Fast foody niszczą zdrowie i skazują na powolne tycie
Aktualizacja: 3 listopada, 2020
To, co spożywamy na co dzień znacznie wpływa na stan naszego zdrowia, wagę, wygląd skóry, a nawet samopoczucie. Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” jest trafnym przekazem określającym korzyści i szkody płynące ze spożywania niektórych produktów.
Fast foody wydają się być idealnym rozwiązaniem, gdy brakuje czasu na przygotowanie domowego posiłku. Są uwielbiane przez dorosłych, a w szczególności dzieci. Ich największą zaletą jest oczywiście smak, pożywność, co więcej możemy je zjeść niemal o każdej porze dnia i nocy. Są niezwykle popularne i tanie, ale czy zdrowe? W czasach gdy zdrowie konsumentów jest kwestią nieistotną, a producenci nastawieni są jedynie na zysk, sami musimy zadbać o to, co ląduje na naszych talerzach. Zajadając się kolejnym habmurgerem czy chrupiącymi frytkami zwykle nie myślimy o tym z czego są zrobione lub ile maja kalorii. Istnieje kilka ważnych powodów z jakich powinniśmy unikać posiłków typu fast food.
Wpływ posiłków fastfoodowych na zdrowie
Fast food, to żywność sporządzana na szybko, co w wielu przypadkach oznacza wysoki stopień jej przetworzenia, duże ilości węglowodanów w tym cukrów, niezdrowych tłuszczów czy soli. Ponadto, cechuje ją wysoka kaloryczność i zwykle bardzo niska zawartość składników odżywczych. Przeciętny hamburger dostarcza średnio 800 kcal, czyli około 1/3 zalecanej dziennej dawki kalorii do spożycia. Nie jest tajemnicą, że to właśnie jedzenie typu fast food jest głównym czynnikiem wywołującym dzisiaj falę otyłości na całym świecie. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nadwaga czy otyłość mogą prowadzić do wielu różnorodnych schorzeń, będących zagrożeniem nie tylko dla naszego zdrowia, ale nawet życia.
Fast foody cechuje przede wszystkim wysoka zawartość węglowodanów. W procesie trawienia rozkładane są one na glukozę, która przenika do układu krążenia, a następnie transportowana jest za pomocą insuliny do wnętrza komórek w całym organizmie. Spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów może wywołać zaburzenia w produkcji insuliny, wytwarzanie jej w niewystarczających ilościach, a co za tym idzie zwiększenie poziomu glukozy we krwi. Podwyższony poziom cukru w osoczu może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia oraz powstawanie takich schorzeń jak cukrzyca typu 2 lub insulinoodporność. Cukry dodawane do posiłków fastfoodowych nie mają żadnych wartości odżywczych, cechuje je jedynie wysoka kaloryczność, będąca głównym czynnikiem wpływającym na znaczny przyrost masy ciała.
Żywność typu fast food jest źródłem kwasów tłuszczowych typu trans. Tłuszcze trans to składniki pokarmowe uznane przez dietetyków i lekarzy za szkodliwe dla zdrowia. Powodują one podwyższenie poziomu „złego” cholesterolu we krwi, czyli jego frakcji LDL. To lipoproteiny o niskiej gęstości pełniące istotną rolę w organizmie człowieka, jednak ich nadmiar odkłada się w komórkach ścian tętniczych powodując tym samym powstawanie blaszek miażdżycowych. To niezwykle groźne zjawisko doprowadza do zwężenia tętnic wieńcowych powodując w efekcie powstawanie chorób serca. Tłuszcze typu trans przyczyniają się jednocześnie do obniżenia poziomu „dobrego” cholesterolu we krwi, jego frakcji HDL. Działanie lipoprotein HDL polega na obniżeniu poziomu LDL usuwając go z komórek, następnie transportując do wątroby, gdzie ostatecznie jest metabolizowany i wydalany z organizmu.
Według przeprowadzonych badań wynika, że tłuszcze typu trans wykazują również zdolność do zlepiania tętnic, powodując w ten sposób powstawanie trwałych zatorów, będących przyczyną rozwoju miażdżycy, występowania wylewów czy zawałów serca. Spożywanie ich w dużych ilościach jest zagrożeniem dla układu pokarmowego, zwiększa bowiem ryzyko występowania raka jelita grubego aż o ponad 80 procent.
Jednym z głównych składników fast food’ów obok węglowodanów i niezdrowych tłuszczów jest także sól. Występuje ona w tego typu żywności w dużych ilościach, a spożywanie jej w zbyt wysokich dawkach nie przyniesie ze sobą nic dobrego. Sól nie bez powodu znana jest powszechnie jako „biała śmierć”, przyczynia się bowiem do powstawania licznych chorób. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spożycie soli nie powinno przekraczać 5g na dobę. Niepokojący zatem staje się fakt, iż jemy tej soli ponad trzykrotnie więcej. Sól powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, jest przyczyną powstawania wzdęć i obrzęków. Jednak największym zagrożeniem jakie niesie ze sobą nadmierne jej spożywanie jest występowanie nadciśnienia tętniczego czy chorób serca. Badania wykazały również, że nadmiar soli może powodować powstawanie takich problemów zdrowotnych jak kamica nerkowa czy rak żołądka. Obecna w dużych ilościach sól nierzadko staje się również przyczyną rozwoju osteoporozy.
Dlaczego powinniśmy unikać fast food’ów
Niewątpliwie, jedzenie żywności typu fast, może okazać się zgubne dla naszego zdrowia. Otyłość, cukrzyca, choroby serca, nowotwory – to tylko niektóre z poważnych zagrożeń. Okazuje się, że jedną z niebezpiecznych chorób związaną ze spożywaniem fast food’ów jest również depresja. Przeprowadzone badania wykazały, że osoby je spożywające są o niemal 50 procent bardziej narażone na depresję, niż te, które fast food’ów nie jedzą wcale.
Wiadomo także, że spożywanie żywności tego typu niekorzystnie wpływa na kondycję skóry, przyczynia się do występowania trądziku, szczególnie u osób będących w okresie dojrzewania. Dzieje się tak za sprawą występujących w dużych ilościach węglowodanów. Mogą one być również przyczyną powstawania w jamie ustnej kwasów, niszczących szkliwo, w wyniku czego powstaje próchnica.
Powinniśmy zdawać sobie sprawę również z tego, że atrakcyjny smak fast foody bardzo często zawdzięczają polepszaczom i aromatom dodawanym do nich w procesie produkcji. Istnieją również opinie mówiące, że wielkie korporacje dodają do swoich produktów środki uzależniające, dlatego tak ciężko się im oprzeć.
Spożywanie fast food’ów na szczęście dla nikogo nie jest koniecznością. Jest niebezpieczne nie tylko ze względu na problemy zdrowotne jakie wywołuje. Żywność tego typu potrafi silnie uzależnić, a wyeliminowanie jej z diety wydaje się być niemożliwe. Musimy uświadomić sobie że fast food to nie tylko jedzenie szybkie, ale także zatruwające organizm, często uważane wręcz za toksyczne. Poczytaj także dlaczego po 40. roku życia ludzie tyją i w jaki sposób można poradzić sobie z nadwagą!
lubie cole!
Polecamy jednak pić z umiarem, jeśli nie jesteś w stanie całkiem z niej zrezygnować 🙂