Kawa z masłem – efekty. Czy kawa z masłem wspomaga odchudzanie?

16 18 20

Kawa z masłem, inaczej bulletproof, doceniana jest przez wiele osób za właściwości odchudzające. Jej propagator David Asprey, twierdzi, że napój ten pobudza przemianę materii oraz redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie, a także wpływa pozytywnie na pracę mózgu i poprawia koncentrację. Czy picie kawy z masłem prowadzi do utraty masy ciała?

Kawa z masłem

Jednym z najpopularniejszych napojów na świecie jest kawa. Wzbogacić ją można mlekiem, śmietanką, miodem czy słodkimi syropami. Natomiast najnowszym trendem jest kawa z masłem, która ceniona jest przez wiele osób za jej niecodzienny smak oraz za działanie odchudzające. Na pomysł stworzenia tego napoju wpadł amerykański bloger, David Asprey. Inspirację zaczerpnął on w Tybecie, gdzie zauważył zwyczaj picia herbaty z dodatkiem masła z mleka jaków. Postanowił jednak herbatę zamienić na kawę, a masło z mleka jaków na zwykłe mleko i średniołańcuchowe tłuszcze (MCT). Przygotowanie takiej kawy jest dość proste. Do zaparzonego czarnego naparu należy dodać 2 łyżeczki masła oraz 2 łyżeczki tłuszczu MCT lub oleju kokosowego, a następnie wszystko razem zblendować.

Kawa z masłem – efekty

W wielu dostępnych nam źródłach możemy znaleźć informacje na temat właściwości i działania bulletproof. Czy są one wiarygodne? David Asprey twierdzi, że regularne spożywanie kawy z masłem przyspiesza przemianę materii, wykazuje lekkie działanie przeczyszczające oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Jego zdaniem napój ten likwiduje zmęczenie, uczucie senności oraz dostarcza energii na cały dzień dzięki obecności kofeiny i tłuszczu. Jednak twierdzenia Aspreya nie są poparte żadnymi badaniami jakiejkolwiek instytucji oprócz badań, które przeprowadził on sam. Nieuzasadnione jest również jego twierdzenie, aby zdrowe śniadanie bogate w wartości odżywcze zastąpić kawą z masłem, która tych wartości ma znacznie mniej.

Kawa z masłem na odchudzanie

David Asprey uważa, że spożywanie takiej mikstury zmniejsza łaknienie oraz zapewnia organizmowi długotrwałe uczucie sytości, co zapobiega podjadaniu pomiędzy posiłkami, jednocześnie zmniejszając kaloryczność dziennego jadłospisu. Wprowadzenie kawy z masłem do codziennej diety prawdopodobnie będzie wiązało się z utratą masy ciała. Osiągnąć to jednak możemy także poprzez stosowanie zbilansowanej diety, która dostarczy organizmowi wszelkich składników odżywczych niezbędnych do zachowania dobrej kondycji zdrowotnej. Należy pamiętać, że poranny posiłek powinien dostarczyć nam energii na cały dzień oraz utrzymać zrównoważoną dietę, dlatego zastąpienie śniadania kawą z masłem jest dość niekorzystne dla naszego organizmu.

Decydując się na spożywanie kawy z masłem, należy pamiętać, że powinna być ona dodatkiem do śniadania, a nie osobnym posiłkiem. Codzienna dieta powinna dostarczać odpowiednich składników odżywczych, aby zapewnić organizmowi prawidłowy rozwój.

Literatura:

Wierzejska, „Kofeina – powszechny składnik diety i jej wpływ na zdrowie”, Rocz Panstw Zakl Hig. 2012, 62, 2, s. 141–147.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Kawa z masłem – efekty. Czy kawa z masłem wspomaga odchudzanie? - 4.8/5. Oddano 13 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną. Jej pasją jest opracowywanie smacznych i dietetycznych potraw.