trzy części – ryzoid, kauloid i fylloid. Są to odpowiedniki kolejno: korzeni, liści i łodygi.
Morszczyn pęcherzykowaty – właściwości
Morszczyn pęcherzykowaty zawiera związki fenolowe, polisacharydy, chlorofil, fukozan, karotenoidy i minerały – szczególnie jod (w postaci dijodotyrozyny) i selen, związane organicznie. Glon ten zawiera również witaminy (A, B1, B2, C) oraz inne pierwiastki, takie jak potas, wapń, miedź, cynk, brom i mangan.
Powyższy skład sprawia, iż morszczyn pęcherzykowaty wykazuje wielokierunkowy wpływ na organizm:
- reguluje rytm wypróżnień – zawarte w glonie polisacharydy, dzięki zdolności do pęcznienia w układzie pokarmowym, posiadają właściwości pobudzające perystaltykę i stymulujące wypróżnianie;
- pobudza pracę tarczycy – zasobność glonu w jod sprawia, iż może on pobudzać pracę tarczycy oraz zapobiegać jej niedoczynności wywołanej niedoborem tego pierwiastka;
- wspomaga proces odchudzania – wpływając na zwiększoną produkcję hormonów tarczycy może przyczyniać się do przyspieszenia przemiany materii i ułatwienia procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Intensyfikuje również utlenianie tłuszczów i cukrów w organizmie oraz reguluje rytm wypróżnień, co również ma pozytywny wpływ w procesie utraty masy ciała. Dzięki zawartości kwasu alginowego, który ma zdolność do pochłaniania wody i wielokrotnego zwiększania swojej objętości, morszczyn stymuluje uczucie sytości, co ułatwia utrzymanie diety niskokalorycznej;
- pomocny w bólach reumatycznych i artretycznych – jego przeciwzapalne działanie sprawia, iż może być stosowany pomocniczo w łagodzeniu dolegliwości stawowych. W tym celu stosuje się go w kąpielach leczniczych;
- wygładza i ujędrnia skórę – morszczyn jest szeroko stosowany w kosmetyce, gdzie dodawany jest do preparatów o działaniu nawilżającym, oczyszczającym i ujędrniającym;
- reguluje ciśnienie tętnicze krwi i ogranicza progres zmian miażdżycowych – poprzez zapobieganie odkładania się lipidów w naczyniach krwionośnych przyczynia się do hamowania procesu tworzenia blaszki miażdżycowej, zaś zdolność do rozszerzania naczyń krwionośnych sprawia, iż obniża on ciśnienie krwi;
- wspomaga układ odpornościowy – dzięki zawartym w nim polisacharydom;
- działa moczopędnie, likwiduje obrzęki.
Morszczyn pęcherzykowaty – zastosowanie
Wspomniane wyżej właściwości morszczynu pęcherzykowatego sprawiają, iż może być on stosowany w:
- zaparciach
- niedoczynności tarczycy wywołana niedoborem jodu
- otyłości
- zmniejszeniu apetytu
- w celu uzupełnienia niedoboru jodu w diecie
- miażdżycy i nadciśnieniu
- w bólach stawowych
- skąpomoczu, obrzękach
Morszczyn pęcherzykowaty – przeciwwskazania
Najważniejsze przeciwwskazania do suplementacji morszczynu pęcherzykowatego to nadwrażliwość na jod i nadczynność tarczycy. Uważać powinny również osoby cierpiące na hipotyreozę, przyjmujące syntetyczne hormony gruczołu tarczowego, gdyż może u nich dojść do zbyt gwałtownego przyspieszenia pracy tarczycy. Zaleca się konsultację z lekarzem w przypadku stosowania morszczynu przez kobiety w ciąży i karmiące.
W razie przedawkowania mogą wystąpić objawy nadczynności tarczycy – bezsenność, nadciśnienie tętnicze, nadmierne pocenie się, przyspieszone tętno, napady dusznicy.
Morszczyn pęcherzykowaty – suplementacja
W przypadku sporządzania naparu, 2–3 łyżeczki suszonego zioła zalać szklanką gotującej się wody i pozostawić do macerowania przez około 10 minut. Taki napar powinien być pity trzy razy dziennie.
Na rynku dostępne są również suplementy w postaci proszku lub kapsułek, które przyjmuje się zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta.
Morszczyn pęcherzykowaty jest niezwykle cennym dla zdrowia człowieka glonem. Warto śledzić najnowsze badania potwierdzające jego pozytywne działanie na organizm.
Będąc w Szwecji zbieraliśmy ta roślinę. Umyty i wypłukany wrzucalesmy do zalewy po ogórka konserwowych na kilka dni. Świetny dodatek do sałatek.