Kobiece dolegliwości, w których dieta ma znaczenie
Aktualizacja: 30 grudnia, 2024
Każda choroba wymaga zupełnie innego leczenia. Oprócz farmakoterapii nie bez znaczenia pozostaje również sposób żywienia, który pozwala oszczędzić chory narząd, ułatwia działanie leków, czy wspiera układ odpornościowy. Wiadomym jest, że związek jedzenia ze zdrowiem jest nierozerwalny. Warto więc dokonać zmian, aby w ten sposób przyspieszyć leczenie.
Osteoporoza a dieta
W przypadku tego schorzenia opinie lekarzy są jednogłośne – dieta odgrywa ważną rolę w profilaktyce osteoporozy. Panie dbające o odpowiednią podaż wapnia, witaminy D3 i K2 są w mniejszym stopniu narażone na łamliwość kości. Tymczasem ryzyko jej wystąpienia wzrasta w okresie menopauzy i czasie postmenopauzalnym. Codzienny jadłospis powinien zostać wzbogacony o produkty mleczne – bez dodatku cukru, kaszę jaglaną i gryczaną oraz nasiona i orzechy, np. migdały, nasiona sezamu, nasiona słonecznika, tofu, żółtka jaj. Z myślą o zdrowych i silnych kościach należy wprowadzić do diety: rośliny strączkowe, kapustę, brukselkę, brokuły oraz jarmuż.
Podczas suplementacji witaminy D3 zadbaj o podaż zdrowych tłuszczów, w których będzie mogła się ona rozpuścić. Do sałatek dodawaj oliwę, olej rzepakowy lub lniany. Pamiętaj o tym, by wybierać oleje tłoczone na zimno. Witamina D3 i wapń znajdują się również w rybach morskich, a w nieco mniejszych ilościach również w owocach. Jeżeli chodzi o witaminę K2 (postać MK-7) to witamina, która w naszej rodzimej żywności występuje w znikomych ilościach. Jest ona obecna w produktach fermentowanych – kiszone warzywa, czy napoje mleczne. W jej przypadku konieczna staje się suplementacja. Najważniejszą właściwością witaminy K2 jest jej zdolność do kierowania wapnia do kości. Ponadto współgra z witaminą D3 – ta druga odpowiada za to, że wapń jest odkładany, ale jej zadaniem jest zapobieganie składaniu wapnia w niepożądanych miejscach, czyli organach, stawach i tętnicach. Znaczący niedobór zwiększa ryzyko osadzenia go w żyłach i tętnicach przez co stopniowo pogłębia ryzyko miażdżycy.
W tym miejscu należy wspomnieć o kolejnym czynniku, który pomaga w utrzymaniu właściwej mineralizacji kości – tym składnikiem są fitoestrogeny. Ich zadaniem jest regulacja gospodarki hormonalnej, co ma duże znaczenie w szczególności u kobiet w okresie menopauzy. W sytuacji, kiedy w organizmie jest niedobór naturalnych estrogenów to fitoestrogeny pochodzące z roślin w łagodny sposób uzupełniają ich działanie, a gdy jest ich nadmiar to obniżają aktywność, ponieważ wykazują znacznie słabsze działanie hormonalne. Źródła tych związków to: siemię lniane, sezam, rośliny strączkowe i produkty sojowe.
Żylaki a dieta
Ich występowanie u kobiet jest 5-krotnie częstsze aniżeli u mężczyzn. Oprócz tej tendencji i uwarunkowań genetycznych żylaki występują rzadziej u osób, które spożywają więcej nierafinowanej żywności, która charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika. Włókno pokarmowe odpowiada za pobudzenie perystaltyki pracy jelit, czego efektem jest uniknięcie zaburzeń ich funkcjonowania i zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej. Ubogoresztkowo dieta powoduje odwrotny skutek. W momencie przesuwania się mas kałowych, ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta, co znacząco utrudnia przepływ krwi wzdłuż nóg. Stąd też zalecenia o wprowadzeniu do diety dużej ilości, warzyw, owoców i roślin strączkowych.
W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć substancji pęczniejących i flawonoidów. Pierwsze z nich wykazują działanie przeczyszczające. Z kolei flawonoidy, które obecne są w jagodach zwiększają wytrzymałość ścian naczyń krwionośnych przez co redukują ryzyko ich pękania. Do grona produktów bogatych w flawonoidy należą: jeżyny, wiśnie i zielona herbata.
Depresja a dieta
Sposób żywienia może mieć wpływ na rozwój depresji. Nieodpowiednia podaż kwasu foliowego, witaminy D, witaminy B12 oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych przyczyniają się do zaburzeń pracy układu nerwowego. Do codziennego jadłospisu należy wprowadzić: płatki owsiane, kaszę gryczaną, orzechy, jaja i drób. Bogatym źródłem witamin z grupy B są również warzywa liściaste oraz groch i soja.
Przy wielonienasyconych kwasach tłuszczowych duże znaczenie odgrywają kwasy omega-3. Wykazano, że ich niedobór może przyczynić się do rozwoju depresji, stanów lękowych i agresji. Cennym źródłem kwasów tłuszczowych są tłuste ryby morskie, np.: tuńczyk i makrela.
Ponadto część minerałów, witamin i składników pożywienia mają korzystny wpływ na ogólne samopoczucie. Do nich zalicza się: magnez, żelazo, cynk, beta karoten oraz witaminy C i E. Kategorycznie należy wykluczyć używki z codziennej diety – alkohol i papierosy. Zaleca się, aby wprowadzić do diety produkty bogate w tryptofan, który ulega przekształceniu w serotoninę uchodzącą za hormon szczęścia. Do jego bogatych źródeł zaliczają się produkty pełnoziarniste, ryby (halibut i śledź), nasiona dyni, nasiona słonecznika, banany, jaja i awokado.
Dbając o odpowiedni poziom aktywności fizycznej w organizmie wytwarzane są endorfiny wpływające na poprawę samopoczucia.
Niedoczynność tarczycy a dieta
Jej wystąpienie może być spowodowane niedoborem jodu, stąd też zaleca się stosować dietę bogatą w naturalne jej źródła. Jod można znaleźć w rybach morskich oraz wodorostach. Nieco mniejsza ilość znajduje się w produktach zbożowych i mlecznych. Zobacz, jak powinna wyglądać dieta w niedoczynności tarczycy.
Rak sutka a dieta
Dieta bogata w nasycone tłuszcze przyczynia się do zwiększenia zachorowalności na raka piersi. Jednak można je zmniejszyć nawet o ok. 33% jeżeli kobieta będzie spożywała owoce i warzywa co najmniej 5 razy w tygodniu. Warto wprowadzić do swojej diety także inne produkty, które pomogą uchronić przed rakiem piersi.
Trzymając się zasad racjonalnego żywienia możliwe staje się uniknięcie wielu typowo kobiecych dolegliwości. Naucz się, jak przygotowywać posiłki, które będą nieść ze sobą potrzebne składniki odżywcze i stanowić ciekawe urozmaicenie codziennej diety.
Literatura:
Christiane Northrup .Ciało kobiety, mądrość kobiety. Zacharek Dom Wydawniczy 2016