Leczenie naturalne niedoczynności tarczycy. Zioła na niedoczynność tarczycy
Aktualizacja: 26 maja, 2020
Niedoczynnością tarczycy określamy stan kliniczny, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów T3 i T4 dla aktualnych potrzeb organizmu, co powoduje w badaniach laboratoryjnych obniżenie stężenia wspomnianych hormonów. W odpowiedzi na niskie stężenie T3 i T4 dochodzi do nadmiernej produkcji TSH (hormon tyreotropowy) przez przysadkę mózgową, który stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów. Charakterystycznymi objawami niedoczynności tarczycy są przyrost masy ciała, uczucie ciągłego zimna, senność, depresja, zaburzenia pamięci, zaparcia, sucha skóra oraz zaburzenia miesiączkowania.
Leczenie naturalne niedoczynności tarczycy
Podstawą leczenia niedoczynności tarczycy jest farmakoterapia ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekiem najczęściej stosowanym przez osoby z niedoczynnością tarczycy jest lewotyroksyna, która jest syntetycznym odpowiednikiem hormonu T3 (tyroksyny) wytwarzanego przez tarczycę w odpowiedzi na działanie TSH. Regularne zażywanie leku pozwala na unormowanie wydzielania TSH przez przysadkę. Czas farmakoterapii oraz dawkę leku ustala lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę odpowiedź organizmu pacjenta na syntetyczny hormon.
Naturalne wspomaganie leczenia farmakologicznego polega na łagodzeniu objawów typowych dla niedoczynności tarczycy, tzn. przyrostu masy ciała, uczucia zimna, senności, depresji, zaparć, suchej skóry, a także zaburzenia miesiączkowania. Mogą pojawić się również zaparcia. Warto skontaktować się z dietetykiem, który opracuje dietę o prawidłowej kaloryczności, co pomoże w walce z nadmierną masą ciała.
Uczucie zimna powinno złagodzić doprawianie potraw korzennymi przyprawami np. cynamon, kardamon, imbir, gałka muszkatołowa oraz ostrymi takimi jak pieprz, pieprz cayen, ostra papryka. Warto również jadać posiłki ciepłe, ograniczając zimne. W kwestii zaparć, skuteczne będzie wprowadzenie do diety produktów wykonanych z pełnego ziarna (np. ryż brązowy, razowe pieczywo, mąka pełnoziarnista, ciemny makaron, kasza pęczak, gryczana, płatki owsiane), a także zwiększenie udziału warzyw (ok. 500 g na dobę) w codziennym jadłospisie.
Zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu za pomocą wody i ziołowych naparów, a także zastąpienie nienasyconymi tłuszczami roślinnymi (np. oleje roślinne, orzechy, nasiona, pestki, awokado) i rybimi (tran, łosoś, makrela, szprotki), tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego (tłuste mięsa, masło, smalec) i nienasyconych trans (margaryny, wyroby cukiernicze, słodycze, żywność wysoko przetworzona), wpłynie pozytywnie na poprawę stanu skóry. Jeśli mówimy o niedoczynności tarczycy nie należy zapomnieć o niebagatelnym wpływie odpowiedniej podaży wraz z dietą jodu będącego składnikiem hormonów tarczycy, selenu wchodzącego w skład enzymów odpowiadających za metabolizm hormonów tarczycowych, a także żelaza i cynku, które odpowiadają za prawidłowość procesów enzymatycznych związanych z metabolizmem T3 i T4.
Zioła na niedoczynności tarczycy
- Czerwona herbata – pita kilkakrotnie w ciągu dnia przyspiesza przemianę materii, co pomaga w walce z nadmierną masą ciała. W przeciwieństwie do czarnej herbaty nie ogranicza tak bardzo wchłaniania żelaza w przewodzie pokarmowym.
- Ashwagandha – zaliczana jest do grupy adaptogenów o działaniu uspokajającym. Pomaga zregenerować tarczycę, będąc przydatną w leczeniu wspomagającym niedoczynności gruczołu tarczowego. Pomaga walczyć z depresją, zmęczeniem, bezsennością, a także stresem. Ashwagandha jest bogata w żelazo, którego niedobory często obserwowane są u osób z niedoczynnością tarczycy.
- Melisa – pomaga obniżyć napięcie mięśniowe, działa relaksująco i odprężająco.
- Siemię lniane, nasiona babki jajowatej i płesznik – pomocne w profilaktyce zaparć, gdyż dostarczają cennego dla perystaltyki jelit błonnika pokarmowego, którego niedostateczne spożycie stanowi przyczynę występowania trudności w defekacji.
Niedoczynność tarczycy to obecnie powszechnie rozpoznawaną choroba w grupie młodych kobiet, które starają się o dziecko. Odpowiednia farmakoterapia stanowi fundament leczenia niedoczynności gruczołu, a leczenie dietetyczne pomaga w łagodzeniu towarzyszących chorobie objawów.
Literatura:
Karpińska J., Kryszałowicz B., Błachowicz A., Franek E.: Pierwotne, wtórne i jatrogenne zaburzenia czynności tarczycy. Choroby Serca i Naczyń 2007, 4, 48-53
Miśkiewicz P.: Niedoczynność tarczycy. Dostęp online na endokrynologia.mp.pl
Ostrowska J.: Herbata – naturalne źródło antyoksydantów. Gazeta Farmaceutyczna 2008, 1.
Dąbrowska-Bernstein B.: Adaptogeny korygujące reakcję organizmu na stres i zaburzenia homeostazy – pomocą w prewencji chorób cywilizacyjnych. (dostęp online)