Działaj, żyj i osiągaj swoje cele. Istnieć nie oznacza żyć!
Aktualizacja: 23 lutego, 2024
Czy odnosisz czasem wrażenie, że życie ucieka Ci między palcami? Patrzysz na innych i zastanawiasz się w jaki sposób łączą pracę, życie rodzinne, liczne spotkania z przyjaciółmi, pasję. Na ich twarzach bez względu na sytuację pozostaje szczery uśmiech, podczas gdy Ty z ponurą miną stale walczysz z czasem?
Ograniczenia mają źródło w umyśle
Słowa Plutarcha w tym kontekście nabierają mocniejszego znaczenia
Trzeba żyć a nie tylko istnieć.
Trzeba brać czynny udział w życiu a nie być jego jedynie biernym obserwatorem.
W życiu ważne jest działanie, które pcha nas do ciągłej zmiany i rozwoju samego siebie. Osiąganie celów, tych dużych i małych, jest niezwykle ważne, bowiem wpływa to na rozwój zarówno naszej osobowości, jak i relacji z innymi. Istnienie rozumiane w tym wypadku jako stagnacja, bez podejmowanego ryzyka i działania, nie wprowadza zmian, a nasze życie staje się nieustannym czekaniem.
Warto zdać sobie sprawę z tego, że ograniczenia naszego działania mają podłoże w naszej psychice i niestety często sami demotywujemy się słowami „nie dam rady, nie mam czasu”. Gdy odnajdziemy źródło zaistniałych ograniczeń oraz dostrzeżemy fakt, że mamy możliwość zmiany nastawienia, ułatwia to spojrzenie na wiele spraw z drugiej bardziej optymistycznej strony.
Drugą rzecz, którą warto dostrzec to fakt, że jako ludzie jesteśmy istotami rozumnymi, a to daje nam niezwykłe możliwości rozwoju, z których powinniśmy śmiało korzystać. Nasze ciało zostało naturalnie przystosowane do odczuwania rozmaitych bodźców, dzięki zmysłom dotyku, smaku, węchu, słuchu oraz wzroku. Nasze dłonie są chwytne, a mózg zdolny do abstrakcyjnego i twórczego myślenia. Oczywiście na drodze do obranego celu musimy zdać sobie również sprawę z tego, że nie uda nam się doprowadzić do perfekcji każdej czynności, jednak możemy się do niej zbliżyć.
Kolejnym i zdecydowanie istotnym krokiem jest właśnie akceptacja faktu, że ideał jest nieosiągalny. Pogodzić się własną niedoskonałością i żyć dla siebie bez względu na okoliczności to najprostszy przepis na szczęśliwe życie.
Opinia innych a moje działanie
Niewątpliwie ciężko podjąć działanie nie mając wsparcia ze strony bliskich nam osób. Słysząc stale negatywne komentarze trudno jest się zebrać i mimo wszystko podjąć aktywność, która zbliży nas do spełnienia marzeń. Podobno „zwycięzca jest sam” jak informuje tytuł jednej z książek pisarza Paulo Coelho, jednak człowiek jest istotą społeczną i sens jego życiu nadają również relacje, jakie utrzymuje z bliskimi. Może warto spojrzeć na sprawę z zupełnie innej strony? Spróbować zrozumieć człowieka krytykującego i podcinającego nam skrzydła? Być może okaże się, że to osoba niespełniona życiowo, która sama bojąc się podjąć działanie (ze strachu, czy zbyt małej pewności siebie) demotywuje do zmian również inne osoby, przelewa swój smutek i żal, niespełnienie oraz własną bezsilność na resztę otoczenia. Gdy dla danej osoby coś jest nieosiągalne, bardzo często zniechęca ona do działania również innych, argumentując swoje działanie najróżniejszymi wymówkami.
Jeżeli chcesz coś zrobić znajdziesz sposób, jeśli nie to znajdziesz wymówkę. Komentarze innych osób „to za trudne, nie warto” są bardzo częste. Mogą wynikać one z nabytego podczas życia doświadczenia. Osoba, która próbuje nas zniechęcić do danego działania być może sama straciła zbyt wiele podejmując daną aktywność i chce nas uchronić przed stratą. Robi to w dobrej wierze, z życzliwością „ubierając krytykę” w delikatniejsze słowa. Wtedy warto jeszcze raz przeanalizować swój cel.
Czerp naukę z doświadczenia
Gdy zaczniesz działać, po pewnym czasie dostrzeżesz zmianę w postrzeganiu kolejnych wyzwań. Cele staną się realniejsze, a droga prowadząca do ich zrealizowania przyjemniejsza. Nawet kilka nieudanych prób zniknie w natłoku innych czynności, a porażki okażą się mniej dotkliwe. Uniki podkopują jedynie poczucie własnej wartości, przy czym niczego nas nie uczą. Dzięki działaniu uczymy się pokory i z czasem wzrostu wiary w swoje możliwości. Inteligencja działania pozwala na bieżąco wykorzystywać nowe doświadczenia i wiedzę o sobie oraz reakcjach im towarzyszącym, tak aby eliminować popełnianie podobnych błędów.
Starożytni filozofowie szczególną uwagę zwracali na próżność słów i nauk zyskanych podczas naszej egzystencji, którym równocześnie nie towarzyszyło natychmiastowe zastosowanie ich w życiu codziennym. Będąc w bezruchu nie rozwijamy siebie ani zakorzenionego głęboko w nas potencjału. Czy życie nie polega właśnie na popełnianiu błędów i uczeniu się na ich skutkach? Będąc małym dzieckiem szybko opanowaliśmy naukę: ogień parzy, więc nie będę pchać w niego ręki. Czasem warto powrócić do starych czasów i spojrzeć na świat oczami dziecka, ciekawskiego i pełnego wiary w siebie oraz osobiste możliwości. W życiu ludzie doświadczają podobnych zdarzeń. Różnica polega na tym jak je interpretują.
Warto podjąć działania również, aby zyskać nowe doświadczenia. To co w danym momencie wydaje się zupełnie zbędne czy niepotrzebne, w przyszłości może okazać się przydatne. Staraj się czerpać z życia lekcje, niech każde nowe doświadczenie będzie dla Ciebie czymś ważnym. Zapamiętaj, nie jesteś byle kim, dlatego nie możesz żyć byle jak. Podejmuj decyzje tak, aby być spokojnym i w zgodzie z własnym sumieniem. Stan ten poznasz po braku napięcia obecnego w ciele, którego nie odnajdziesz w sobie podczas rozstrzygnięcia problemu. Romand Rolland powiedział kiedyś
Działając mylimy się czasami. Nie robiąc nic, mylimy się zawsze.
Życie mamy wyłącznie jedno, dlatego żadna decyzja nie jest ani dobra ani zła, ponieważ wiele rzeczy wszyscy robimy po raz pierwszy. Gdy coś się nie uda zaakceptuj, przeanalizuj sytuację i wyciągnij wnioski na przyszłość. Słuchaj zaufanych osób, które chcą dla Ciebie jak najlepiej, otaczaj się ludźmi pełnymi optymizmu i pasji do życia.
Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy stać się wielcy
zauważył Mark Twain, autor znanych wszystkim „Przygód Tomka Sawyera”. Unikaj i wystrzegaj się „wampirów emocjonalnych”, które to osoby skrupulatnie czerpią i wysysają naszą życiową energię. Nie daj sobą manipulować. Wiesz kto wyłącznie na tym straci? Niestety wyłącznie Ty, ponieważ uzależnisz swoje działanie i życie od innych osób, które być może zazdroszczą Ci chęci poznawania świata na błędach.
Literatura:
Christophe Andre, Niedoskonali, wolni szczęśliwi. O sztuce dobrego życia, 2012.