Kasza manna – odmiany, indeks glikemiczny, przepisy. Czy kasza manna tuczy?
Aktualizacja: 7 maja, 2024
Różne odmiany kasz, ze względu na swoją dostępność, od lat były niezwykle popularne w polskiej kuchni. Współcześnie są doceniane ze względu na swe wartości odżywcze i zalecane przez dietetyków. Kasza manna zazwyczaj kojarzy nam się z dzieciństwem. Jest powszechnie stosowana, pomimo braku wiedzy na temat tego, z jakiego ziarna jest wytwarzana oraz jakimi właściwościami się charakteryzuje. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o niej więcej!
Kasza manna – odmiany
Kasza manna otrzymywana jest w przemiału ziaren pszenicy na mąkę. Wówczas otrzymywane są różne frakcje kaszek (cząstek bielma mącznego). Znana wszystkim kasza manna otrzymywana jest z pszenicy i uznawana jest za kaszę drobnoziarnistą. Na półkach sklepowych znaleźć można zarówno kaszę mannę, jak i produkt o nazwie kasza manna preparowana, czyli błyskawiczna. Ta pierwsza jest otrzymywana poprzez oczyszczanie, a dokładniej wydzielenie z frakcji drobnych cząstek otrębiastych oraz mąki. Po ustaleniu odpowiedniej wielkości ziarna w owej frakcji, otrzymuje się produkt finalny. Błyskawiczna odmiana w trakcie produkcji wstępnej poddawana jest obróbce termicznej, co doprowadza do skleikowania ziaren. W wyniku tego kaszka znacznie szybciej ulega rozgotowaniu. Obecnie znaleźć można także kaszę mannę razową, orkiszową (z pszenicy orkisz), jak również orkiszową razową, co ze względu na zwiększoną obecność błonnika pokarmowego, a także witamin i składników mineralnych, okazuje się być lepszą alternatywą, dla tej pszennej.
Kasza manna – gluten, indeks glikemiczny
Kasza manna jest produktem wytwarzanym z pszenicy. Zboże to w swym składzie zawiera mieszaninę białek: gluteniny i gliadyny, nazywanych łącznie glutenem. Z tego właśnie względu stosowana do wypieków nadaje im niepowtarzalną puszystą strukturę. Niestety są również minusy zawartości tegoż białka, gdyż osoby cierpiące na celiakię, czy alergię na gluten nie mogą jej spożywać. W innym przypadku wystąpią u nich niezwykle nieprzyjemne objawy ze strony przewodu pokarmowego, co skutkować może upośledzeniem wchłaniania składników odżywczych w ustroju. Analizując możliwość jej spożycia przez diabetyków, należy wziąć pod uwagę indeks glikemiczny. Niestety wartość tego współczynnika wynosi 60, co oznacza, że jest to produkt o wysokim IG. W związku z tym nie zaleca się włączania go do diety przez cukrzyków, gdyż prowadzi to do zaburzeń węglowodanowych w organizmie.
Czy kasza manna tuczy?
Kasze jako grupa produktów są surowcami o dość dużej wartości energetycznej. Spożycie 100 g produktu zaopatruje organizm w 348 kcal. Warto pamiętać, że bogata jest ona w skrobię, która daje duże odczucie sytości, zatem nie jesteśmy w stanie zjeść dużej jej ilości. Z tego względu, często zalecana jest przez dietetyków, nawet w dietach redukcyjnych. Dostarcza ona podstawowych składników odżywczych, takich jak: białka, tłuszcze i węglowodany, a także składniki mineralne, witaminy, jak również w niewielkiej ilości błonnika oraz flawonoidów. Analizując szczegółowy skład, zauważyć można, iż zawiera aż 76,7 g węglowodanów. Ilość ta jest jedną z największych spośród wszystkich kasz, większą charakteryzuje się jedynie ryż brązowy (76,8 g) oraz ryż biały (78,9g). Jest to związane z minimalnym poziomem błonnika pokarmowego, a więc frakcji węglowodanów wpływających niezwykle korzystnie na organizm. Dodatkowo pszenica, a więc surowiec służący do wytworzenia opisywanego produktu, zawiera większość węglowodanów prostych, a nie złożonych. Właśnie z tego powodu nie jest ona zalecana do spożycia codziennego, gdyż warto zastąpić ją chociażby kaszą owsianą czy gryczaną, by dostarczyć organizmowi energię na długi czas, bez „skoków” insuliny i związanych z tym zaburzeń węglowodanowych. Poza tym dostarcza szeregu witamin z grupy B. Zalecana jest przede wszystkim dla osób stosujących dietę lekkostrawną, cierpiących na schorzenia układu pokarmowego (wrzody żołądka/dwunastnicy, stany zapalne jelit i żołądka, choroby wątroby oraz przewodów żółciowych) oraz tych, mających problemy z uzębieniem czy połykaniem.
Kasza manna – przepisy
Kasza manna idealnie nadaje się do przygotowywania zarówno posiłków, jak i deserów. Świetnie sprawdzi się jako zagęszczacz, a także dodatek do innych potraw.
Składniki:
- 2 szklanki mleka,
- 4 łyżki kaszy manny,
- Łyżeczka cukru wanilinowego,
- Łyżeczka kakao,
- Łyżka orzechów ziemnych.
Przygotowanie: mleko zagotuj, a następnie dodaj kaszę, kakao i cukier. Gotuj całość ciągle mieszając, aż masa osiągnie pożądaną konsystencję. Po tym czasie kaszę wyłóż na miseczkę i posyp posiekanymi orzechami.
Składniki:
- 9 łyżek kaszy manny,
- 3 szklanki wody.
Przygotowanie: kaszę ugotuj na wodzie na gęsto, w razie potrzeby dolej więcej wody. Gotową masę wylej na talerz i pozostaw do ostygnięcia. Po tym czasie pokrój całość w kostkę i dodaj do zupy. Idealnie nada się do lekkich zup, takich jak: krupnik czy zupa koperkowa.
Składniki:
- 0,5 szklanki kaszy manny,
- 0,5 szklanki mleka,
- 2 jajka,
- Łyżka miodu.
Przygotowanie: kaszę zalej mlekiem, wymieszaj i odstaw całość na 20 minut. Po tym czasie dodaj żółtka oraz miód i ponownie wymieszaj. Na koniec dodaj ubite białka i wymieszaj delikatnie. Placuszki smaż na rozgrzanej patelni do zarumienienia.
Podsumowując kasza manna jest produktem świetnie urozmaicającym poranki. Można z niej przygotować wszystko. Idealnie nada się dla dzieci czy osób starszych, jak również dla każdego, kto będzie chciał szybko zjeść coś pożywnego.
Literatura:
- Rybowska: „Konsument na rynku kasz.”, Stowarzyszenie Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu, Roczniki Naukowe, 17/3, 2014.
- Flaczyk, D. Górecka, J. Korczak: „Towaroznawstwo żywności pochodzenia roślinnego.”, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Poznań, 2011.
- Hęś, A. Jędrusek-Golińska, D. Górecka, D. Kordacka: „Porównanie spożycia oraz stanu wiedzy na temat wartości żywieniowej kasz wśród wybranych grup respondentów.”, Probl. Hig. Epidemiol., 2011, 92(4)/951-954.