Kasza kukurydziana – właściwości, przepisy. Jak gotować kaszę kukurydzianą?
Aktualizacja: 10 kwietnia, 2024
Kasza kukurydziana to produkt doskonale znany zwłaszcza w Ameryce, gdzie ogromną popularnością cieszą się wszelkie przetwory z kukurydzy. W Polsce jest jeszcze stosunkowo słabo znana. Okazuje się, że jest to produkt świetny dla osób mających problemy żołądkowe i stosujących diety lekkostrawne. Korzyści z jej spożywania jest o wiele więcej!
Kasza kukurydziana
Kasza kukurydziana zwana jest przez niektórych polentą. Produkowana jest z ziarna kukurydzy pod postacią grubego grysiku, jak i drobnej kaszki. Jest niezwykle popularna szczególnie w Ameryce, jak i południowej części Europy. Przypomina nieco kaszę mannę. Nie jest to skarbnica błonnika czy witamin i składników mineralnych, jednak jest lekkostrawna, a także nie wywołuje reakcji alergicznych. Nie zawiera w swym składzie także glutenu, zatem jest całkowicie bezpieczna dla osób cierpiących na jego nietolerancję. Z tego właśnie względu często podawana jest małym dzieciom. Ponadto warto wspomnieć, iż cechuje ją dość duża zawartość węglowodanów (większa niż w przypadku innych kasz) i tym samym wartość energetyczna. Sprawia to, że jest świetnym posiłkiem dla osób będących na diecie redukcyjnej, gdyż spożycie małej ilości produktu wiąże się z wystąpieniem wysokiej sytości.
Kasza kukurydziana – właściwości
Kasza ta zawiera niestety niewielką ilość witamin i składników mineralnych, ale nie jest bezwartościowa. Co ciekawe okazuje się być świetnym źródłem witaminy A, która w głównej mierze odpowiada za piękny wygląd i dobrą kondycję naszych włosów, skóry i paznokci. Dodatkowo jest to składnik, który wpływa na zdolności widzenia, zwłaszcza po zmroku i umożliwia ich zachowanie w dobrej jakości na dłużej. Co więcej zawartość witaminy nie maleje w związku z gotowaniem. Oczywiście dostarcza ona znaczących ilości selenu. Pierwiastek ten jest nieoceniony w walce z wolnymi rodnikami, które odpowiedzialne są za powstawanie stresu oksydacyjnego w ustroju. Stan ten prowadzi do rozwoju wielu schorzeń cywilizacyjnych, m.in. nowotworów. Pamiętać należy, że niezbędny jest on dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego czy np. tarczycy. Prócz tego jest to składnik przynoszący ulgę w zaburzeniach nastroju czy nadmiernej nerwowości.
Jak gotować kaszę kukurydzianą?
Gotowanie kaszy kukurydzianej nie jest skomplikowane. Proces ten przebiega niemal identycznie jak w przypadku pozostałych kasz. W tym celu należy przygotować określoną ilość kaszy i zalać 1,5 razy większą ilością wody, można dodać odrobinę soli. Metody również są różne, jedni wrzucają ją do wody zimnej, inni do wrzącej. Osobiście najczęściej wodę doprawiam szczyptą soli, doprowadzam do wrzenia, a następnie wrzucam kaszę przepłukaną wcześniej na sitku wodą. Całość gotować należy ok. 10 minut. Zazwyczaj kasza gotowa jest w momencie, kiedy boki lekko odstają od garnka, a większość wody została wchłonięta. W przypadku stosowania jakichkolwiek dodatków, najlepiej dodawać je do gotowej polenty.
Kasza kukurydziana – przepisy
Polenta sprawdza się doskonale jako baza dla wielu dań, a także samodzielna potrawa. Co ciekawe bez problemu przygotować ją można dzień wcześniej, a następnie podsmażyć czy podpiec przed podaniem. Poniżej podam kilka przykładowych wykorzystań tego produktu.
Składniki:
- 200 ml mleka,
- 3 płaskie łyżki kaszy kukurydzianej,
- Łyżeczka miodu,
- Małe jabłko,
- Garść borówek amerykańskich,
- Łyżka orzechów laskowych.
Sposób przygotowania: owoce umyć. Jabłko pokroić na ćwiartki, a następnie plasterki. Połowę z nich pokroić w niewielką kosteczkę i polać miodem. Mleko zagotować w garnku, dodać kaszę i gotować 6–8 minut, aż kasza wchłonie większość płynu. Pamiętać należy o ciągłym mieszaniu, by kasza nie przywarła do dna. Gorącą kaszą zalewamy jabłka z miodem, na wierzchu układamy pozostałe owoce oraz posiekane orzechy.
Składniki:
- 6 łyżek kaszy kukurydzianej,
- 0,5 szklanki mleka,
- Szklanka wody,
- 300g malin,
- Łyżeczka agaru,
- 2 łyżeczki stewii.
Sposób przygotowania: kaszę ugotować na mleku zmieszanym z połową szklanki wody i 1 łyżeczką stewii. Gotową kaszę przełożyć do foremek wyłożonych folią spożywczą, na kształt tartaletek i zostawić do ostygnięcia. W tym czasie maliny zblendować z dodatkiem pozostałej wody i zagotować. Pod koniec gotowania dodać agar i wymieszać energicznie. Stężałe babeczki napełnić dżemem i odstawić na co najmniej 1–2 godziny.
Składniki:
- ¾ szklanki mleka,
- 250g kaszy kukurydzianej,
- 2 jajka,
- 50g mozzarelli startej,
- 50g masła extra,
- Łyżka ziół prowansalskich,
- 2 ząbki czosnku,
- Sól i pieprz do smaku,
- Gałka muszkatołowa do smaku.
Sposób przygotowania: mleko zagotować z dodatkiem soli, dodać kaszę i gotować powoli ok. 30 minut na niewielkim ogniu. Następnie odstawić na ok. 10 minut, dodać jajka, ser, gałkę i dokładnie wymieszać. Część ciasta (ok. 2/3) przełożyć do formy wysmarowanej masłem, posypać ziołami i startym czosnkiem. Doprawić solą i pieprzem, a następnie przykryć pozostałą częścią ciasta. Ponownie posypać przyprawami i polać stopionym masłem. Piec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez ok. 15 minut.
Podsumowując kasza kukurydziana to alternatywa dla popularnie stosowanych na naszych stołach pozostałych kasz. Nie jest ona skarbnicą składników mineralnych czy witamin, jednak cechuje się wysoką sytością oraz zawartością węglowodanów. Ponadto nie zawiera glutenu i nie wywołuje reakcji alergicznych, zatem nadaje się nawet dla dzieci.
Literatura:
- Conrado TV, Scapim CA et al. “Diallel analysis of corn for special use as corn grits: determining the main genetic effects for corn gritting ability.”, Genet Mol Res, 2014.
- Panlasigui LN, Bayaga CL, et al. “Glycaemic response to quality protein maize grits.”, J Nutr Metab., 2010.