Kocanka piaskowa – właściwości. Olej z kocanki
Aktualizacja: 26 maja, 2020
Kocanka piaskowa jest to roślina, którą bardzo często wykorzystuje się w ziołolecznictwie. Jej właściwości lecznicze doceniane są od wielu lat, gdyż dzięki zawartości wielu cennych substancji stanowi ona naturalne źródło ochrony organizmu przed licznymi dolegliwościami. Roślina ta popularnie występuje w Polsce, dlatego nie ma problemów z jej pozyskaniem.
Kocanka piaskowa
Kocanka piaskowa to roślina wieloletnia, należąca do bylin astrowatych. Występuje powszechnie w Europie Środkowej, na Kaukazie oraz w zachodniej części Syberii. Najczęściej roślinę tę możemy spotkać na obszarach piaszczystych, m.in. na wydmach, łąkach, skarpach, przydrożach czy na skraju lasu. Bardzo lubi ona nasłonecznione tereny. Kocanka może osiągnąć wysokość od 10 do 30 cm. Charakteryzuje się owłosionymi, żółtymi lub pomarańczowymi drobnymi kwiatuszkami oraz lancetowatymi listkami. Okres kwitnienia tego zioła najczęściej trwa od lipca do października. Aby całkowicie wykorzystać pozytywnie wpływające na nasze zdrowie substancje, kwiaty powinno zbierać się już na początku okresu kwitnienia. Kocankę należy suszyć w chłodnym, zacienionym miejscu, tak, aby czas suszenia nie był zbyt długi. Warto jednak wiedzieć, że roślina ta jest częściowo objęta ochroną.
Kocanka – właściwości
Kocanka piaskowa ma bardzo szerokie spektrum zastosowania. Wykazuje właściwości żółciopędne, dlatego pomaga regulować procesy trawienne. W szczególności stosuje się ją przy problemach z wątrobą, w przypadku zapalenia dróg żółciowych oraz w kamicy żółciowej. Osoby mające problemy z trawieniem powinny rozważyć jej stosowanie, ponieważ przyspiesza ona perystaltykę jelit oraz zwiększa przyswajanie składników odżywczych.
Zioło to charakteryzuje się również działaniem moczopędnym, często jest więc wykorzystywane do zwalczania skąpomoczu. Specjaliści zalecają też stosowanie kocanki u osób z reumatyzmem oraz artretyzmem. Roślina ta wzmacnia ponadto tkankę łączną dzięki jej przeciwobrzękowych właściwościom. Kwasy fenolowe obecne w roślinie zmniejszają z kolei ryzyko wystąpienia niektórych chorób, m.in. miażdżycy i nowotworów. Występujące w niej chalakony wykazują właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, antypierwotniakowe oraz antynowotworowe. Kocanka posiada także właściwości przeciwzakrzepowe, które chronią nas przed wystąpieniem udaru mózgu czy zawału serca. Badania wykazały, że zioło to hamuje procesy alergiczne oraz autoimmunologiczne, dlatego zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób jak stwardnienie rozsiane oraz reumatoidalne zapalenie stawów.
Olej z kocanki
Olejek z kocanki wykazuje wiele korzystnych dla zdrowia człowieka właściwości. Przede wszystkim cechuje go działanie obkurczające, regenerujące, przeciwzapalne oraz zmniejszające opuchliznę. Pozytywnie wpływa na naczynka, niweluje stłuczenia, siniaki oraz różne zaczerwienienia skóry. Wspomaga również leczenie krwotoków powstałych po urazach oraz wybroczyn. Olejek ten reguluje odbudowę naskórka, co prowadzi do zahamowania w pewnym stopniu tworzenia się blizn oraz redukcji tych już istniejących. Jest przydatny także przy delikatnych zranieniach, ponieważ uśmierza ból oraz hamuje krwawienia. Badania dowodzą, że skutecznie pomaga osobom z trądzikiem różowatym, opuchnięciami pod oczami oraz podrażnioną skórą. Dodatkowo kocanka stosowana jest często w stanach alergicznych skóry.
Co więcej, wygładza oraz nawilża skórę. Eksperci wykazali, że olej z kocanki posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, a także jest jednym z najlepiej wchłaniających się olejków. Ze względu na swoje różnorodne właściwości znalazł on zastosowanie w produktach, których celem jest ochrona skóry przed szkodliwymi procesami utleniania, a z uwagi na jego łagodzące i regenerujące działanie powinien być częściej stosowany w codziennej pielęgnacji skóry. Zazwyczaj olej z kocanki jest dobrze tolerowany, a działania niepożądane mogą występować tylko w rzadkich przypadkach. Jednak u niektórych osób mogą pojawić się łagodne reakcje alergiczne na pojedyncze składniki olejku.
Podsumowując, kocanka piaskowa jest to roślina o niezwykłym działaniu. Podobnie jak olejek z tego zioła wykazuje szereg korzystnych dla organizmu człowieka właściwości, dlatego warto wzbogacić w nią codzienną dietę oraz pielęgnację ciała.
Dla porównania warto poczytać o bluszczyku kurdybanku!
Literatura:
- B. Bacler, „Zasoby gatunkowe cennych roślin leczniczych powiatu włoszczowskiego. Część2- kocanki piaskowe Helichrysum arenarium (L.) Moench”. Ann. Acad. Med. Siles. 2009, 63, 6, s. 54-59,
- B. Kędzia, E. Hołderna – Kędzia, „Miód i surowce roślinne w leczeniu chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego”, Post Fitoter 2017, 18 (1), s. 42-46.